Spørretimespørsmål fra Julia Brännström Nordtug (FrP) til helse- og omsorgsministeren. Besvart: 22.04.2026 av helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre

1 week ago 11



Norge har betydelig, men i dag uutnyttet, kapasitet i private helsetjenester. Kapasiteten kan bidra til kortere ventetider og økt kvalitet i pasientbehandlingen. Regjeringen har varslet tiltak for kortere ventetider, og langsiktige avtaler med private er nevnt som et grep. I hvilket omfang mener statsråden at private helsetjenester bør benyttes for å nå målet om kortere ventetider, og hvilke konkrete virkemidler vil statsråden ta i bruk for å sikre at helseforetak både inngår slike avtaler og benytter seg av kapasiteten i praksis?

Datert: 16.04.2026
Besvart: 22.04.2026 av helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre

Julia Brännström Nordtug (FrP)

Spørsmål

Julia Brännström Nordtug (FrP): Norge har betydelig, men i dag uutnyttet, kapasitet i private helsetjenester. Kapasiteten kan bidra til kortere ventetider og økt kvalitet i pasientbehandlingen. Regjeringen har varslet tiltak for kortere ventetider, og langsiktige avtaler med private er nevnt som et grep.
I hvilket omfang mener statsråden at private helsetjenester bør benyttes for å nå målet om kortere ventetider, og hvilke konkrete virkemidler vil statsråden ta i bruk for å sikre at helseforetak både inngår slike avtaler og benytter seg av kapasiteten i praksis?

Read Entire Article