Natos luftoperasjonssenter i Bodø ble formelt etablert fredag. Klokken 12.15 gikk Nato-flagget til topps utenfor alliansens nyeste hovedkvarter.
Publisert: 10.10.2025 18:27
Kortversjonen
- Natos luftoperasjonssenter i Bodø ble offisielt åpnet fredag. Senteret vil håndtere Natos Quick Reaction Alert med F-35 kampfly fra Evenes.
- Forsvarsminister Tore O. Sandvik er åpen for at senteret kan bli permanent i Bodø. Dette til tross for tidligere planer om å flytte det til Reitan.
- Hovedkvarteret forventes å være fullt operativt innen slutten av 2027, ifølge generalmajor Trond Strand.
Sammendraget er laget ved hjelp av kunstig intelligens (KI) og kvalitetssikret av Aftenpostens journalister.
Samtidig overtok senteret kontrollen med NAtos beredskapsoppdrag Quick Reaction Alert (hurtig reaksjonsvarsel). Alarmen går når et uidentifisert luftfartøy oppdages nær norsk luftrom. Oppdraget løses med norske F-35 kampfly ut fra fra Evenes flystasjon.
Her står to kampfly til enhver tid klar til å rykke ut. Flyene skal kunne være på vingene i løpet av 15 minutter.
Til stede ved den formelle åpningen var blant mange også forsvarsminister Tore O. Sandvik og generalmajor Øivind Gunnerud, sjef for Luftforsvaret. Nato var representert med sjefen for Natos felleskommando i Norfolk, USA, Viseadmiral Douglas G. Perry. Han er også sjef for USAs 2. flåte.
Norfolk-hovedkvarteret har et operasjonelt ansvarsområde som dekker Atlanterhavet og nordområdene, fra «Florida til Finnmark», som Perry uttrykte det. De nordiske land er underlagt Norfolk-kommandoen.
Bekrefter at Caoc kan bli permanent
Det nye og midlertidige Nato-hovedkvarter i Bodø by kan likevel bli permanent. Og ikke flyttes til fjellhallen på Reitan, få mil utenfor byen, slik regjeringen først annonserte. Dette meldte Aftenposten for noen uker siden.
Forsvarsminister var i Bodø fredag åpen for at det kan bli utfallet.
– Hvis det viser seg at man kan fylle den rollen ved å være der det er og i tillegg spare penger, er ingenting bedre enn det, sier Sandvik til Forsvarets Forum.
Hovedkvarteret skal stå fullt operativt mot slutten av 2027, bekrefter sjefen for Caoc Bodø, generalmajor Trond Strand. Han er ikke opptatt av om hovedkvarteret blir liggende på flystasjonen i Bodø by eller på Reitan.
– Det spiller ingen rolle. Begge er gode lokasjoner. Og vi ser at det er et større potensial her enn det vi trodde tidligere, sier han til Aftenposten.