Norge fordeler 50 millioner kroner til helsekrisefondet til Verdens helseorganisasjon (WHO) etter et nytt ebolautbrudd i Kongo og Uganda.
– Når farlige sykdommer bryter ut, teller hver time. Da må vi kunne reagere umiddelbart, før situasjonen eskalerer. Derfor styrker vi nå WHOs helsekrisefond. Å stanse utbrudd tidlig redder liv der krisen skjer og gjør også verden tryggere, sier utviklingsminister Åsmund Aukrust (Ap).
15. mai ble et ebolautbrudd bekreftet i Ituri-provinsen nordøst i DR Kongo.
WHO har erklært utbruddet som en internasjonal folkehelsekrise.
WHOs vurdering er at utbruddet utgjør en internasjonal folkehelsekrise, men ikke en pandemikrise.
Norge er en av de største bidragsyterne til WHOs helsekrisefond og sto i 2025 for over 46 prosent av finansieringen.
Fondet kan utløse midler innen 24 timer. WHO har allerede frigitt 3,9 millioner dollar til arbeidet med ebolautbruddet.
Så langt er det registrert 671 mistenkte tilfeller av ebola i Kongo. Hittil er 160 bekreftet døde, ifølge helsedepartementet i Kongo.
Det anslås at mellom 25 og 40 prosent av de smittede dør av sykdommen. Viruset smitter ved berøring og kontakt med kroppsvæsker.
Utbruddet antas å ha startet for et par måneder siden.
Det dreier seg om en sjelden variant av viruset, som mangler godkjent vaksine og spesifikk behandling.
Det er den såkalte Bundibugyo-varianten av ebolaviruset som sprer seg nordøst i Kongo. Sykdommen er påvist i den konfliktherjede Ituri-provinsen, i millionbyen Goma og i nabolandet Uganda.

52 minutes ago
1







English (US)