– Noen står bak dette

5 hours ago 3



Racertoppen Roger Havik mistet konkurransebilen sin i en av brannene i Brumunddal natt til lørdag. Politiet mener brannene er påsatt.

 Bjørn Lyshagen-Johansen
ØDELAGT: Den blå Volvo S40 GT 4 -klasse ble totalt ødelagt i brannen i Brumunddal. Foto: Bjørn Lyshagen-Johansen

Publisert 23.08.2025 21:23

Saken oppsummert

  • Roger Havik, en kjent skikkelse i norsk motorsport, mistet sin spesielle Volvo S40 GT 4-klasse i en påsatt brann.
  • Politiet mener brannene i Brumunddal var påsatt, da det var to separate branner på kort tid i samme område.
  • BCB Motorsenter, hvor Havik er daglig leder, ble også rammet, og overvåkingskameraer skal gjennomgås for ledetråder.
  • Politiet har ingen vitner foreløpig, men håper på tips fra publikum for å oppklare saken.

Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister.

Roger Havik er et kjent navn i motormiljøet i Norge. Tre ganger har han stått på pallen i norgesmesterskapet i asfaltracing, sist med bronse i 2018. 

Han sier han er sikker på at de to brannene som oppstod i Brumunddal natt til lørdag var påsatte. 

– Bilene stod der uten strøm. De kan ikke ha selvantent. Noen må ha tent på. Hele området er jo gjerdet inne, så noen må ha klatret over. Det er ekkelt når noe slikt skjer, sier Havik. 

– Påsatt

Til sammen ble så mange som ti biler ødelagte i brannene, de fleste av dem utenfor bedriften der han er daglig leder, BCB Motorsenter.

– To av bilene var mine. En banebil som var svært spesiell, en Volvo S40 GT 4-klasse, sier han

 Privat
MISTET BILEN: Racerfører Roger Havik synes det er trist å miste bilen, men er glad for at ingen var i bygningen da det brant. Foto: Privat

Hele den bakerste delen på bilen er totalt utbrent. Det er også store skader på bygningen til motorsenteret. 

– Kan det være noen som har gjort dette for å ramme dere? Er det noen som har noe å hevne? 

– Ikke noe som jeg vet om. Men det er noen som står bak dette, sier Havik. 

Dessverre for Havik var det ikke gyldig forsikring på racerbilen hans.

– Bygget er forsikret, men jeg er mer usikker på hva som dekkes av det som stod utenfor. 

Politiet er ganske klare på at disse brannene er påsatte. 

Det ble først meldt om brann i en personbil klokken 00.42 natt til lørdag. Denne ble raskt slukket, men så ble det på nytt meldt om branner noen hundre meter lenger øst klokken 03.31.

– Ja, vi jobber ut ifra hypotesen om at dette er påsatt. Det handler om at det er to separate branner på samme område i et lite tidsrom. Det er ingen holdepunkter for at dette skulle ha tatt fyr av seg selv, sier politiadvokat Hildegunn Tronsli i Innlandet politidistrikt. 

Overvåkingskameraer

Operasjonsleder Haagen Løvseth sa til Hamar Arbeiderblad lørdag morgen at det brant fire steder i området da brannvesenet kom til stedet like over halv fire natt til lørdag. 

– Har politiet noen informasjon som kan si noe om et eventuelt motiv? 

– Nei, vi har ingen holdepunkter for om dette er tilfeldig valgte plasser, eller om det er et motiv som ligger bak. Det er for tidlig å si noe om, så det må etterforskningen vise.

 Privat
GODE DAGER: Roger Havik har hatt flere racerbiler. Her med en Chevrolet Camaro GT 3. Foto: Privat

BCB motorsenter ligger inne på et industriområde, og det er videoovervåking på noen av byggene. Dette skal politiet nå gå igjennom for å se om det er bevegelser i det aktuelle tidsrommet.

– Vi innhenter også video fra togstasjonen som ligger like ved, for å se om det her finnes bevegelser til eller fra området, sier politiadvokat Tronsli. 

Lette med hunder

Politiet har foreløpig ingen vitneobservasjoner som kan opplyse saken, men skal vurdere å foreta en rundspørring i området når videomaterialet er gjennomgått. 

Politiet lette etter personer med hunder i natt, men uten resultat. De kan ikke si om det er en eller flere personer som kan ha stått bak ildspåsettelsen. 

Read Entire Article