Opplysninger til NRK: Steinar Wangen dømt til 15 års forvaring for drap

1 hour ago 1



Steinar Wangen (55) er funnet skyldig i drapet på Malin (47) i Trollhättan i Sverige høsten 2024.

55-åringen er dømt til 15 års forvaring med en minstetid på 10 år, får NRK opplyst.

Wangen var tiltalt for drap, subsidiært medvirkning til selvmord. Han har hele veien nektet straffskyld.

Han er også dømt til å betale 930.000 kroner i oppreisningserstatning til Malins etterlatte, ifølge NRKs opplysninger.

Dommen, som ble avsagt fredag, er ikke rettskraftig.

Wangen kommer til å anke dommen, sier forsvarer Gaute Nilsen til Dagbladet.

En mann sitter med en blå t-skjorte. T-skjorten har skrift på, og han har et hvitt ovalt anheng rundt halsen. Briller sitter på hodet hans. Bakgrunnen er en lyseblå vegg.

NRK intervjuet Steinar Wangen i Halden fengsel i forkant av rettssaken.

Foto: Siri Kvehaugen Saugstad / NRK

Mente han burde frifinnes

Dommen er i tråd med påstanden statsadvokat Peter Johansen ba om på rettens siste dag.

Wangens forsvarere mente på sin side at han burde frifinnes.

Wangen ble kontaktet av Malin sommeren 2024 fordi hun hadde et ønske om å avslutte livet.

Nordmannen var på denne tiden svært aktiv i ulike Facebook-grupper for personer som var positive til aktiv dødshjelp, hvor han åpent tilbød å hjelpe folk med å ta sitt eget liv.

En kvinne med brunt hår, pannelugg og briller sitter i en lysegrønn stol ikledd hvit bluse og sorte bukser. Bena er krysset og hendene foldet. Bakgrunnen er nøytral gråhvit.

Svenske Malin var 47 år gammel da hun ble funnet død i leiligheten sin i Trollhättan i Sverige 6. september 2024.

Foto: Privat

– Ingen tegn til skyldfølelse

De rettsoppnevnte sakkyndige som har vurdert Wangen mener han utgjør en alvorlig fare for samfunnet, og at han vil ha en høy voldsrisiko i uoverskuelig fremtid.

55-åringen har diagnosene dyssosial personlighetsforstyrrelse og narsissistisk personlighetsforstyrrelse, er de sakkyndiges konklusjon.

– Han har ikke vist tegn til skyld, skam, skyldfølelse, sorg eller tvil om egne handlinger, verken i 1987, i 2023 eller i dag, uavhengig av hva domstolen vil vurdere og falle ned på.

To kvinner i lyse blazere sitter ved et bord i en rettssal foran laptoper. Riksvåpenet henger på veggen bak.

Overlege Rita Lyngved og psykolog­spesialist Nina Haakestad Lervold-Skogstad er de to rettsoppnevnte sakkyndige som har undersøkt Steinar Wangen.

Foto: Theo Aasland Valen / NRK

I 1987 ble 15 år gamle Wangen dømt for drap på en 7 år gammel jente. I 2023 medvirket han til at en kvinne tok sitt eget liv.

Dette ble han dømt til åtte års fengsel for i 2024.

Wangen selv har gjennom sin forsvarer uttalt at han ikke kjenner seg igjen i ekspertenes beskrivelser.

Ga henne medisiner

Wangen har innrømmet at han dro til Malin i Trollhättan i Sverige og at han ga henne medisiner for at hun skulle sovne.

Han nekter imidlertid for å ha drept henne, selv om han erkjente at han har skrevet meldinger til blant andre Malin om at han pleide å kvele folk med en pute etter at de hadde sovnet.

Rettssakens tegning viser en mann med briller som sitter ved et bord. Mannen ser til høyre. Foran ham er en flaske, en mikrofon og noen papirer. Han har en mørk jakke på seg og sitter i en stol.

Wangen i vitneboksen i Tønsberg tinghus i juni.

Foto: Ane Hem / NTB

Under rettssaken mot Wangen i Vestfold tingrett, ble meldingene lagt fram som sentrale bevis for at 55-åringen er en drapsmann.

Til Malin skrev han blant annet:

Steinar Wangen:Når jeg dreper folk sjekker jeg alltid om hjertet har stoppet før jeg går.

Steinar Wangen:Det er synd du ikke er friskere, for da kunne vi gått sammen om å drepe så mange som mulig.

Til en annen kvinne skrev Wangen:

Steinar Wangen:Når man har falt i dyp søvn legger jeg en pute over ansiktet. Du sovner inn uten å merke noen ting i det hele tatt. Jeg gjorde det senest for to dager siden i Trollhättan

En tredje kvinne fikk også beskrevet av Wangen at han brukte pute under dødsfallet i Trollhättan:

Steinar Wangen:Hun lå helt rolig under hele handlingen og det var ingen tegn til panikk.

Avslørt av TV 2

Det var journalister fra TV 2-programmet «Norge bak fasaden» som avslørte Wangen i dokumentaren «Dødsenglene».

Ved å bruke en falsk identitet utga de seg for å være en kvinne med et ønske om å dø, og avtalte et møte med ham på Nordby hotell i Sverige.

I samtale med journalistene Janne Amble og Kadafi Zaman innrømmet Wangen at han hadde tatt livet av kvinnen i Trollhättan.

TV 2 varslet deretter svensk politi, noe som førte til at han ble pågrepet utenfor hotellet.

I juni ble Wangen frikjent for fire tilfeller av oppfordring til selvmord i Sverige.

NRK intervjuet Wangen i forkant av rettssaken:

Publisert 03.07.2026, kl. 13.35 Oppdatert 03.07.2026, kl. 13.58

Read Entire Article