Målet er å gjøre det mer lønnsomt å jobbe, melder Kjersti Stenseng.
En rapport fra Statistisk Sentralbyrå (SSB) for 2023, som ble publisert i starten av 2025, viser at cirka 50 prosent av flyktningene som bor i Norge, er i arbeid.
– Hvis vi skal lykkes med integreringen fremover og sikre velferdssamfunnet, må flere flyktninger ut i jobb, sier arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng.
NTB skriver at en enslig flyktning med to barn i Oslo i dag kan få ytelser tilsvarende 600.000 kroner før skatt, mens den nye ordningen vil sette taket for maksimal stønad på 383.000 kroner før skatt.
– I dag kan flyktninger få mer i ytelser enn gjennom vanlig lønnet arbeid. Sånn kan det ikke være. Nå rydder vi opp og tar nødvendige grep, slik at det skal lønne seg å jobbe, legger Stenseng til.
Regjeringen vil gjøre det med lønnsomt å jobbe ved å slå sammen tre støtteordninger til en ny integreringsstønad.
Ifølge pressemeldingen vil dette føre til at de fleste får mindre utbetalt i støtte, men mer igjen for å jobbe.
Regjeringen sender nå på høring et forslag om en ny integreringsstønad.
– Å komme i jobb, er bra for den enkelte fordi det gir mulighet til å forsørge seg selv og familien sin. Det gir språktrening og tilhørighet til samfunnet, sier Stenseng.





English (US)