Det hvite hus:
President Donald Trump planlegger en kraftig oppgradering av presidentboligen Det hvite hus
Saken oppsummert
- Donald Trump planlegger omfattende oppgraderinger av Det hvite hus til over 5,3 milliarder kroner.
- Budsjettet for oppussing øker fra 39 millioner dollar i 2025 til 377 millioner dollar i 2026.
- Planene inkluderer en ny ballsal til 400 millioner dollar, men møter juridiske og politiske hindringer.
- Økonomiprofessor Ola Honningdal Grytten mener pengebruken er upopulær, men sammenligner med kostbare norske byggeprosjekter.
Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI
USAs president Donald Trump vil gjøre flere endringer på presidentboligen til en pris på over 550 millioner dollar over to år.
Det tilsvarer over 5,3 milliarder norske kroner.
I budsjettforslaget for 2027 øker posten for oppussing og vedlikehold fra anslagsvis 39 millioner dollar i 2025 til hele 377 millioner dollar i budsjettåret 2026.
Det er en økning på 866 prosent.
I tillegg legger Det hvite hus opp til ytterligere 174 millioner dollar til lignende formål i 2027, går det frem av dokumentene.
Det er rekordhøye summer til presidentboligen.
Obligatoriske utgifter
Av de 377 millionene dollar i 2026 er 350 millioner klassifisert som «mandatory spending», altså utgifter som er obligatoriske.
Disse utgiftene står i utgangspunktet utenfor den årlige budsjettkampen i Kongressen.
En talsperson for Office of Management and Budget (OMB) sier til Politico at totalsummen også omfatter sikkerhetsrelaterte kostnader, og at midlene gjelder flere deler av Det hvite hus, ikke bare boligkvarteret.
Talspersonen ville ikke utdype hvilke konkrete prosjekter pengene skal gå til.
Kjernen i planene er den mye omtalte ballsalen. Prisen på den er anslått til rundt 400 millioner dollar, men vil gi Det hvite hus langt større kapasitet til store arrangementer.
Planen er en omfattende ny fløy som kan romme hundrevis av gjester samtidig, og som skal erstatte dagens løsning med midlertidige telt på South Lawn ved statsbanketter og større mottakelser.
Prosjektet har allerede møtt både juridiske og politiske hindringer, blant annet knyttet til vern av historiske bygninger.
Møter seg selv i døra
Ola Honningdal Grytten, professor i økonomisk historie ved Norges handelshøyskole, mener pengebruken er upopulær, men at nordmenn ikke skal rakke for mye ned på dette prosjektet.
– Det blir feil å le veldig mye av dette med norske øyne. Offentlige byggeprosjekter her i landet hadde ikke blitt noe billigere enn dette, sier han.
Han sammenligner med det nye norske regjeringskvartalet, som har en prislapp på over 50 milliarder kroner.
– Det hvite hus er en liten bygning sammenlignet med for eksempel slottet, men sikkerhet koster masse penger, sier han.
Det som er den store forskjellen fra Norge er hvordan befolkningen reagerer på pengebruken, sier han.
– Trump møter seg selv i døra her. Han gikk til valg på kutt i sløsingen, og nå sitter han med summer som antakeligvis ble mye høyere enn han selv så for seg. Uten å vite hvor kritisk han er til seg selv, så tror jeg han synes det er litt flaut, sier han.





English (US)