Regjeringen stanser maske-avtale

5 days ago 15



I sommer fortalte regjeringen at de ville kjøpe masker for 100 millioner kroner i gave til Ukraina fra selskapet Watchbird. Nå er avtalen stanset.

 ForsvarsdepartementetForsvarsminister Tore O. Sandvik (til venstre) og daglig leder i Watchbird, Rune Jomaas (til høyre) Foto: Forsvarsdepartementet
Oppdatert tirsdag 6. januar kl. 10:24
  • Regjeringen stanser avtalen om å kjøpe masker for 100 millioner kroner fra selskapet Watchbird til Ukraina.
  • I sommer ble regjeringen anbefalt av Forsvaret og Forsvarets forskningsinstitutt å bruke 100 millioner kroner på 33.000 masker fra det norske selskapet Watchbird.
  • Maskene skal blant annet beskytte mot tåregass og doneres til ukrainske soldater, gjennom det såkalte Nansen-programmet, i den pågående krigen mot Russland.
  • VG testet masken mot en maske fra Biltema til 33 kroner, der sistnevnte ga bedre beskyttelse mot tåregass.

Forsvaret har fått «i oppdrag å informere selskapet om at det ikke vil bli inngått kontrakt for donasjon til Ukraina».

Det kommer frem i et brev som Forsvarsdepartementet har sendt til kontroll- og konstitusjonskomiteen på Stortinget.

Det skjer etter en rekke artikler der VG har gransket Forsvarsdepartements avtale med det norske selskapet Watchbird.

 Annemor Larsen / VGSlik ser den ut. Foto: Annemor Larsen / VG

I sommer ble regjeringen anbefalt av Forsvaret og Forsvarets forskningsinstitutt å bruke 100 millioner kroner på 33.000 masker fra det norske selskapet Watchbird.

Maskene skal blant annet beskytte mot tåregass og doneres til ukrainske soldater, gjennom det såkalte Nansen-programmet, i den pågående krigen mot Russland.

VG testet masken mot en maske fra Biltema til 33 kroner, der sistnevnte ga bedre beskyttelse mot tåregass:

Selskapet Watchbird har kritisert VGs testing av masken.

Tirsdag bekrefter selskapet, via pressetalsmann fra Bjørn Richard Johansen fra PR-byrået Geelmuyden Kiese, at de er gjort kjent med saken.

– Vi synes selvsagt det er svært beklagelig, sier Kjell-Ove Skare, styreleder i Watchbird AS i en kommentar.

De opplyser at vil brukte tid på å sette seg inn i grunnlaget for beslutningen.

Etter VGs avsløring bestemte Forsvarsdepartementet seg for å sette avtalen på vent i høst. De ba samtidig Forsvaret om en «grundig gjennomgang» av saken.

Kontroll- og konstitusjonskomiteen på Stortinget koblet seg også på og stilte en rekke spørsmål til Forsvarsdepartementet om maskeavtalen.

Dette var spørsmålene som ble stilt

  1. Kan statsråden redegjøre for prosessen som ledet frem til avtalen med Watchbird AS, herunder hvilke anskaffelsesregler som ble fulgt?
  2. Forelå det en konkret henvendelse fra ukrainske myndigheter for levering av denne typen
    munnbind på tidspunktet søknaden fra Watchbird ble behandlet?
  3. Hvilke krav til kvalitet og sikkerhet ble stilt i avtalen, og hvordan ble disse kontrollert i forkant av avtaleinngåelsen?
  4. Vurderer departementet å heve avtalen med Watchbird AS som følge av mangelfull kvalitet på munnbindene?
  5. Finnes det andre tilfeller hvor nyutviklet materiell har blitt anskaffet eller planlegges anskaffet gjennom Nansen-programmet, uten først å ha gjennomgått testing som er verifisert av norske myndigheter? Departementet bes i så fall om å redegjøre for disse.

Mandag 5. januar besvarte Forsvarsdepartementet spørsmålene fra kontroll- og konstitusjonskomiteen. Der kommer det frem at de ikke kommer til å inngå avtale med selskapet:

«Den 9. desember 2025 ba departementet Forsvaret om å gjøre en ny gjennomgang av sakskomplekset og en fornyet vurdering av om Safegaiter (maskene) bør anskaffes for donasjon til Ukraina. Departementet mottok 16. desember svar fra Forsvaret. I svaret anbefaler Forsvaret at den merkantile prosessen med Watchbird AS avsluttes og at det ikke inngås kontrakt for donasjon til Ukraina. Anbefalingen baseres på den oppdaterte informasjonen som har fremkommet gjennom høsten, blant annet om ukrainske prioriteringer og fra operative fagmiljøer»

Deretter står det:

«Departementet tar dette til orientering og slutter seg til Forsvarets anbefaling, og har derfor gitt Forsvaret i oppdrag å informere selskapet om at det ikke vil bli inngått kontrakt for donasjon til Ukraina. Departementet legger i sin beslutning særlig vekt på signalene mottatt fra ukrainsk hold om prioriteringer av den norske militære støtten».

KrFs Jonas Andersen Sayed er medlem av Kontrollkomiteen. Han er ikke fornøyd med svarene fra statsråd Tore O. Sandvik.

Bilde av Jonas Andersen SayedJonas Andersen Sayed

KrFs forsvarspolitiske talsperson

– Dette er en flau og stygg sak for regjeringen og forsvarsministeren. Her må det ryddes opp, sier Andersen Sayed.

– Jeg blir ikke betrygget av svarene vi har fått. Her trenger Stortinget enda mer informasjon om prosessen for munnbind-anskaffelsen, men også for hvordan vi sikrer at pengene til Ukraina blir brukt effektivt.

Flere partier på Stortinget reagerer på saken:

Bilde av Guri Melby, partileder i VenstreGuri Melby, partileder i Venstre

– Det er synd at forsvarministeren har sløst bort masse tid på en rotete prosess, som går utover ukrainske soldater som kjemper for sine liv mot en brutal russisk krigsmaskin. Jeg forventer at Sandvik nå gjør endringer som sørger for at dette ikke skjer igjen, denne prosessen er flau på vegne av Norges innsats for Ukraina.

Bilde av Hege Bae Nyholt,  stortingsrepresentant for RødtHege Bae Nyholt, stortingsrepresentant for Rødt

– Saker som denne bidrar til å delegitimere forsvarsløftet, noe som er farlig i en tid hvor stormaktene turer fram mer hensynsløst enn på lenge. Som Stortinget tidligere har understreket er vi helt avhengige av at forsvarssektoren bruker sine budsjettmidler på en måte som sikrer tillit til offentlige anskaffelser, dersom vi skal lykkes med å styrke den nasjonale forsvarsevnen.

Read Entire Article