Politiet: – Har gått fra å være en bekymring til å bli en realitet

1 month ago 49



Bestillingsdrap gjennomført av unge, kriminelle nettverk og statlige aktører er blant det som uroer politiet i 2025.

 Jan Helge Rambjør / TV 2
TRUSSELVURDERING: Politidirektør Håkon Skulstad legger frem politiets nye trusselvurdering for 2025 onsdag. Foto: Jan Helge Rambjør / TV 2

Publisert 12.03.2025 10:00 Sist oppdatert 13 minutter siden

Svenske kriminelle nettverk har fått større fotfeste i Norge, og har opparbeidet seg høy volds- og fryktkapital som benyttes av norske aktører. 

Det kommer frem i politiets trusselvurdering for 2025, som blir lagt frem onsdag formiddag.  Kripos har utarbeidet rapporten på oppdrag fra Politidirektoratet.

– De kriminelle er grenseløse. De opererer på tvers av landegrenser, sier Politidirektør Håkon Skulstad. 

Politiet har tidligere advart om unge, svenske kriminelle som reiser til Norge for å utføre vold eller drap på bestilling. Det var noe de så mer av i løpet av fjoråret.

– I 2024 har dette gått fra å være en bekymring til å bli en begynnende realitet, heter det i den nye trusselvurderingen.

Drap som «lavstatusjobb»

Politidirektøren viser at antall drapsforsøk i Norge har økt, og at de ser en økning av drapsforsøk som er utført av unge. 

– Politiet har avverget flere bestillingsdrap som skulle utføres i Norge av unge bosatt i Sverige, sier han. 

De unge voldsutøverene blir lokket med pengebeløp og status. Politiet viser til Danmark og Sverige, der det er rapportert om chattegrupper dedikert til «kjøp og salg» av vold. 

– Den unge gjerningspersonen har gjerne ikke selv en gjengtilknytning og kjenner ikke offeret eller området der drapet skal utføres. Drap har på denne måten blitt en utleid “lavstatusjobb”, skriver de i rapporten. 

Volden de unge utfører har også endret karakter, ifølge politiet. 

– Den er til dels svært alvorlig, og kan omfatte bruk av kniv og i noen tilfeller skytevåpen. Voldsutøvelsen fremstår dessuten i større grad å være planlagt, og med enda flere personer til stede under hendelsen.

Samarbeider med statlige aktører

Politiet advarer i tillegg mot statlige aktører som ønsker å ramme samfunnsfunksjoner i Norge. 

Da Politiets sikkerhetstjeneste (PST) la frem sin egen trusselvurdering i begynnelsen av februar, ble det lagt vekt på at truslene fra statlige aktører oppleves som mer krevende enn på mange tiår.

Statlige aktører bruker også kriminelle i Norge til å nå sine mål, ifølge den nye trusselvurderingen som ble lagt frem onsdag: 

– Noen av forholdene gjennomføres i det digitale rom. Et eksempel er tyveri av sensitiv informasjon som kan komme statlige aktører til gunst, heter det i rapporten. 

Profesjonaliseringen av organisert kriminalitet er og bruken av kriminalitet som handelsvare er også noe som kan føre til samarbeid mellom kriminelle og statlige aktører, ifølge politiet. 

Saken oppdateres!

Read Entire Article