Reuters-kilder: Israel forhandler med fattig og voldsherjet land om omplassering av palestinere

3 days ago 17



Israel og Sør-Sudan forhandler om omplassering av palestinere fra Gazastripen, melder Reuters med henvisning til tre separate kilder. Sør-Sudan benekter dette.

Flyktninger går i gatene i Sør-Sudans hovedstad Juba. Landet er et av verdens fattigste. Foto: Brian Inganga / AP / NTB

Publisert: 16.08.2025 10:46

Det har vært flere spekulasjoner tidligere om en slik plan som på palestinsk side raskt ble avvist som totalt uakseptabel.

Menneskerettighetsorganisasjoner og store deler av det internasjonale samfunnet har også avvist forslaget og karakteriserer planen som etnisk rensing og et brudd på krigens folkerett.

Flere israelske regjeringspolitikere har uttalt at de ønsker å ta kontroll over Gazastripen, for så å fordrive palestinerne og bosette området.

Det lever i dag rundt to millioner mennesker på Gazastripen. Innbyggerene er sperret inn på et område på rundt 365 kvadratkilometer, og utsettes for stadige israelse angrep som ifølge Hamas-kontrollerte helsemyndigheter har tatt over 61.000 liv.

Store deler av bygningsmassen ligger i ruiner, og israelsk blokkering av nødhjelp fører til sult og desperate tilstander. Ifølge Hamas-myndighetene er 239 mennesker så langt døde av sulgt. FN opplyser at over 1700 mennesker siden mai er drept mens de forsøkte å få tak i nødhjelp.

Reuters sier at kildene har kjennskap til sakskomplekset om å flytte palestinere til Sudan. Kildene vil være anonyme. De sier at det ikke er oppnådd noen enighet i saken, men at samtaler fortsetter mellom Israel og Sør-Sudan.

Også nyhetsbyrådet AP har tidligere fått samme opplysninger.

1 av 3Foto: DAWOUD ABU ALKAS / Reuters / NTB

Planen går angivelig ut på å flytte palestinere til et fattig land i hjertet av Afrika som i årsvis har vært herjet av politisk og etnisk vold og hungersnød. Landet ligger nederstFNs indeks for menneskelig utviklingFNs indeks for menneskelig utviklingIndeksen måler et lands gjennomsnittlige resultater på tre grunnleggende områder: 1. Forventet levealder, 2. Utdanning og 3. Inntekt (BNP per innbygger).

Hverken Israels statsminister Benjamin Netanyahu eller det israelske utenriksdepartementet har svart på forespørsel om kommentar til de tre kildenes opplysninger.

Sør-Sudan nektet tidligere i uken for at det har vært samtaler med Israel om å ta imot fordrevne palestinere.

– Disse påstandene er grunnløse og gjenspeiler ikke regjeringens offisielle standpunkter eller politikk, het det i en uttalelse fra utenriksdepartementet i Sør-Sudan, gjengitt av Sudan Tribune.

Sikkerhetssituasjonen i Sør-Sudan har lenge vært skjør med kamper flere steder i landet. Striden står mellom regjeringsstyrkene, som kontrolleres av president Salva Kiir, og styrker lojale overfor hans mangeårige rival, Machar.

Read Entire Article