Overlevende forteller: – Vår tids største massakre

7 hours ago 1



  • Iranske sikkerhetsstyrker har drept rekordmange demonstranter.
  • Øyenvitner og overlevende forteller til VG om massakrer på åpen gate.
  • Så mange som 30.000 har blitt rapportert om drept, men tallet er usikkert.
  • Iranske myndigheter har forsøkt å skjule drapene og hindret informasjon fra å slippe ut.

VG advarer om sterke inntrykk i denne artikkelen.

– De kom for å drepe folk. Jeg tror målet deres var å avslutte alt, en gang for alle.

Disse ordene er sendt til VG fra en overlevende iransk demonstrant via tekstmeldinger mandag denne uken.

Kvinnen befinner seg i hovedstaden Teheran, og har brukt et øyeblikk med internettilgang for å sende ut et vitnesbyrd. Det gjør hun ikke uten fare:

VG blir fortalt at regimets væpnede menn nå går fra dør til dør rundt om i landet, og leter gjennom vanlige folks mobiltelefoner.

Myndighetene vil ikke at historiene skal komme ut.

– Alt jeg kan si er at vi er i live, og det er nesten så jeg skammer meg over å ha overlevd, sier kvinnen, og legger til:

– Jeg har aldri før sett en slik folkemengde, og heller aldri før sett et slikt voldsnivå, sier hun videre.

Verden har fortsatt ikke et fullstendig bilde av hva som har skjedd i Iran, men bruddstykker er kjent:

Mye tyder på at demonstrasjonene, og massedrapene av sivile, har vært konsentrert over to enkeltdatoer:

  • Torsdag 8. januar, gjennom natten, og over i 9. januar.
  • En stor del av videoene som har lekket ut i ettertid, er datert til den tidsperioden.
  • Etter dette var folkeopprøret i stor grad knust. Mandag 12. januar var det helt over.

Så hva skjedde faktisk i disse to kritiske og dødelige døgnene?

VG har snakket med overlevende, øyenvitner og en ekspert som jobber med å verifisere antall drepte, for å prøve å finne noen svar.

Her er Kaj-plassen sentralt i Teheran 8. januar, i en video VG har stedsverifisert. Kilde: Telegram-kanalen @Ilaen

Per nå vet vi dette om de ulike drapstallene som sirkulerer:

  • Iranske myndigheter sier offisielt at 3117 er drept under demonstrasjonene.
  • To høytstående kilder i det iranske helsedepartementet sa i helgen til Time Magazine at opptil 30.000 demonstranter skal ha blitt drept 8. og 9. januar.
  • USA-baserte Human Rights Activists News Agency sier de har verifisert 6221 drepte, men at de har informasjon om minst 17.000 drap de ennå ikke har verifisert.
  • Oslo-baserte Iran Human Rights kan bekrefte 3400. Til VG sier organisasjonen at de ikke, med deres standarder for verifikasjon, kan bekrefte et slikt tall, men de mener det er sannsynlig at tallet kan være mellom 20.000 og 30.000 drepte.

– Det vi kan slå fast, er at det er vår tids største massakre av demonstranter i Iran, sier Mahmood Amiry-Moghaddam, leder for menneskerettighetsorganisasjonen, til VG.

En massakre – time for time


Isfahan: En mann som var ute i gatene i storbyen Isfahan, forteller til VG over lydmeldinger, hva han så. VG kan ikke uavhengig bekrefte detaljene i det han forteller.

– Glem alle tidligere demonstrasjoner i Iran. Dette er en helt annen historie, sier han og starter å fortelle fra ettermiddagen 8. januar:

– Jeg var ute allerede rundt 17 på ettermiddagen, flere og flere demonstranter kom ut. Det var så vakkert. Klokken ble 19.30 og enda flere var ute, først 100 mennesker, så 200, 500.

– Spesialstyrkene sto først stille og blandet seg ikke. Som om de bare ventet på store folkemengder, før de skulle starte angrepet.

– Og så, klokken 21, startet skytingen. Først brukte de tåregass så folk ikke kunne se, og så begynte de å skyte med skarpt.

– Jeg så mange drepte med mine egne øyne. De skjøt folk i magen, i hodet, i armer og ben.

– Mellom 22.30 og 23 kunne vi høre lyden av skudd kontinuerlig. Det stoppet ikke.

– Klokken 01.30 på natten sluttet lyden av skudd. Da ble også strøm og internett skrudd av.

Video som skal være fra Isfahan 8. januar, delt på Telegram-kanalen @Ilaen. VG har ikke kunnet verifisere videoen.

Dagen etter, fredag 9. januar, var regimets sikkerhetsstyrker samlet på alle gatehjørner, forteller mannen.

– Det var ikke som dagen før, for når folk forsøkte å samle seg, åpnet de ild umiddelbart og direkte. Sikkerhetsstyrkene brukte motorsykler og lette etter folk.

– Flere vanlige folk, som sto utenfor husene sine, ble skutt og drept. Min venn ble skutt to ganger, i magen og leggen. Han døde.

På grunn av den dårlige nettilgangen, finnes det ikke store mengder videoer av iranske sikkerhetsstyrker som går til angrep på demonstrantene.

Men noen videoklipp har klart å nå ut til omverden. I ulike Telegram-kanaler sirkulerer det nå videoklipp som viser iranske sikkerhetsstyrker som skyter inn mot folkemengden under demonstrasjonene de siste ukene.

Video delt på blant annet Telegram-kanalen @Ilaen. VG har ikke kunnet uavhengig verifisere videoen.

Lagerhallen full av lik


Teheran: En iraner som nylig kom seg ut fra landet, så enorme mengder sikkerhetsstyrker ute i gatene i flere byer han reise mellom.

I Teheran anslår han at det hver 30. meter sto nye patruljer. Til å begynne med så brukte de ikke-dødelige våpen, forteller han.

– Så ble det skutt med skarpt.

– Det lå tomhylser og tåregasspatroner igjen i rennesteinen. Det er som at det har vært krig, sier han.

I Teheran møtte han niesen, som hadde dratt til gravplassen for å forsøke å finne et familiemedlem de trodde hadde blitt drept.

På gravplassen var det så mange folk, forteller han, at det tok timevis å nå frem.

– Det ene rommet hadde 600 skap hvor det vanligvis lå ett lik per skap. Nå lå det to eller tre mennesker i hvert av de kalde skapene. Også gulvet var fullt av drepte, fortalte niesen han.

Men det var i en lagerhall utenfor, at flest nye lik var samlet.

En begravelsesagent fra myndighetene fortalte at det lå til sammen 6000 lik i den hallen, sier han.

– De var lagt oppå hverandre som potetsekker.

Representanter fra myndighetene slapp ti og ti familiemedlemmer inn for å lete etter sine kjære, forteller han.

Slik så det ut inne på et likhus på en annen side av byen, i en video VG har analysert:

Slik så det ut på et likhus utenfor Teheran, i en video VG har stedsverifisert.

– Som å bli kvalt


Teheran: En annen overlevende, en kvinne som fortsatt befinner seg i Teheran, sier hun selv var ute i gatene 8. og 9. januar.

– Det er så mange som er drept, skriver hun til VG.

Etter demonstrasjonene var over, gikk hun og samlet inn patroner som ble brukt av sikkerhetsstyrkene.

På den dårlige mobillinjen sender hun dette bildet:

 PrivatFoto: Privat

Et familiemedlem av henne ble drept under demonstrasjonene.

– De har ikke bare tatt liv, de har også knust drømmer. Alle er nå uten håp.

– Vi føler oss etterlatt til et styre som kan gjøre hva de vil mot oss. Det føles ut som vi blir kvalt, en etter en, vi alle ønsker at Khameni skal dø.

– De fleste har nådd det punktet nå at ingenting annet betyr noe, de vil bare bli kvitt ham.

Regimet kalte de som demonstrerte for «terrorister» for å legitimerte bruk av vold mot dem.

– Men vi, folket, vet at det ikke var noen terrorister her.

 AP / NTBFoto: AP / NTB

Tusenvis av historier – samme mønster


Når alle slike historier om de to dagene settes sammen, hundrevis, tusenvis, danner det seg et klart bilde av hva som har skjedd,

– Dette har vært en planlagt og koordinert handling. Det er det samme mønsteret over hele landet. Alle steder vi vet det har vært protester, er det meldt om drepte. Måten de har gått frem på, er å drepe flest mulig mennesker, sier Amiry-Moghaddam i Iran Human Rights.

The New York Times har snakket kilder tett på Irans øverste leder, Ayatollah Ali Khamenei, som sier han den 9. januar ga direkte ordre til det øverste nasjonale sikkerhetsrådet om å knuse protestene «med alle nødvendige midler».

Sikkerhetsstyrkene fikk eksplisitte ordrer om å «skyte for å drepe» og «ikke vise nåde».

– Ved å drepe mange, mange tusen mennesker har de klart å slå ned demonstrasjonene for denne gang. Vi trenger en FN-gransking for å komme nær det fulle bilde og sannheten.

Han avslutter:

– Dette er den største enkeltforbrytelsen det iranske regimet noen gang har utført.

Read Entire Article