Skyter ned EU-kamp

1 month ago 20



– Tiden for en medlemskapsprosess er ikke akkurat nå. 

Det er det klare budskapet fra nestleder Jan Christian Vestre foran Arbeiderpartiet landsmøte denne uka. 

Nå viser en fersk TV 2-måling at Ap-toppen har et klart flertall i befolkningen med seg. Men Arbeiderpartiets egne velgere lener en annen vei, og saken ligger an til å bli et stort tema på landsmøtet. 

 Jan Helge Rambjør / TV 2
LUNKEN: Ap-nestleder Jan Christian Vestre ser både fordeler og ulemper med norsk medlemskap i EU, men mener problemstillingen uansett ikke er aktuell nå. Foto: Jan Helge Rambjør / TV 2

Dette viser TV 2-målingen:  

58,6 prosent av de spurte som har en mening om saken, sier nei til å søke medlemskap i EU nå. 

41,4 prosent sier ja. 

En del velgere sitter fortsatt på gjerdet. Rundt 17 prosent av de spurte har ikke bestemt seg. 

I målingen er EU-motstanden størst blant menn, med 62,8 prosent nei og 37,2 prosent ja hos spurte som har en mening. 

Hos Ap-velgerne i målingen er det derimot ja-flertall: 

Blant Ap-velgere som har en mening om saken, sier 51,4 prosent ja til å søke medlemskap i EU, mens 48,6 prosent sier nei. 

Her er den statistiske feilmarginen likevel så stor at resultatet kan skyldes tilfeldigheter. 

Ja-vind

Samtidig bekrefter TV 2-målingen trenden som EU-målinger i en rekke norske medier har vist etter at Donald Trump ble gjeninnsatt som president i USA – nemlig at ja-siden går fram.

Forrige gang Verian utførte en EU-måling for TV 2, var for en måned siden, like før sjokkmøtet mellom Donald Trump og Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i Det hvite hus. 

 Brian Snyder / Reuters / NTB
AMPERT: Møtet mellom Volodymyr Zelenskyj og Donald Trump i det ovale kontor sendte sjokkbølger verden rundt. Foto: Brian Snyder / Reuters / NTB

En måned senere har tallene beveget seg forsiktig i retning av dem som mener at Norge bør søke medlemskap.

Men endringen er marginal. 

Bevegelsen er derimot større sammenlignet med en måling som ble gjort like etter Russlands invasjon av Ukraina i 2022.

Den gang var hele 73,9 prosent motstandere av en EU-søknad. 

Ja-vinden er uansett ikke sterk nok til å blåse Vestre av banen. Han stiller seg i stedet bak budskapet som statsminister og partileder Jonas Gahr Støre har gjentatt en rekke ganger før: En medlemskapsdebatt nå vil være for splittende. 

– Ap har alltid vært for et sterkt europeisk samarbeid, og vi syns det er bra med en levende debatt både om Europa og om EU, sier Vestre. 

 Jan Helge Rambjør / TV 2
JA TIL DEBATT: Ap-nestleder Jan Christian Vestre ønsker EU-debatten velkommen, men vil ikke søke medlemskap nå. Foto: Jan Helge Rambjør / TV 2

– Men tiden for en medlemskapsprosess tror vi ikke er nå, ikke minst fordi det er viktig å finne samlende løsninger i en tid der det er mye splittelse og polarisering. 

– Hva mener Ap-medlemmet Jan Christian Vestre? Bør Norge bli med i EU? 

– Det er fordeler og ulemper. Nå er ikke det en aktuell problemstilling, sier Vestre. 

EU-kamp på landsmøtet

På Høyres landsmøte for halvannen uke siden ble partileder Erna Solberg overkjørt av flertallet, som bestemte at Høyre skulle jobbe «aktivt» for norsk EU-medlemskap. 

I forkant av landsmøtet hadde Solberg forsøkt å legge ballen død. 

I Arbeiderpartiets programutkast står det at det er rom for ulike syn, og at dersom et medlemskapsspørsmål skulle bli aktuelt, skal det være gjenstand for ny landsmøtebehandling. 

Vestre sier han venter bred støtte til denne linjen på landsmøtet. Men flere deler av partiet har utfordret partiledelsen i saken:  

 Ditlev Eidsmo / TV 2
LEDERTRIO: Statsminister og partileder Jonas Gahr Støre, nestleder Tonje Brenna og nestleder Jan Christian Vestre. Foto: Ditlev Eidsmo / TV 2

Oslo Ap, som både Støre og Vestre tilhører, har vedtatt en formulering om at Norge «i utgangspunktet er tjent med å være medlemmer av EU når tiden er inne for det». Internasjonalt Forum i Oslo Ap har foreslått å ta denne formuleringen inn i partiprogrammet. 

Forum for grønn vekst i Oslo Ap har foreslått en formulering i partiprogrammet om at Arbeiderpartiet vil «ta initiativ til en debatt om norsk medlemskap i EU med påfølgende folkeavstemning». 

Hustadvika Ap har foreslått en formulering til partiprogrammet som sier at Arbeiderpartiet mener «Norge bør bli medlem av EU», og at prosessen for norsk medlemskap bør starte i neste stortingsperiode. 

Usikker på utfallet

Frode Jacobsen, leder i Oslo Ap, mener det viktigste nå er at landsmøtet ikke lukker EU-døra helt. 

– Vi ser at ting skjer raskere nå enn vi liker, sier Jacobsen til TV 2. 

– Da er det viktig å ha et handlingsrom som gjør at vi også kan åpne for å søke om EU-medlemskap når tida er inne for det. 

 Terje Pedersen / NTB
VIL INN I EU: Oslo Aps leder Frode Jacobsen. Foto: Terje Pedersen / NTB

Jacobsen er likevel enig med partiledelsen i at Arbeiderpartiet ikke bør forhaste seg inn i en opprivende EU-debatt, spesielt hvis resultatet bare blir at nei-siden vinner igjen. 

Selv er han spent på hvor landsmøtet lander. 

– Jeg er usikker på det. Men jeg vet at det er et tema som flere er opptatt av. 

Om tallene

Undersøkelsen er utført av Verian for TV 2. Et landsrepresentativt utvalg på 987 personer er intervjuet i perioden tirsdag 25.3. til mandag 31.3.2025.

Read Entire Article