Tidligere Norad-direktør trekker seg fra kampen om å lede FNs utviklingsprogram.
Det skriver Energy Watch.
Regjeringen har tidligere ønsket at tidligere Norad-direktør, Bård Vegar Solhjell, blir sjef for FNs utviklingsprogram (UNDP).
Det var hard kamp om stillingen, ettersom blant annet Belgias tidligere statsminister, Alexander De Croo, også søkte på den.
Nå har Solhjell heller begynt som leder for Fornybar Norge isteden, en interesse- og arbeidsgiverorganisasjonen for fornybarnæringen.
– Jeg har gledet meg enormt til å komme i gang. Fornybar energi er nøkkelen til både klimamål, industrivekst og akseptable strømpriser – og energipolitikk er også blitt sikkerhetspolitikk, sier Solhjell i en pressemelding fra Fornybar Norge.
Det var i mai at regjeringen offentliggjorde at Solhjell var Norges kandidat til FN-stillingen, men allerede i mars hadde han takket ja til stillingen som sjef i Fornybar Norge.
Og mandag denne uken hadde Solhjell sin første arbeidsdag.
Les også: Vil ha toppjobb i FN: - Norge er underrepresentert
Har du tips til oss?
Send oss informasjon, bilder eller video