Norge kunne latt tyskerne rydde opp ammunisjonen – valgte dumping i Mjøsa

20 hours ago 3



Det tyske ammunisjonslageret i Norge i 1945 kunne vært ryddet opp i og demontert av tyskerne selv. Norge takket imidlertid nei og dumpet i stedet ammunisjonen i Mjøsa og andre innsjøer.

Fire tyske soldater på Gjøvik brygge 3. august 1940. Fra venstre Hans Jâger, Ewald og Berndt v. Tyslka. Mjøsfærgen ble senere brukt til å dumpe granater i Mjøsa. Foto: Ewald Schumann

Publisert: 20.03.2026 11:30

Ved slutten av andre verdenskrig hadde tyske væpnede styrker store mengder med ammunisjon i Norge. Den var utplassert i ulike avdelinger og på større lagre. I tillegg kom eksplosiver som tilhørte politiet og Organisation Todt – en tysk, halvmilitær organisasjon som drev med bygg og anlegg. Det var også komponenter og ammunisjon lagret ved Raufoss ammunisjonsfabrikk.

Men hvor mye var det egentlig, og hva skulle gjøres med det?

Les hele saken med abonnement

Read Entire Article