Pete Hegseth møter motstand: – En stor dag

4 hours ago 2



Det jobbes hardt i kulissene for at verden skal få vite hva som skjer på innsiden av Pentagon.

 Kevin Lamarque / Reuters / NTB
Foto: Kevin Lamarque / Reuters / NTB

Publisert 22.03.2026 03:16

I over et år har USAs forsvarsminister Pete Hegseth gjort nærmest alt han kan for å holde journalister unna Pentagon. 

Nå har han møtt motstand. 

Fredag kom en etterlengtet kjennelse fra en føderal dommer som opphevet Pentagons pressenekt. 

Det var fagforeningen Pentagon Press Association som gikk til sak. 

– Dette er en stor dag for pressefriheten i USA, sier de i en uttalelse, skriver CNN. 

Fagforeningen representerer en rekke amerikansk og utenlandske journalister som dekker nyheter om militær og forsvar i USA. 

Da Netanyahu sa dette, falt oljeprisen

– Dette er forhåpentligvis en lærepenge for Pentagons ledelse, som gikk til ekstreme skritt for å begrense pressens tilgang til informasjon i krigstid. 

Hegseth undertegnet i oktober i nye retningslinjer som ga Pentagon fritt spillerom til å fryse ut journalister og medier på bakgrunn av omtale det amerikanske forsvarsdepartementet misliker.

En rekke journalister mistet tilgangen til Pentagons hovedkvarter, mens andre protesterte. 

Bilder av journalistene som pakket sakene sine på dagen og steg ut av Pentagon med laptoper og papirer i armene sine gikk verden rundt. 

 Kevin Wolf / AP / NTB
Foto: Kevin Wolf / AP / NTB
 Kevin Wolf / AP / NTB
Foto: Kevin Wolf / AP / NTB

Nå er mange i startfasen med å få tilbake adgangskortene sine.

Hegseths pressekontor sier de er uenige i den ferske kjennelsen. 

– Vi anker den umiddelbart, sier de i en uttalelse. 

Forsvarsministeren har med andre ord ikke gitt opp kampen mot nyhetsmediene. 

Journalister fra blant annet CNN og The New York Times har anklaget Hegseth for å ha hindret fri pressedekning og informasjon om det amerikanske militæret. 

Sjefanalytiker i CNN, Brian Stelter, skriver i sin analyse at Pentagons regler medførte enorme konsekvenser for store medier. 

– Resultatet ble at store nyhetskanaler som The Times og CNN ble erstattet med en håndplukket gruppe av relativt små og eksplisitt høyreorienterte grupper, skriver han. 

Kilder: Forbereder ny fase av krigen

Men reglene til Pentagon var i grenseland for hva som er grunnlovsstridig. 

Stelter mener at myndighetene stadig prøver å oppmuntre til positiv dekning, mens Hegseth har gått mye lenger.

Hegseth er tidligere journalist i Fox News, som han forlot til fordel for Forsvarsdepartementet – noe han senere har omdøpt til Krigsdepartementet.

Read Entire Article