Spansk kjempeskrell – rystet av Kapp Verde og 40 år gammel keeperhelt

15 hours ago 4



– Dette er et sjokkresultat. Hele verden synes dette er sjokkerende, sier NRKs ekspertkommentator Vegard Moberg på radiosendingen.

– En enorm sensasjon i VM-sammenheng, sa TV 2s Morten Langli.

For Kapp Verde er VMs nest minste land, med totalt rundt 525.000 innbyggere – langt færre enn det bor i Oslo. Det er første gang det lille afrikanske øylandet har kvalifisert seg til VM, og de slo blant annet ut Kamerun på veien.

Spania er regjerende europamestere og en av de store VM-favorittene. Likevel fikk de store problemer mot lilleputten. For bakerst for Kapp Verde stod Josimar «Vozinha» Dias, og 40-åringen stoppet fire gode skudd før pause.

– Omgangens store spiller. Så myk, så årvåken, tross alderen, kommenterte TV 2s ekspert Yaw Amankwah.

«Vozinha» og resten av laget rørte tidligere Vålerenga-profil og halvt kappverdiske Freddie dos Santos.

– Jeg synes de har gjort en hel nasjon stolte. De har litt ro i seg, de stresser ikke og spiller rolig med ball. De har vært imponerende gode. Bare å tørre og gjøre dette mot det spanske laget, og ja, det er greit å ha en god keeper, sa han i TV 2s studio.

En av «Vozinha» sine redninger mot Spania før pause.

– Stor respekt

«Vozinha» er for øvrig et uttrykk for bestemor på portugisisk. I et intervju med Fifa har keeperen fortalt at han fikk kallenavnet da han var liten og andre barn mobbet ham med at han skulle klage til besteforeldrene som hadde ofte var hos hvis det gikk dårlig på treninger.

keeper redder skudd i fotballkamp

HELT: «Vozinha» imponerte eksperter og fans verden over mot Spania. Kapp Verde er nummer 67 på Fifa-rankingen, Spania er nummer to.

Foto: Reuters

Kapp Verdes sisteskanse, som har spilt for Chaves på nivå to i Portugal de siste sesongene, fortsatte trenden etter hvilen og tok alt som kom mot ham.

– Der er keeperen, nok en gang. Jeg føler jeg bare gjentar meg selv om Kapp Verdens glitrende målvakt. «Vozinha» tar alt, kommenterte NRKs Olav Traaen.

– Det står stor respekt av det med tanke på den høye alderen han har. Han får et stort øyeblikk her i kveld, sier NRK-ekspert Eirik Horneland – og roser samtidig hele laget.

En av «Vozinha» sine redninger mot Spania før pause.

Stjerner på benken

Superstjernen Lamine Yamal (18) startet som ventet på benken. Barcelona-spilleren har slitt med en hamstringskade siden april. Heller ikke Nico Williams var i startoppstillingen, men de hadde likevel et stjernespekket mannskap. Og de pushet på for mål.

– Hvis ikke Spania får med seg tre poeng i dag, så er det en kjempebommert, sa NRKs ekspertkommentator Vegard Moberg.

lag med overtrekksjakker

PÅ BENKEN: Lamine Yamal har slitt en skade og var plassert på Spanias benk.

Foto: AFP

Yamal kom inn i det 71. minutt og presset ble enda større, men med fem minutter igjen av ordinær tid stod det fortsatt 0–0. Da Kapp Verde fikk hjørnespark i det 90. minutt jublet de, men den påfølgende headingen ble reddet. Og heller ikke Spania fikk målet de jaktet.

– Det er kanskje den største favoritten før en VM-kamp noensinne. Det at de ikke engang har scoret mål, sett med spanske øyne, er en skandale, sier Moberg på radiosendingen til NRK.

Pokal i gull med en ball på toppen.

Hvem har størst sjanse til å vinne vm?

Akkurat nå er Spania favoritten

PlasseringLandSjanse
1Spania8,1 %
2Frankrike7,4 %
3England6,3 %

Basert på NRKs VM-prognose.

Den andre kampen i gruppe H er Saudi-Arabia – Uruguay og spilles klokken 00.00 natt til tirsdag. Den kan du se her.

Publisert 15.06.2026, kl. 19.56 Oppdatert 15.06.2026, kl. 19.58

Read Entire Article