Partiet FOR: Glenn Diesen trekker seg som førstekandidat i Akershus

1 day ago 11



Glenn Diesen trekker seg som førstekandidat for partiet Fred og rettferdighet (FOR) i Akershus, opplyser partileder Marielle Leraand i en e-post til NTB søndag.

 Rodrigo Freitas / NTBProfessor ved universitetet Sørøst Glenn Diesen trekker seg som førstekandidat på stortingslisten for partiet FOR i Akershus. Foto: Rodrigo Freitas / NTB
Søndag 1. juni kl. 08:28

Fred og rettferdighet (FOR) meddeler at Glenn Diesen har valgt å trekke seg som vår førstekandidat i Akershus til stortingsvalget. Bakgrunnen er en massiv mediestorm, skriver Leraaen.

Som følge av at Diesen trekker seg, rykker Geir Christensen fra Nesodden opp som førstekandidat på FORS Akershus-liste.

– Vi i FOR er veldig lei oss for at han trekker seg men vil takke ham for hans innsats og engasjement, og ønsker ham alt godt videre, skriver Leraand.

– Ikke en lett avgjørelse

Partiet Fred og rettferdighet har skapt kontroverser med sitt standpunkt om at Norge bør kutte støtten til krigføringen i Ukraina, og finansiering fra milliardæren Atle Berge. Sistnevnte bor på deltid i Russland og mener krigen i Ukraina er USAs feil.

Flere kritikere, inkludert stortingsrepresentanter, har anklaget for å spre russisk propaganda og stilt spørsmål ved partiets motiver og finansiering.

 Skjermdump fra FacebookFoto: Skjermdump fra Facebook

Diesen har selv kommentert beslutningen sin på Facebook.

– Jeg har tatt beslutningen om å trekke meg som kandidat til stortingsvalget. Dette har ikke vært en lett avgjørelse, skriver han i innlegget.

Videre hevder Diesen at han er «dypt bekymret for at det har oppstått en politisk konsensus uten motstemmer» og at diplomatiet i samfunnet «i praksis er blitt kriminalisert».

– Over de siste to ukene har jeg observert hysteriske og komiske personangrep istedenfor seriøse motargumenter. Jeg og familien min kan dessverre ikke betale de store sosiale kostnadene som den politiske krigsmotstanden i Norge medfører, men jeg applauderer de i FOR som er forberedt på å gjøre det, skriver Diesen videre.

– Jeg kommer til å unngå politiske verv fremover og vil istedenfor delta mer i amerikanske, sveitsiske, russiske, indiske og kinesiske medier – der det fortsatt finnes etterrettelighet, anstendighet og muligheten for å fremme argumenter ved å gå etter ballen istedenfor mannen.

Glenn Diesen har så langt ikke besvart VGs henvendelser.

Se video: –⁠ Det er i millionklassen, for å si det sånn

Read Entire Article