Politiet slår fast at pengene ikke kan stamme fra Nokas-ranet.
Publisert 13.01.2026 13:05 Sist oppdatert 44 minutter siden
Politiet er nå ferdig med å telle opp pengene som ble funnet i Oalsgata i Sandnes sist uke.
– Den totale summen er litt over to millioner kroner. Deler av sedlene er av nyere dato, noe som betyr at det ikke er snakk om penger fra Nokas-ranet, sier politiadvokat Isa Linn Ravndal.
Politiet sier at et er for tidlig å si om det er funnet DNA eller fingeravtrykk i forbindelse med funnet, som politiet fikk melding om klokken 14 tirsdag for en uke siden.
Pengene ble funnet i forbindelse med utvidelse av Oalsgata.
Politiet jobber med å avklare hvordan beslaget skal håndteres.
– Her jobbes det blant annet med for å avklare om det skal utbetales finnerlønn, sier Ravndal.
Tidligere funn
Tirsdag skrev Stavanger Aftenblad at det i 2004 og 2013 ble funnet kontanter under ransakinger i et hus i Oalsgata, til sammen rundt 1 million kroner. Pengene ble funnet hos en mann som bodde i første etasje, som ikke eide huset.
Mannen, som døde i 2017, var tidligere straffedømt. Både i 2006 og 2015 ble han dømt for å ha oppbevart betydelige pengebeløp som retten fant bevist at stammet fra straffbare handlinger.
Ifølge lokalavisa ble pengene som dukket opp i Sandnes i forrige uke, funnet på samme tomta i Oalsgata 74.
– Fantastisk historie
Det er Stangeland Maskin som har ansvaret for utbedringsarbeidet i Oalsgata. Daglig leder Tommy Stangeland har i forbindelse med funnet sagt at selskapet aldri tidligere har gravd fram penger.
– Dette er jo en fantastisk historie. Nå må vi la politiet gjøre jobben sin videre, sa Stangeland til Stavanger Aftenblad.
Arbeidet med utbedringen av Oalsgata, som startet 20. oktober i fjor, fortsatte kort tid etter at funnet var gjort.
Prosjektleder Even Vike i Rogaland fylkeskommune har opplyst til Aftenbladet at funnet ikke får betydning for framdriften i prosjektet.









English (US)