Rystet etter dødsulykke: – Ekstremt skremmende

1 day ago 5



Sykkel-Norge er i sorg etter at én person døde og seks andre ble skadet i en påkjørsel.

 Lage Ask / TV 2
DØDSUYLYKKE: Et sykkelfølge på syv ble tirsdag kveld påkjørt av to biler. Én mann i 50-årene omkom i ulykken. Foto: Lage Ask / TV 2

Publisert 13.05.2026 17:26

– Det er forferdelig trist når sånt skjer. Da tar man innover seg hvor utsatt man er i trafikken som syklist.

Det sier president i Norges Cykleforbund (NCF), Heidi Stenbock-Haakestad, til TV 2. 

Én mann i 50-årene omkom, én person er kritisk skadet og fem andre ble fraktet til sykehus skadet, da to biler krasjet inn i et sykkelfølge på sju tirsdag kveld. To menn, én 18-åring og en mann i 40-årene, er siktet i saken. 

 Kjersti Størset/NCF
UTSATT: NCF-president understreker at man er utsatt som syklist i trafikken. Foto: Kjersti Størset/NCF

– Fryktelig vondt

På kort tid har sykkelmiljøet blitt rammet av to dødsulykker. I mars omkom 73 år gamle Johnny Jørgenvåg etter en påkjørsel mellom Sørumsand og Fetsund.

– Jeg får veldig vondt av hele sykkelmiljøet når området rammes hardt med to dødsulykker på kort tid. Det er fryktelig vondt å vite hva de nærmeste kommer til å gå gjennom. Det er mange berørte, sier sykkelpresidenten til TV 2. 

 Lage Ask / TV 2
TYDELIGE SPOR: En video av ulykken viser hvordan to biler tilsynelatende støter sammen i det begge prøver å passere syklistene. Foto: Lage Ask / TV 2

Profflaget Uno-X er klare på at ulykken berører dem og hele sykkelmiljøet.

– Enten man er proffsyklist, mosjonist eller pendler – på sykkel er vi alle sårbare trafikanter. Ulykken i Enebakk er en tung påminnelse om nettopp det. I dag står hele den norske sykkelfamilien sammen med dere, skriver laget i en uttalelse.

TV 2s sykkelekspert, Magnus Drivenes, forteller at han oppfatter det som stort sett trygt å sykle, men forteller at det kan oppstå farlige situasjoner.

– Ofte oppstår de farligste situasjonene hvis bilisten foretar dristige forbikjøringer med kort avstand. På generelt grunnlag føles det trygt å sykle. Men det er ekstremt skremmende det som har skjedd, sier Drivenes.

– Risikoen vil alltid finnes

Ulykken tirsdag skjedde i forbindelse med en forbikjøring. Hvor én av bilene nådde en hastighet på 95 kilometer i timen, i det den prøvde å passere syklistene.

– Er trafikksikkerheten for syklister god nok?

– Det er lett å svare nei på det spørsmålet når det skjer en ulykke som dette. Vi må gjøre så godt vi kan med å dele veien, men risikoen vil alltid finnes der når bilister gjør andre vurderinger, svarer Stenbock-Haakestad i NCF.

Trygg Trafikk, som uttaler seg på generelt grunnlag og ikke spesifikt om ulykken i Enebakk tirsdag, svarer følgende på spørsmål om trafikksikkerheten er god nok for syklister:

– Trygg Trafikk, sammen med veldig mange andre aktører, jobber for nullvisjon i trafikken. Det betyr ingen drepte eller hard skadede, uavhengig av trafikantgruppe. Per i dag er det altfor mange som mister livet i trafikken, det gjelder også syklister, sier pressesjef Christoffer Solstad Steen til TV 2.

 Trygg Trafikk
TRYGG TRAFIKK: Christoffer Solstad Steen er klar på at for mange mister livet i trafikken. Foto: Trygg Trafikk

– Det er farlig

Om ulykken i Enebakk tirsdag kveld, mener sykkelpresidenten at syklistene lå i den formasjonen de skulle.

– Det er gjort noen vurderinger her som jeg tenker syklistene ikke kan lastes for, sier sykkelpresident Stenbock-Haakenstad.

Samtidig ønsker hun ikke at det skal skapes bilister mot syklister-stemning.

– Det er farlig. Men at vi er myke trafikanter i møte med bilister, er viktig å løfte frem. Vi som mennesker reagerer forskjellig i en sånn situasjon. Noen blir veldig sinte og har lyst å plassere skylda hos noen. Det er en naturlig reaksjon. Det er viktig at vi som forbundet ikke er med på det, sier Stenbock-Haakenstad.

Solstad Steen i Trygg Trafikk, er klar på at bilister har et utrolig viktig og stort ansvar når det gjelder å tilpasse seg de ubeskyttede trafikantene.

– Bilistene er beskyttet i et karosseri, som både gjør det tryggere for dem, men som også kan gjøre det utrolig mye farligere for andre som ikke har den beskyttelsen. Derfor er det ekstremt viktig at man tar det ansvaret på alvor, sier Solstad Steen.

Read Entire Article