På vei til Alta fra Hammerfest sykehus gikk en pasienttaxi tom for strøm i 15 minusgrader. Kona til passasjeren måtte kjøre og hente ham.
Publisert: 09.01.2026 19:15
Ved den utsatte fjellovergangen over Sennalandet i Finnmark stoppet den elektriske taxien i 15 minusgrader på vei mot Alta 2. januar, skriver NRK.
Pasienten, Mikkel Eriksen, var på vei hjem til Alta etter å ha vært akuttinnlagt på Hammerfest sykehus i romjula. Turen er på nærmere 150 kilometer. Med 25 kilometer igjen, stoppet taxien.
– Da sto vi der og jeg begynte å bli småirritert, sier Eriksen til NRK.
Sjåføren mente den sterke motvinden hadde tatt mer strøm enn ventet. Bergingsbilen var en time og 40 minutter unna. Eriksen ringte kona som kom kjørende fra Alta for å hente ham.
Hammerfest Taxi forklarer til NRK at Pasientreiser krever at alle nye taxier er elbiler.
– Transportørene skal ikke starte en transport dersom dette vurderes som risikabelt, og skal i så fall konferere med Pasientreiser, sier kommunikasjonssjef Eirik Palm i Finnmarkssykehuset. Han påpeker at taxiselskapene har dispensasjon til også å bruke hybridbiler.
Helse nord sier kravet om elbil skal bidra til å oppnå mål om en utslippsfri transport og klimanøytral helsesektor innen 2045.

1 day ago
2











English (US)