Overlegne Golden Knights til Stanley Cup-finale

17 hours ago 2



26. mai 2026 kl. 21:22

Carlsen-drama i Norway Chess: – Noe av det dårligste jeg har sett

Sjakkekspert Jon Ludvig Hammer ble rystet av det han så i Magnus Carlsens parti mot Vincent Keymer i Norway Chess.

Tirsdag kveld tok de to hverandre i hånden og ble enige om remis etter drøyt fire timers spill. På veien hadde begge spillere gjort oppsiktsvekkende mange tabbetrekk.

– Dette partiet er bare pinlig. Jeg føler at hvert trekk vi gjør er en posisjonsfeil. Men med mindre jeg har regnet helt feil, står jeg ganske bra nå, sa Carlsen underveis på TV 2s sending.

Carlsen ga Keymer flere muligheter til å avgjøre partiet, men tyskeren fant ikke løsningene de gangene nordmannen dummet seg ut.

– Og Keymer dummer seg ut, han også. Han slår ikke ut løperen. Dette er noe av det dårligste jeg har sett av spillere på toppnivå i nyere tid. Dette skal ikke gå an, utbrøt TV 2-ekspert Hammer da tyskeren hadde gjort sitt 37. trekk.

Til slutt endte Cralsen opp med å slå Keymer i armageddon.

Carlsen innledet Norway Chess med tap for Alireza Firouzja med svarte brikker mandag. Mot Keymer hadde han fordelen av hvite brikker, men nordmannens spill imponerte ikke. (NTB)

To sjakkspillere sitter ved et bord under Norway Chess. Den ene, Magnus Carlsen, har en hvit skjorte og tenker mens han ser på sjakkbrettet. Den andre spilleren, Vincent Keymer, har en mørk dress og sitter med ryggen til. Bak dem er det en bakvegg med logoer for Norway Chess. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Fotografi: Fredrik Varfjell / NTB
Read Entire Article