Norge skal bidra i Nato-bakkestyrke i Finland

8 hours ago 6



Norge skal med Storbritannia, Frankrike, Danmark og Island delta i Natos framskutte landstyrker (FLF) i Finland.

Finlands forsvarsminister Antti Häkkänen kunngjorde at Norge skal delta i Nato-bakkestyrker i landet under en arbeidsmiddag for forsvarsministrene i Nato i forbindelse med Nato-toppmøtet i Haag. Foto: Heiko Junge / NTB

Publisert: 24.06.2025 21:31 | Oppdatert: 24.06.2025 21:42

Nyheten ble presentert av Finlands forsvarsminister Antti Häkkänen under en middag på Nato-toppmøtet i Haag tirsdag kveld.

Bakkestyrken skal bli operativ i løpet av året, skriver det finske forsvarsdepartementet i en pressemelding. Sverige har tatt på seg ledelsen av styrken, som primært skal være i Rovaniemi og Sodankylä.

– Jeg er veldig fornøyd med at så viktige og nære allierte deltar i utviklingen av FLF i Finland. Dette sender et sterkt signal om at Europa tar ansvar i Nato, sier Finlands forsvarsminister Antti Häkkänen.

Finland og Sverige skal ha forhandlet for dette med andre Nato-land over lengre tid.

Fra før har Nato flere slike styrker øst i Europa, hvor Norge deltar i en styrke i Latvia. Finland ble Nato-medlem i april 2023.

Read Entire Article