Reagerer på benking: – Jeg hadde vært forbannet

4 hours ago 3



Elisabeth Terland (24) hamrer inn mål for Manchester United, men på landslaget blir hun som regel henvist til benken.

 Elisabeth Terland kom aldri på banen mot Østerrike, da Norge trengte mål som mest. Foto: MARIUS SIMENSEN / Bildbyrån
  • Niklas Furuhaug, VG

    Niklas Furuhaug, VG

Publisert: 06.03.2026 22:03 | Oppdatert: 06.03.2026 22:33

Det overrasker ekspertene.

– Jeg skjønner ikke hvorfor hun ikke får flere minutter. Ut ifra det hun har vist over tid, har hun levert bedre enn flere hun konkurrerer mot, sier NRK-ekspert Carl-Erik Torp til VG.

Mens Norge slet med å få ballen i mål mot Østerrike, satt en sulten Elisabeth Terland på benken – uten å slippe til. Norge klarte til slutt å få med seg tre poeng i den første VM-kvalifiseringskampen tirsdag.

Bortsett fra 90 minutter i en treningskamp mot Danmark, har det vært lite spilletid å skryte av for Manchester United-spissen den siste tiden.

Carl-Erik Torp

Fotballekspert, NRK

På lørdag venter tøff motstand i Tyskland, og Carl-Erik Torp er klar på at han vil se Terland på topp fremfor kaptein Ada Hegerberg.

– Norge blir bedre med Terland som spiss. Det er min klare mening.

Han peker blant annet på energi, forflytningsevne og målsnitt, men mener maktbalansen i troppen er skjev.

– Man skjønner jo at konkurransen kanskje ikke er helt fair. Slik jeg ser det, må Terland prestere mye bedre enn konkurrentene for å i det hele tatt ta den plassen.

  • Kampen mot Tyskland starter kl. 18 og sendes på NRK1. Den kan også følges i VG Live.

Hvem mener du bør starte på topp mot Tyskland?

Ada Hegerberg

Elisabeth Terland

Noen andre

Logg inn for å stemme i denne meningsmålingen

Torp tror trenerteamet lar kapteinsrollen veie tyngre enn det som skjer ute på banen.

– Er det halvjevnt, eller bikker det litt i Terlands favør, virker det som trenerne verdsetter noe ved kapteinen som veier tyngre enn selve prestasjonen. Det klarer ikke jeg helt å se.

– Jeg synes det virker rart. Jeg hadde vært forbannet hvis jeg var Terland, fortsetter Torp.

Selv hadde ikke hovedpersonen veldig mye å si om sin egen spilletid da VG møtte henne etter onsdagens trening.

– Jeg er klar over min egen rolle, og er klar om de trenger meg. Da vil jeg levere, sier Terland.

– Du leverer bra i England, er det da frustrerende å sitte på benken mot Østerrike?

– Alle vil jo spille. Så handler det om den rollen man får og å gjøre det på best mulig måte. Man vet at man kommer til å bidra, i hvert fall når man gjør det for klubblaget, svarer United-spilleren.

Grafikk: Sofascore.com

Gemma Grainger ble konfrontert med Carl-Erik Torps uttalelser under fredagens pressekonferanse:

– Konkurransen i laget er veldig stor, ikke bare for Elisabeth. Jobben med laguttaket denne uken har vært den vanskeligste siden jeg startet her. Det er aldri bare én faktor som avgjør.

– Når det gjelder kommentarene fra Carl-Erik Torp, så er de egentlig bare et tegn på nivået vi har i laget, svarer landslagstreneren.

Ada Hegerberg selv støtter Graingers svar. På spørsmål om hun synes Terland får spille nok, svarer hun:

– Det må du spørre treneren om. Jeg tar ikke de beslutningene, sier Lyon-stjernen.

Ada Hegerberg

Ingrid Kvernvolden er TV 2s ekspertkommentator og en av dem som etterlyste Terland under Østerrike-kampen.

– Hun er en «super-sub» i det norske landslaget. En joker som bare trenger én sjanse for å sette ballen i mål. Jeg ble overrasket over at hun ikke fikk spilletid i det hele tatt, sier Kvernvolden til VG.

Ingrid Kvernvolden

Ekspertkommentator, TV 2

Hun er enig i at Terland fortjener mer tillit, men er mer tilbakeholden med å vrake kapteinen fra start.

– Ada ser bedre ut nå enn hun gjorde i fjor, og hun er kaptein. Det er naturlig å bruke kapteinen sin fra start. Men man må prestere for å spille. Ingen skal ha klippekort, og det gjelder alle, konstaterer hun.

Norge møter Tyskland til en viktig kamp i VM-kvalifiseringen lørdag klokken 19.00. Kampen spilles i Stavanger.

Read Entire Article