Nye søvnfunn: – Utrolig spennende

1 hour ago 1



Parkinsons:

Ett spesielt tegn kan avsløre Parkinsons sykdom opptil 10–15 år før den gir symptomer.

 Illustrasjonsfoto
SØVNFORSTYRRELSE: Forskere har funnet en direkte sammenheng mellom Parkinsons sykdom og en søvnforstyrrelse. Foto: Illustrasjonsfoto

Publisert 21.02.2026 23:42

Omtrent én prosent av nordmenn rammes av Parkinsons sykdom. Det er en tilstand som blant annet påvirker hjernens evne til bevegelser.

Dette er Parkinsons sykdom

Ved Parkinsons sykdom mister kroppen gradvis evnen til å bevege seg normalt. Dette fører blant annet til trege bevegelser, stive muskler og skjelving. Det finnes ingen kur for sykdommen, men det er ulike behandlinger for å lindre symptomer.

Om lag 8000 personer i Norge har Parkinsons sykdom, med 100–150 nye tilfeller per 100 000 innbyggere per år. Sykdommen starter ofte i 50–70-årsalderen, og forekomsten øker med økende alder. Menn rammes oftere enn kvinner.

Parkinsons sykdom er en kronisk nevrologisk sykdom som fører til at kroppen gradvis mister evnen til å bevege seg normalt.

Typiske motoriske symptomer er:

  • langsomme bevegelser
  • skjelving
  • stivhet i muskler

I tillegg er ikke-motoriske symptomer vanlige. Eksempler kan være:

  • at søvnen blir påvirket
  • treg mage
  • problemer med vannlating
  • psykiske plager
  • smerter

Kilder: helsenorge.no, sml.snl.no.

De siste årene har internasjonal forskning vist at sykdommen kan avdekkes tidligere enn man trodde.

Det skyldes at forskere nå har bekreftet en direkte sammenheng mellom REM-søvnatferdsforstyrrelse (RBD), ofte kalt «drømutagering», og Parkinsons sykdom.

 Geir Johnny Huneide / TV 2
PROFESSOR: Charalampos Tzoulis leder et stort norsk forskningsprosjekt innen nevrodegenerative sykdommer. Foto: Geir Johnny Huneide / TV 2

– Ved sikker RBD-diagnose er risikoen for å utvikle Parkinsons eller en nært beslektet sykdom svært høy over tid, sier overlege og professor i nevrologi og nevrogenetikk ved UiB, Charalampos Tzoulis.

Dette er REM-søvnatferdsforstyrrelse (RBD)

Fra engelsk: REM sleep behavior disorder (RBD).

Ved REM-søvn atferdsforstyrrelse vil personen bevege seg i faser av søvnen der frivillig muskulatur normalt er paralysert, noe som gjør at de kan agere fysisk på hendelser i drømmer.

Det virker som sykdommen rammer omtrent én av 100-200. Tilstanden er vanligst hos de over 50, og i denne gruppen er kanskje så mange som 1 av 50 rammet. Hos de yngre enn 50 år ligger ofte andre faktorer til grunn.

REM-søvn atferdsforstyrrelse virker å være et tidlig tegn på skadelige prosesser i hjernen. De fleste som utvikler denne sykdommen etter 50-årsalderen vil komme til å utvikle annen sykdom knyttet til opphopning av alfa-synuklein, oftest Parkinsons sykdom eller demens med Lewy-kropper.

Derfor vil tiltak som kan bremse demensutvikling være gunstige. Dette omfatter grep som:

  • Fysisk aktivitet. Det er en fordel om man klarer å få opp pulsen litt, men all aktivitet er gunstig
  • Mentale treningsprogram. Her gjelder det samme som ved trening - alt er mer enn ingenting. Alle oppgaver som krever konsentrasjon og fokus vil være til hjelp
  • Tilstrekkelig og god søvn
  • Redusere alkoholinntak
  • Slutte å røyke

Kilde: NHI.no

Professoren leder det nye, norske Innovation Center for Neuroresilience (ICoN) og Mohn-senteret for nevroproteksjon, som forsker på forebygging av Parkinsons og demens.

Det bergensbaserte forskningssenteret er et verdensledende prosjekt som nå skal føre deler av forskningen videre.

 Penelope Larsen / TV 2
BERGEN: Det UiB-koordinerte ICoN fikk offisielt status som forskningsdrevet innovasjon i desember, og hadde oppstart i 2026. Foto: Penelope Larsen / TV 2

Voldelig oppførsel

Personer med RBD opplever at mekanismen som skal lamme musklene når man drømmer, ikke fungerer som den skal.

– Folk kan bevege seg voldelig mens de drømmer. Én pasient hoppet ut av sengen da han drømte at det kom en bil mot ham, fordi han skulle hoppe unna bilen i drømmen, sier Tzoulis.

– En annen pasient våknet av at samboeren skrek fordi han dro henne i håret, mens han drømte at han reddet henne fra å hoppe fra et stup.

 Geir Johnny Huneide / TV 2
HAUKELAND: Tzoulis er professor ved UiB og leder forskningen fra Haukeland universitetssjukehus. Foto: Geir Johnny Huneide / TV 2

Etter å tidligere ha vært en hypotese, har forskere nå bevist at denne sykdommen er et svært tidlig symptom på Parkinsons eller lignende parkinsonisme-sykdommer.

– Dersom man har RBD, øker sjansen for å utvikle sykdom med 6 prosent for hvert år som går. Dermed vil denne sjansen være over 90 prosent etter 15 år, forteller Tzoulis.

Parkinsonisme

Parkinsons sykdom er den vanligste årsaken til Parkinsonisme, som er en samlebetegnelse på flere nært beslektede sykdommer.

Andre vanlige former er demens med Lewy-legemer og multisystem atrofi (MSA). Dette er tilstandene som sammen med Parkinsons sykdom knyttes til RBD, forteller Charalampos Tzoulis.

I tillegg finnes kortikobasal degenerasjon, progressiv supranukleær parese (PSP) og andre sykdommer som rammer hjernens basalganglier.

Parkinsonisme er en klinisk beskrivelse av en bevegelsesforstyrrelse med karakteristiske skjelvinger, særpreget kroppsholdning, treghet og stivhet.

Kilder: sml.snl.no, Dr. Charalampos Tzoulis.

Ønsker folk til forskningen

Charalampos Tzoulis understreker at søvnforstyrrelsen er svært tidlig i sykdommen.

– Mange med disse plagene vet ikke at det kan være RBD, og får derfor ikke riktig utredning. Forskere ønsker at personer som kjenner seg igjen tar kontakt, sier han.

 Geir Johnny Huneide / TV 2
DOKTOR: Tzoulis er født i Athen, og tok doktorgrad i nevrologi og nevrogenetikk ved Universitetet i Bergen. Foto: Geir Johnny Huneide / TV 2

Professoren legger til at flere deltakere gjør det mulig å forstå sykdomsutviklingen bedre, og utvikle presise tiltak som kan bremse, eller på sikt forhindre, sykdom.

Generalsekretær i Norges Parkinsonforbund, Kristin Ruud, er svært positiv til funnene.

– Det er utrolig spennende. I dag er det ingen kur mot Parkinsons, bare symptomlindring, sier hun.

Mulig behandling

Ruud håper forskningen kan gjøre det mulig å forhindre utviklingen av sykdommen.

– Hvis man kan forhindre at man utvikler Parkinsons ved å behandle RBD, så kan man kanskje ha en behandling for Parkinsons også, sier hun.

 Trond Høines / Norges Parkinsonforbund
JUBLER: Generalsekretær i Norges Parkinsonforbund, Kristin Ruud, jubler over forskningen. Foto: Trond Høines / Norges Parkinsonforbund

Generalsekretæren applauderer at Norge nå tar såpass stor plass i den internasjonale forskningen.

– Det er bare jubel herfra når det gjelder forskningen, og vi er veldig glade for det som nå skjer i Bergen, avslutter hun.

Read Entire Article