Onsdag la påtalemyndigheten fram sin påstand - de mener Marius Borg Høiby (29) skal dømmes for 39 lovbrudd, til en samlet fengselsstraff på sju år og sju måneder.
Torsdag er det forsvarere Ellen Holager Andenæs og Petar Sekulic som har kommet med sin prosedyre, og avslutningsvis hva de mener Høiby bør straffes for.
Høiby har erkjent flere forhold, og det er derfor ubestridt at han derfor også skal straffes.
Foreslår halvannet år
Andenæs begynner med å redegjøre for tiltaleposten om grov narkotikaovertredelse. Her har statsadvokaten lagt ned påstand om elleve måneders fengsel, noe forsvareren ikke er «veldig uenig i», men ber om ti måneder for.
Høiby har erkjent flere lovbrudd mot den såkalte Frogner-kvinnen. Han har innrømmet å ha vært voldelig, men har ikke erkjent straffskyld fullt ut for tiltalen for grov kroppskrenkelse.
Utover det har han erkjent skyld for seks tilfeller av hensynsløs atferd, to tilfeller av seksuelt krenkende atferd, to skadeverk og flere brudd på besøks- og kontaktforbudet.
I sum mener Andenæs at sakene mot Frogner-kvinnen kvalifiserer til fengselsstraff i seks til åtte måneder.
Forsvarerne mener at Høiby samlet bør få straff på ett år og seks måneders fengsel for forholdene han har erkjent.
Den «foreslåtte» straffen omfatter altså ikke tiltalepostene der Høiby nekter straffskyld, altså fire sovevoldtekter og vold i nære relasjoner mot ekskjæresten Nora Haukland (28).
Høiby er også tiltalt for trussel mot en mannlig venn av Frogner-kvinnen, ved at han skrev «du er en fuckings mann» til ham på Instagram natt til 4. august 2024.
Andenæs mener at lovbruddet isolert sett tilsier en fengselsstraff på 14 til 21 dager, dersom Høiby – som har nektet straffskyld for denne tiltaleposten – blir domfelt.
Ber om frifinnelse
Andenæs ber om at Høiby frifinnes for alle fire voldtekter og mishandling i nære relasjoner mot Haukland.
– Så må jeg ta høyde for at det blir domfellelse for vold i nære relasjoner når det gjelder Nora Haukland, sier Andenæs.
Hvis Høiby skulle dømmes for mishandling i nære relasjoner, mener Andenæs at alvorlighetsgraden ligger i det nedre sjiktet.
Hun mener at samlet straff, inkludert forholdene han har erkjent, i så fall bør ligge rundt to års fengsel.
Dersom Høiby også skulle bli dømt for voldtektene, mener Andenæs fortsatt at den samlede dommen bør ligge lavere enn det påtalemyndigheten har lagt ned påstand om.
– Men jeg tenker at jeg tenker at fengsel i rundt 5-6 år vil være det riktige for en samlet straff, dersom han blir dømt for alt, sier hun.
Ber om rabatt
Andenæs tar også til orde for at Høiby skal tilkjenner strafferabatt på grunn av medieoppmerksomheten.
– Det er ikke til å komme fra at det er litt svært liten tradisjon for det i Norge, og i fradrag for det. Aktor har jo vist til en rekke dommer med stor medieomtale hvor det aldri har blitt gitt noe fradrag i straffen for dette, sier hun.
– Det vil i så fall være ny rett som skapes hvis det skjer i denne saken. Men er det i noen sak det skulle kunne skje, så måtte det være nettopp denne.
Erstatning: – Vesentlig lavere
Som det har blitt redegjort for i retten er det mindre strenge krav for å bli dømt til å betale erstatning. Andenæs mener Høiby skal frifinnes for alle voldtektene, og heller ikke idømmes erstatning for dette.
Likevel legger hun fram det hun mener oppreisingserstatningene bør ligge på - dersom retten dømmer Høiby til å betale dette. Hun viser til at hun har levert et prosesskriv med veiledende beløp, og vil ikke ramse opp disse i retten.
– Hvis retten skulle komme til at det er ansvarsgrunnlag for oppreisningsansvar i denne saken, så mener jeg det skal utmåles vesentlig lavere summer enn det nevnte utgangspunktene i dette prosesskrivet, sier hun.
Forsvareren erkjenner at filmingen som Høiby er tiltalt for, kan få betydning en eventuell oppreisningserstatning til de fornærmede kvinnene.
– Dersom retten legger til grunn at Høiby har filmet eller tatt bilder av fornærmede uten at de har vært klar over, vil det ha en skjerpende effekt – også på oppreisningskravet, sier Andenæs.









English (US)