Fredag 6. mars opplyste Økokrim at det var beslaglagt dokumenter tilknyttet Oslo-avtalen under ransaking i boligen til det siktede diplomatekteparet Terje Rød-Larsen og Mona Juul.
Juul er siktet for grov korrupsjon og Rød-Larsen for medvirkning til grov korrupsjon på bakgrunn av økonomiske forbindelser med sexforbryteren Jeffry Epstein. Begge nekter straffskyld.
Enkelte av dokumentene i ekteparets kjellerbod på Frogner var merket «strengt fortrolig» og en mappe var stemplet «Hemmelig», opplyste førstestatsadvokat i Økokrim, Marianne Bender.
TV 2 har tidligere skrevet at Nasjonalarkivet startet en intens jakt i utlandet den 11. februar på savnede dokumentene fra Oslo-prosessen, uvitende om at Økokrim allerede da hadde funnet dokumenter om Oslo-prosessen i kjellerboden på Frogner og beslaglagt dem.
Jaktet på savnet arkiv i utlandet – lå hos Økokrim
Rød-Larsen hadde da holdt tilbake dokumentene i det han selv kalte et omfattende privatarkiv i over 30 år. Samtidig hadde UD under daværende utenriksminister Jonas Gahr Støre sagt at det ikke manglet dokumenter fra Oslo-prosessen i UDs arkiv.
Det ble sendt konkrete anmodninger til Rød-Larsen i 2006 og 2012 om å overlevere dokumentene, men svaret var at han heller ville gi dem til et utenlandsk arkiv han stolte på.
Men dagen etter at Nasjonalarkivet på nytt anmodet Rød-Larsen om å drøfte en frivillig avlevering eller kopiering av materialet snudde plutselig Rød-Larsen og ga gjennom sin advokat John Christian Elden beskjed om at han samtykket.
Informerte ekteparet 16. februar
Men Rød-Larsen hadde ikke lenger dokumentene, og han kommer heller ikke til å få dem tilbake, siden Økokrim har fastslått at UD er rette eier, og vil levere dem til departementet.
– Samme dag som ransakingen (9. februar) får både Juul og Rød-Larsen vite at leiligheten og bodene var ransaket, opplyser førstestatsadvokat Bender til TV 2.
Støre benekter ansvar
Politiet utarbeider beslagsrapporter etter ransakinger, som siktede blir informert om, i dette tilfellet skjedde det en uke senere.
– Elden fikk rapporten om funn fra ransakingen 16. februar, opplyser Bender.
Nasjonalarkivet og UD sendte epost med spørsmål til Rød-Larsen via Elden om hvor dokumentene var oppbevart den 13. februar, og spurte konkret om de var overført til tankesmia IPI, som Rød-Larsen opprettet og var direktør for.
Dette kom det ikke noe svar på. Nasjonalarkivet fortsatte derfor jakten fram til nyheten sprakk, og sendte henvendelser til det israelske nasjonalarkivet, til dagens ledelse i Rød-Larsens tankesmie IPI i New York, og til Fafo, som Rød-Larsen var direktør for under Oslo-prosessen.
Først etter at Økokrim gikk ut med nyheten om beslaget 6. mars tok Elden kontakt med Nasjonalarkivet igjen, og sa at Rød-Larsen var glad for å kunne bidra til å samle arkivet fra Oslo-prosessen.
I en epost til TV 2 svarte Elden at Rød-Larsen aldri har overlevert dokumenter til andre institusjoner, arkiver eller tilsvarende.
Økokrim: UD må vurdere anmeldelse
Siktelsen av Rød-Larsen og Juul, skapte ny interesse for Rød-Larsens arkiv. Stortingets kontrollkomité undersøker UDs håndtering av dokumentene, og om Rød-Larsen oppbevarte graderte dokumenter i strid med regelverket.
Materiale knyttet til Oslo-prosessen er ikke en del av Økokrims etterforskning eller siktelsen.
– Kan det bli aktuelt å utvide siktelsen til å gjelde brudd på sikkerhetsloven om behandling av hemmeligstemplede dokumenter?
– Vi har ikke utvidet siktelsen og tatt stilling til det, sier Bender.
– Kan han bli siktet for å ha stjålet dokumentene?
Epstein-ranch i New Mexico ransaket
– Det får bli opp til UD å vurdere. Om de mener det, får de anmelde saken.
Den offentlige oppmerksomheten om Rød-Larsens arkiv gjorde at Økokrim ikke ble overrasket da de fant dokumenter fra Oslo-prosessen, forteller hun.
Økokrim fant det ikke forsvarlig at graderte dokumenter ble oppbevart i en kjellerbod i et leilighetskompleks, og beslagla derfor dokumentene.
Bender opplyser at Økokrim skal skanne og digitalisere alle dokumentene før de blir overlevert til Utenriksdepartementet. Det er UDs ansvar å vurdere nedgradering, sier hun.
– De er gradert på høyeste nivå hos oss.
Juul: Vet ikke innholdet
Juuls advokat, Thomas Skjelbred, sier til Dagbladet at verken han eller Juul selv vet hva kassene faktisk inneholder, eller om det i det hele tatt finnes originale dokumenter der.
– Det er heller ikke kjent hva som eventuelt tilhører Mona Juul, og hva som måtte tilhøre Terje Rød-Larsen. Det er derfor grunn til å avvente konklusjoner til materialet er gjennomgått og faktum er avklart.
Han sier det uansett er positivt at alt nå blir samlet og gjennomgått på en ryddig måte, slik at materialet kan bevares for ettertiden.
– Forhåpentligvis vil dette bidra til å avklare spørsmålene som har vært reist, og at det nå kan komme ro rundt saken.









English (US)