Oslo kommune vil gi fra seg ansvaret for barnevernet

22 hours ago 2



Underfinansiering gjør at kommunen vil overføre ansvaret til staten, skriver VG.

Foto: Olav Olsen / Aftenposten
  • Silje Enghaug

Publisert: 08.01.2026 10:45 | Oppdatert: 08.01.2026 10:58

– Det er ikke nødvendig å diskutere om det skal skje, med de rammebetingelsene er det beste for barna at dette overføres til staten, sier byrådsleder Eirik Lae Solberg (H) til VG.

Oslo er landets eneste kommune som styrer sitt eget barnevern. De får økonomisk støtte fra staten, men støtten varierer fra budsjett til budsjett. I resten av landets kommuner er det det statlige organet Bufdir som har ansvaret for barnevern.

– Vi vil ha slutt på det politiske spillet om barnevernet i Oslo. Da ser vi ikke noen annen mulighet enn at andrelinjebarnevernet i Oslo overføres til staten, og at ordningen her blir som den er i andre kommuner, sier sosialbyråd Julianne Ferskaug (V) til avisen.

Barnevernet i Oslo har vært omdiskutert i mange år. Blant annet har flere utvalg konkludert med at det er underfinansiert.

Aftenposten har tidligere skrevet om at hovedstaden flest kriminelle, men sender få på institusjon. Det pekes på at dette har økonomiske årsaker. Bydelene i Oslo betaler i snitt tre ganger så mye for hvert barns institusjonsplass i døgnet enn andre kommuner.

Read Entire Article