Pressekonferanse etter Liverpool-hendelsen: – Ikke ansett som terror

4 days ago 21



Antiterrorpolitiet er koblet inn etter at en bil kjørte inn i folkemengden under gullfeiringen. 27 pasienter er sendt til sykehus.

Mandag 26. mai kl. 23:59

To av disse er alvorlig skadet, inkludert et barn.

På en pressekonferanse mandag kveld opplyser helsepersonell at 27 pasienter er blitt sendt til sykehuset etter at en bil kjørte inn i en folkemengde. Totalt 47 ble skadet, flere av dem barn.

Politiet opplyser at de har pågrepet en 53 år gammel mann fra Liverpool-området etter at en bil kjørte inn i en folkemengde som feiret Liverpool FCs Premier League-gull mandag kveld.

– Det er forferdelige og dypt tragiske nyheter vi får fra det som skulle være en storslått fotballfest i Liverpool. Mine tanker går først og fremst til alle som nå er rammet av denne grusomme hendelsen, sier Høyre-leder Erna Solberg i en kommentar.

Hun legger til grunn at regjeringen nå gjør det de kan for å bistå nordmenn som kan være rammet av denne dramatiske hendelsen.

 Phil Noble / Reuters / NTBFoto: Phil Noble / Reuters / NTB

Hendelsen skjedde i Water Street like etter klokken 18, da tusenvis av rødkledde supportere fylte gatene for å feire.

– Min tanke er med de som er skadd i denne grusome hendelsen, sier Jennifer Sims i politiet under en pressekonferanse mandag.

De opplyser at flere er blitt skadet i hendelsen.

– Vi tror dette er en isolert hendelse og vi ser ikke etter andre i denne sammenheng. Dette blir ikke ansett som terror.

På en video kan man se en sort bil kjøre på flere personer før den stopper og blir omringet av sivile og politi. Sjåføren ble raskt pågrepet.

– Jeg har sett det som så ut som tre skadede personer bli fraktet bort fra stedet, sier BBC-reporter Warren Moran, som var vitne til hendelsen.

Storbritannias statsminister Keir Starmer har uttalt seg om hendelsen på X:

– Scenene i Liverpool er forferdelige — mine tanker går til alle som er skadet eller berørt.

Liverpool FC skriver i en uttalelse at de er i kontakt med politiet og at deres tanker og bønner går til de berørte.

Et større område i sentrum er sperret av, og antiterrorpolitiet er koblet inn i etterforskningen som ledes av Merseyside-politiet.

– Vi ber folk om ikke å spekulere i omstendighetene rundt kveldens hendelse, sier politiet.

Solberg viser til at mange nordmenn har et nært og kjært forhold til Liverpool og England, og at mange er i Liverpool nå for å være med på feiringen av seriegullet.

– Som noen av våre aller nærmeste venner og naboer, skal britene vite at Norge stiller opp når krisen inntreffer, hvis det er noe som helst vi kan bidra med, sier Solberg 

Les også: Far og sønn havnet midt i Liverpool-dramaet: – Veldig skremmende

Read Entire Article