Økende interesse for Bibelen: Flere unge menn stemmer konservativt

3 hours ago 1



– Vi vokser raskt.

Jostein Eide, som er med i styret til Unge Konservative, forteller at de har merket en tydelig vekst det siste året.

– Vi hadde over ti prosent medlemsvekst i fjor. Og vi ser det samme på meningsmålingene, spesielt i byer som Trondheim der Konservativt nå har 3,5 prosents oppslutning.

Eide tror mange unge er på jakt etter noe mer varig og stødig. Han mener samfunnet beveger seg bort fra kristne verdier.

– Mange unge vender derfor blikket mot det de opplever som trygt.

Jostein Eide - Unge Konservative

Jostein Eide i Unge Konservative tror mange unge i dag er klar i sin tale. – Vi leter etter noe stødig i en urolig tid.

Foto: Simon Elias Bogen / NRK

På landsbasis fikk Konservativt 0,4 prosent av stemmene ved stortingsvalget i 2021. Partiet er fortsatt et av de minste i Norge.

Unge menn under 30 er blant de mest interesserte i Bibelen.

Det viser en fersk undersøkelse, gjort av Bibelselskapet og Høyskolen for ledelse og teologi (ekstern lenke).

Funnene viser at de unge er mer åpne og nysgjerrig på kristen tro og Bibelen enn tidligere generasjoner.

43 prosent av unge menn under 30 år, har svart at de er interessert i å lære mer om Bibelen. Det er bare i aldersgruppen 70 år og eldre, at flere svarer det samme.

Rapporten har ikke tall som viser trenden over tid, men det er i undersøkelsen er klar tendens til at aldersgruppen 30–49 er mindre interesserte i kristen tro og Bibelen, enn de under 30.

Professor tror årsaken er interesse for kristendom

Tomas Sundnes Drønen er professor i religion ved VID vitenskapelige høgskole i Stavanger.

Han mener flere stemmer til høyresiden fordi interessen for kristendom har økt kraftig i store deler av Vest-Europa.

– Det samme skjer i Norge, men i mindre skala, sier Sundnes Drønen.

Flere unge kristne

Professor i religion, Tomas Sundnes Drønen. Han sier det er tydelige tegn på at mange unge kristne i dag har konservative verdier.

Foto: Ingvald Nordmark / NRK

Likevel tror ikke professoren at partier som KrF og Konservativt vil gå mye fram av den grunn.

– Nå handler det først og fremst om Frp. De har vært veldig flinke til å promotere seg selv.

NRK sin supermåling i mai viste at 39,4 prosent av menn mellom 17 og 25 år ville stemme Frp. Blant kvinner var andelen 16,6 prosent:

– Frp har kanskje litt enklere svar, som gjør at vi ser den ganske kraftige veksten.

– Får mange velgere fra Frp

Eide i Unge Konservative sitter med en annen opplevelse.

– Mange av velgerne våre kommer fra Frp. Vi deler mange verdier, men vi har et tydelig kristent grunnlag. Når unge først oppdager oss, bytter de fort parti, sier Eide.

Skal stemme KrF

Marcus Jekteberg (26) sier han skal stemme KrF til høsten.

– Min oppfatning er at man har gått lenger og lenger vekk fra de verdiene som landet er bygd på. Grunnloven og alle de kjerneverdiene Norge har, de kommer jo fra Bibelen, sier Jekteberg.

Unge Konservative

Marcus Jekteberg.

Foto: Håkon Kummermo / NRK

Han tror KrF og de konservative partiene kan løfte opp debatten om for eksempel abort.

– Jeg mener barnet inni mors liv burde ha retten til å leve. Det er jo et eget liv, sier 26-åringen.

Mímir Kristjánsson leser hele Bibelen

Teologiprofessor Drønen tror det er flere partier som kommer til å gjøre seg attraktive for unge velgere framover.

– Det er interessant når Mímir Kristjánsson i Rødt setter seg ned i valgåret og skal lese Bibelen sammen med samboeren sin, sier Drønen.

Hør Mímir Kristjánsson og Sofie Marhaug i Rødt snakke om bibel-prosjektet deres under:

Hør innslaget fra 10. mars der Mímir Kristjánsson og Sofie Marhaug (R) forteller om bibellesningen deres.

– Jeg tror det er veldig mange unge som har et behov for å finne mening i alt kaoset i verden i dag, slår Mímir Kristjánsson (R) fast.

Politikeren mener tro kan spille en viktig rolle i politikken, så lenge den ikke misbrukes.

– Det finnes et nestekjærlighetsbudskap i Bibelen som er sterkt, også for meg som ikke er kristen, sier han.

Han mener høyresiden har vært bedre enn venstresiden på å tilby unge menn det de ser etter. Samtidig beskylder han høyresiden for å ha skapt problemene unge menn har i dag, med blant annet ulikhet og et mer krevende boligmarked.

– Venstresiden har i for liten grad vært interessert i unge menn. Vi har møtt dem med kjeft og moralisering, og ikke vært interessert i hva de faktisk trenger, tilføyer Kristjánsson.

en mann med armene i kors

Mímir Kristjánsson er ikke kristen selv, men mener politikken og samfunnet kan ha godt av bibelens budskap.

Foto: Ole Andreas Bø / NRK

Men for kvinnene er det annerledes. NRK sin supermåling viser at 51,6 prosent av unge kvinner vil stemme på venstresiden. For unge menn er andelen 29,5 prosent.

Simen Velle tror ikke kristenbølgen forklarer hele veksten

Simen Velle, leder i Fremskrittspartiets Ungdom, tror unge menn trekkes mot høyresiden fordi de ønsker mer frihet og mindre innblanding fra staten.

– De siste årene har vært tøffe. Prisene har økt, renta har gått opp, og det er krig og uro i verden. Unge ser behovet for en ny retning, sier han.

Han mener Frp vokser fordi partiet samler folk fra alle samfunnslag, også kristne.

– Jeg ser at flere går i kirken, men det er ikke en bevegelse vi er en del av. Vi er et folkeparti som tiltrekker oss både kristne og ikke-kristne, og det er vår styrke, sier Velle.

Simen Velle

Fpu-leder Simen Velle mener problemet til venstresiden er at de over tid har latt som at unge menns utfordringer ikke eksisterer.

Foto: Annika Byrde / NTB

Om partiet Konservativt sier han at det ikke gjør noe særlig utslag på Frps oppslutning.

– Vi ser en langt større folkebevegelse rundt Frp. Vi vokser både fra høyresida og fra velgere som ikke har stemt før, sier han.

Kristjánsson i Rødt mener partiet Konservativt prøver å ta med seg en type kristendom fra USA til Norge, som han sier er en blanding av streng moral og fri flyt av penger.

– Jeg skjønner ikke hvordan man kan blande kristendom med så mye fokus på penger og nasjonalisme. Pengevekslerne ble jo kastet ut av tempelet av Jesus, sier han.

Mener tro og politikk hører sammen

Eide i Unge Konservative mener mange unge lengter etter mer enn politikk og debatt.

– Tro og kristne verdier gir folk noe større å tro på. Det kan gi både frihet, forsoning og en følelse av retning i livet. Det tror jeg mange unge kjenner på i dag, sier han.

Jostein Eide - Unge Konservative

Eide er spent på valget den 8. september og sier mye tyder på at de får en rekordoppslutning.

Foto: Simon Elias Bogen / NRK

Publisert 14.08.2025, kl. 05.09

Read Entire Article