Politiet stoppet over hundre biler

1 day ago 6



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 26. april 2026 kl. 12:07

    Politiet stoppet over hundre biler

    Politiet i Nordland har hatt flere kontroller søndag formiddag.

    I Sandnessjøen ble en sjåfør anmeldt for ruspåvirket kjøring. Totalt 37 sjåfører ble kontrollert.

    Også i Rana ble det gjort kontroll på E6 med fokus på promille. Der ble 92 kontrollert og ingen ga utslag på promille. En sjøfør ble imidlertid anmeldt for kjøring uten gyldig førerkort.

    UP-kontroll på Rolvsøy i Fredrikstad 2023.09.08. Promillekontroll, promille, promilletest, spyttprøve, ruskjøring, WipeAlyser, cannabis, Utrykningspolitiet, ruspåvirket kjøring.

    Foto: NRK
  • 26. april 2026 kl. 10:35

    Saltenposten-journalist tildelt anerkjent pris

    Journalist Lise Ailin Rosvoll i Saltenposten ble lørdag kveld tildelt journalistprisen under landsmøtet til Landslaget for lokalaviser (LLA).

    Det skriver Saltenposten.

    Prisen gis for hennes arbeid med gravesaken «Beiarelv-prosjektet». Ifølge juryen har saken avdekket alvorlige forhold av stor samfunnsmessig betynding.

    – Jeg er både stolt og litt overveldet. Dette har uten tvil vært et krevende arbeid som har møtt stor motstand. Da gjør det gjør ekstra inntrykk å få en slik anerkjennelse, sier Rosvoll til avisa.

    En dame som står i ben blå boblevestog lilla genser. Hun har halvlangt hår og ser mot kamera mens hun smiler.

    Foto: Eva Winther / Saltenposten
  • 26. april 2026 kl. 09:04

    Snøvær i nord: – Kan være en utfordring

    Vinteren har ikke sluppet ordenltig taket i Nordland, og også søndag har det falt snø flere steder i fylket.

    Vegtrafikksentralen har fått inn en rekke meldinger om vanskelige kjøreforhold med mye slaps, og har sett seg nødt til å sende ut entreprenører for å brøyte på enkelte strekninger.

    – For de som har lagt om til sommernek, så kan det være en utfordring, sier trafikkoperatør Marit Breirem ved Vegtrafikksentralen.

    Hun oppfordrer nå alle sjåfører til å bruke nettsiden 175.no for å sjekke veikameraer og planlegge kjøreturen før de legger ut på veien.

    – Vi har jo masse kameraer som ligger ute, så det er muligheter til å sjekke ut hvordan det ser ut. Det er sjåføren som har ansvar for å være skodd etter forholdene hvis det skulle skje noe.

    Særlig fylkesveiene er snødekte i morgentimene. Slik så det ut på Beiarfjellet søndag morgen:

    En snødekt vei. Det ser grått ut.

    Foto: Statens vegvesen
  • 26. april 2026 kl. 08:53

    Mann anmeldt for vold mot politiet i Narvik

    Politiet måtte opprette flere saker på ordensforstuyrrelse natt til søndag.

    I Mosjøen ble patruljen sendt til et utested like før kl. 02:30 etter at en beruset gjest slo en annen person. Vedkommene ble pågrepet og satt i arresten.

    Kun en halvtime senere rykket patruljen ut til en ny voldssituasjon ved et annet utested i byen. Her skal en mann ha slått til en annen to ganger, men fornærmede ønsket ikke å anmelde.

    I Narvik eskalerte en ordensforstyrrelse da en mann gikk til fysisk angrep på politiet. Etter to fluktforsøk ble han innhentet, men slo da en betjent i bakhodet. Han er nå anmeldt for både ordensforstyrrelse og vold mot offentlig tjenesteperson.

    Bildet viser et skilt med teksten "POLITIET NORDLAND POLITIDISTRIKT" på en metallisk bakgrunn. Skiltet inneholder også et emblem med en løve. Det er delvis fokusert på skiltet, noe som indikerer en politistasjon eller offentlig bygg. Ingen personer er synlige i bildet. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

    Foto: Kasper Holgersen
  • 26. april 2026 kl. 08:25

    Full dame nektet å dra – endte natten i arresten

    Lørdag kveld rykket politiet ut på en privat adresse på Hunstad i Bodø. En svært beruset kvinne skapte problemer da hun nektet å forlate boligen.

    Ifølge politiet skal hun ha forsøkt å kjøre fra stedet, men kom seg aldri inn i bilen da hun manglet nøkkel.

    Politiet valgte å ta henne med til politistasjonen, hvor hun har tilbrakt natten i arresten.

  • 25. april 2026 kl. 21:48

    Saksøker staten etter utestengelse for fusk ved Nord

    En tidligere student ved Nord universitet saksøker staten etter å ha blitt utestengt i ett semester for fusk.

    Det skriver Avisa Nordland.

    Studenten innrømmer bruk av ulovlig hjelpemiddel, men mener straffen er ugyldig.

    Saken gjelder en eksamen fra 2024 hvor studenten brukte en Excel-fil med løsningsforslag.

    Felles klagenemnd opprettholdt i 2025 vedtaket om utestengelse fra alle landets læresteder.

    Studentens advokat, Kristoffer Dalvang, argumenterer for at sanksjonen er urettmessig fordi studenten ikke skal ha fått noen faglig fordel. Han hevder også at uklare instruksjoner førte til at studenten misforstod reglene.

    Staten avviser kravet og mener studenten har plikt til å sette seg inn i regelverket.

    – Det er ikke avgjørende om materialet faktisk ble brukt, men om det objektivt sett var egnet til å gi en fordel, skriver regjeringsadvokaten i sitt sluttinnlegg.

    Det er satt av én dag i Salten og Lofoten tingrett til behandlingen av søksmålet.

    En bygning med glassfasade og logoen Nord universitet på en brun murvegg.

    Foto: Lars-Bjørn Martinsen/NRK
  • 25. april 2026 kl. 21:08

    Bolighus brente ned i Hattfjelldal

    En bolig i Hattfjelldal kommune gikk tapt etter en kraftig brann natt til søndag. Nødetatene rykket ut lørdag kveld etter melding.

    Brannen skal ha startet i boligens kjeller, før flammene spredte seg til resten av huset. Like før klokken 02 bekreftet politiet at huset er overtent og vil brenne helt ned.

    Det var ingen personer i huset da brannen startet, og politiet har vært i kontakt med huseier.

    Brannvesenet har jobbet gjennom natta for å hindre spredning.

    Kart over Hattfjelldal kommune

    Grafikk: NRK
  • 25. april 2026 kl. 18:38

    Tar ikke gjenvalg som ordfører

    Etter åtte år som ordfører i Alstahaug kommune ønsker 70 år gamle Peter Talseth (Sp) å overlate stafettpinnen videre.

    – Ja, det har jeg har gitt signaler om. Jeg er blitt godt voksen, og jeg er ikke tilhenger av for gamle politikere heller, sier han til NRK.

    Det var iSandnessjøen som først omtalte saken.

    Talseth ble ordfører i 2019 etter et brakvalg hvor Senterpartiet fikk 45,1 prosents oppslutning i kommunen.

    I 2023 ble det fire nye år etter 33,6 prosents oppslutning i kommunevalget.

    Han ser tilbake på åtte begivenhetsrike, men også krevende år.

    – Det har vært lite normaltilstand, med både korona og sykehuskamp. Det har vært anstrengende hele veien, sier han.

    Nå blir det opp til Alstahaug Senterparti å finne en ny ordførerkandidat før kommune- og fylkestingsvalget i september 2027.

    En mann som smiler. Politiker Peter Talseth fra Alstahaug Senterparti

    Foto: Ragne B. Lysaker
  • 25. april 2026 kl. 16:27

    Glimt-kvinnene fikk grisebank - historiens største tap

    Bodø/Glimts kvinnelag og trener Cato Hansen hadde en fryktelig dag på jobben da de møtte Lyn til duell i Toppseriens fjerde runde i Oslo lørdag.

    Vertene fra Oslo Vest ga seg ikke før det sto 9-0 på resultattavlen.

    0-1 kom etter ti minutters spill og ble starten på hjemmelagets målfelt. Målene rant inn i 1. omgang og gjorde at Lyn kunne gå i garderoben med en 6-0-ledelse.

    Tre mål i 2. omgang fastsatte resultatet til 9-0.

    Det er det største tapet i Glimt-kvinnenes relativt korte historie etter stiftelsen i 2024.

    I november i fjor fikk de bank 0-8 mot Brann i seriefinalen i Toppserien.

    Trøsten får være at det er lenge igjen av sesongen. Fasit etter fire runder er to uavgjort og to tap, og sammen med LSK er Glimt de eneste lagene uten seier.

    Football, 1. division, Bodø/Glimt - TIL 2020

    Foto: BILDBYRÅN
  • 25. april 2026 kl. 15:18

    Trafikkulykke i Bodø sentrum

    Politiet har rykket ut til en trafikkulykke med to kjøretøy i Bodø sentrum.

    Det er ikke alvorlige personskader, ifølge politiet.

    Ulykken har skjedd i ett kryss og fremstår som ett brudd på vikeplikten.

    Politiet har ikke mistante om rus- eller promillekjøring.

    To biler har kollidert i Bodø sentrum. Det er skader på fronten på den ene bilen.

    Foto: Marie Staberg / NRK
  • 25. april 2026 kl. 14:56

    Klæbo lekte seg til sprintseier i Mosjøen

    Johannes Høsflot Klæbo (29) tok teten fra start i finalen og surfet elegant inn til seier i den tradisjonsrike Bysprinten i langrenn i Mosjøen for åttende gang.

    – Det er det hardeste startfeltet vi har hatt i Mosjøen noen gang, tror jeg. Det var så brutalt, sa Klæbo til HBO Max etterpå.

    Showrennet mellom de gamle trebygningene i Mosjøen kunne skilte med Petter Northug som en av to speakere når han selv ikke var på startstreken.

    Den gamle ringreven tok seg videre fra kvartfinalen, men der ble det stopp for 40-åringen. Han klarte heller ikke å ta seg videre fra B-finalen.

    I kvinneklassen ble det seier til Julie Myhre. Byåsen-løperen kontrollerte inn til stødig seier. Ane Appelkvist Stenseth ble nummer to.

    Trønderjenta gikk kanskje sitt siste skirenn som aktiv. Stenseth har for lengst gitt beskjed om at hun legger opp etter denne sesongen. Sveriges Maja Dahlqvist tok 3.-plassen.

    (NTB)

    Johannes Høsflot Klæbo

    Foto: Mikko Stig / Bildbyrån
  • 25. april 2026 kl. 13:39

    Slik starter Bodø/Glimt Kvinner i fjerde serierunde

    I fjerde serierunde av Toppserien mot Lyn starter Bodø/Glimt Kvinner med følgende elleve spillere:

    Michaela Moran, Katja Rengård, Rachel Kutella, Sofia Hagman, Jenny Storsletten, Yuuka Kurosaki, Kristina Brudvik, Mathea Theting, Lise Dissing, Gerd Johansen og Sarah Foley.

    Kampen spilles på Kringsjå kunstgress i Oslo og dømmes av Veronika Fjeldvær.

    Lagene møttes tre ganger i Toppserien i fjor, og Bodø/Glimt jakter nå revansje etter at Lyn vant 2–1 i det forrige oppgjøret på Aspmyra. Avspark lørdag er klokken 14.00.

    Bodø/Glimt knuste Odd 4-1 i 1. divisjon i fotball for kvinner.

    Foto: Rune Larsen
  • 25. april 2026 kl. 12:43

    Verdenseliten klar for Bysprinten i Mosjøen

    For 19. gang arrangeres Bysprinten i Mosjøen. Showrennet som går av stabelen lørdag ettermiddag samler en rekke løpere fra verdenseliten.

    Et av de største trekkplastrene er selveste Petter Northug som blant annet får bryne seg på italienske Federico Pellegrino og verdens beste sprinter Johannes Høsflot Klæbo.

    Det er imitert ikke bare på herresiden det blir kamp. En rekke andre store profiler skal herje i løypa, deriblant de svenske stjernene Maja Dahlqvist, Johanna Hagström samt norske Ane Appelkvist Stenseth som nylig satte strek for langrennskarrieren.

    Rennet sendes direkte på TVNorge fra klokken 13.

    Johannes Høsflot Klæbo går på ski i Mosjøen med masse folk rundt.

    Foto: Marius Guttormsen / NRK
  • 25. april 2026 kl. 12:07

    Bodø-regissør vant pris for beste norske kortfilm

    Den animerte kortfilmen «Noras Ark» regissert av Endre Lund Eriksen fra Bodø og Isak Gjertsen mottok fredag kveld pris for beste norske kortfilm på Barnefilmfestivalen i Kristiansand.

    Med det er filmen også kortlistet til Amandaprisen for beste kortfilm.

    «Historien er en oppfinnsom vri på en kjent fortelling, og kombinerer spenning, varme og humor med et tydelig budskap om mot, vennskap og ansvar», heter det i juryens begrunnelse.

    – Teamet bak filmen har jobbet hardt og lenge for å få ferdig denne filmen, og derfor er jeg veldig glad for at deres fantastiske arbeid blir sett og satt pris på, sier regissør Endre Lund Eriksen i en pressemelding.

    Eriksen har også skrevet barneboka filmen er basert på.

    Endre Lund Eriksen med briller (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

    Foto: Martin Eilertsen / Martin Eilertsen
  • 25. april 2026 kl. 11:23

    Sender ut farevarsel – kan komme opptil 30 cm snø

    Det er ventet opptil 30 centimeter snø de neste 24 timene i Nordland. Det kommer fram i et gult farevarsel fra Meteorologisk institutt.

    Det er meldt sludd- og snøbyger som vil kunne legge seg på veiene og gi lokalt vanskelige kjøreforhold. Det gjelder særlig i forbindelse med intense byger, nattetid og i indre og høyere strøk.

    Utover mandag blir det midlere luftmasser sør i Nordland og om kvelden også lenger nord.

    Farevarsel for snø

    Grafikk: Meteorologisk institutt
  • 25. april 2026 kl. 10:47

    Helsefagarbeider dømt for underslag av medisiner

    En kvinnelig helsefagarbeider er dømt til 40 timers samfunnsstraff for å ha tilegnet seg medisiner fra sykehjemmet hun jobbet på.

    Ifølge dommen fra Helgeland tingrett stjal kvinnen flere typer legemidler, deriblant de beroligende og smertestillende medisinene Sobril, Delipam og Reltebon.

    Retten fant det bevist at hun handlet med forsett for å skaffe seg medisiner til eget bruk.

    Kvinnen møtte i retten og ga en uforbeholden tilståelse.

    Under rettssaken argumenterte påtalemyndigheten for at underslaget hadde gått ut over pasientene ved sykehjemmet. Retten kom imidlertid fram til at det ikke var tilfellet.

    Helgeland tingrett med inngangen til Brønnøy kommune i bakgrunnen.

    Foto: Synnøve Sundby Fallmyr
  • 25. april 2026 kl. 09:53

    Etterlyser stjålet bil

    Politiet etterlyser en sølvfarget Toyota Hiace 2007 modell.

    Bilen har registreringsnummer PP 74605 og har en grønn skilplate.

    Bilen har blitt stjålet fra en adresse på Tverlandet i tidsrommet fredag kveld klokken 22 til lørdag morgen klokken 06.

  • 25. april 2026 kl. 09:07

    Går av som kommunalsjef

    Siw Skaar tar permisjon fra stillingen som kommunalsjef for helse og mestring i Moskenes kommune. Nå skal hun ta på seg nye oppgaver.

    Det skriver Lofotposten.

    Skaar skal nemlig arbeide med kommunesammenslåingen mellom Moskenes og Vestvågøy.

    Linda Vikten tar over som kommunalsjef for helse og mestring i Moskenes mens Skaar har permisjon.

  • 25. april 2026 kl. 08:24

    Flere bortvist etter fyll, hærverk og slagsmål

    Natt til lørdag hadde politiet hendene fulle med flere oppdrag knyttet til alkoholpåvirkning.

    På Sortland ble en aggressiv mann bortvist fra sentrum etter å ha rasert et hotellrom, mens en mann på Ørnes i Meløy ble anmeldt for offentlig urinering.

    Det ble meldt om slagsmål på utesteder både i Mosjøen og på Rognan. I Mosjøen ble en mann bortvist fra utestedet og sentrum fram til lørdag formiddag. Etter hendelsen på Rognan, ble en person fraktet til legevakt med ambulanse.

    I Sandnessjøen stanset politiet en sjåfør som viste seg å være beruset. Vedkommende ble tatt med til legevakten for å sikre bevis.

    forsiden av en bygning

Spilles av

Fjellvettregler for parforholdet

Neste

Read Entire Article