Profilert DN-kommentator lager bok om Marius Borg Høiby

15 hours ago 2



Akkurat nå

Eva Grinde, kommentator i avisen Dagens Næringsliv, skriver ny bok om straffesaken mot Marius Borg Høiby.

Eva Grinde er kommentator i Dagens Næringsliv. Nå skal hun skrive bok om Marius Borg Høiby og det norske monarkiet. Foto: Fartein Rudjord

Kortversjonen

– Ja, det stemmer at jeg jobber med et bokprosjekt om Marius Borg Høiby-saken og det norske monarkiet, skriver hun i en tekstmelding til Aftenposten.

Grinde, som har jobbet i DN siden 2006, sier hun ikke ønsker å utdype noe mer. Hun vil heller ikke si noe om hvilket forlag boken skal gis ut på.

I fjor høst skrev Grinde en kommentar i DN med tittelen «Hvorfor ble han ikke stoppet før?». Marius Borg Høibys rett til privatliv bør ikke trumfe rikets sikkerhet, skrev Grinde.

I 2025 debuterte hun som skjønnlitterær forfatter med boken Papirhund, som ble utgitt på forlaget Oktober forlag.

Tredje bok på kort tid

Grindes bok blir den tredje boken om Marius Borg Høiby på kort tid.

I oktober i fjor kom boken «Hvite striper, sorte får» på forlaget Aschehoug. Den er skrevet av Torgeir P. Krokfjord og Øistein Norum Monsen.

Den fikk hard medfart, og kronprinsessens sønn tok boken til retten for å forsøke å stanse den, men retten ga ham ikke medhold i dette.

I november i fjor kom boken «Ute av kontroll: Avsløringen av Marius Borg Høiby».

Boken er skrevet av Kjersti Kvam og fortalt av Se og Hør-redaktører Ulf André Andersen og Niklas Kokkinn-Thoresen, samt journalist Lars Gautneb.

Høiby gikk rettens vei for å få stanset en av bøkene som er blitt skrevet om ham. Her er hans advokat Elias Christensen fra advokatfirmaet Andenæs. Høiby fikk ikke rettens medhold. Foto: Jan T. Espedal

Pågrepet flere ganger

Kronprinsessens sønn ble første gang arrestert 4. august for halvannet år siden. Da ble han siktet for kroppskrenkelse og skadeverk mot en kvinne i en leilighet på Frogner i Oslo.

Men etterforskningen og gjennomgangen av politiets digitale beslag, blant annet fra Høibys telefoner, skytjenester og andre digitale enheter, avdekket etter hvert mye mer.

Siktelsen mot Høiby ble utvidet flere ganger utover høsten i 2024. 19. november i 2024 ble han pågrepet for tredje gang. Da ble han for første gang siktet for voldtekt.

Tiltalt på 32 punkter

I juni i fjor ble kronprinsessens sønn tiltalt på 32 punkter. Han er anklaget for fire sovevoldtekter, mishandling, vold, trusler og skadeverk. Han kan straffes med inntil 16 års fengsel.

Høiby erkjenner delvis straffskyld for det som gjelder den ene fornærmede, «Frogner-kvinnen», og tiltaleposten om trusler. Han erkjenner også brudd på veitrafikkloven.

For resten av tiltalen nekter han straffskyld.

Rettssaken starter i Oslo tingrett 3. februar. Statsadvokat Sturla Henriksbø er aktor i saken.

Read Entire Article