Nobelkomiteens leder utelukker lekkasje.

Publisert 10.10.2025 13:38 Sist oppdatert 15 minutter siden
Få timer før hun Nobelkomiteen kunngjorde at det er Venezuelas opposisjonsleder María Corina Machado som tildeles Nobels fredspris, steg hun til himmels på prediksjonsmarkedet Polymarket.
I løpet av en time mellom klokken 00.30 og 01.30 natt til fredag steg hun fra 3,6 prosent til 65,2 prosent på det kryptobaserte markedet.
– Jeg tror aldri i prisens historie at det har vært noen lekkasjer. Så det kan jeg aldri tenke meg, sier Jørgen Watne Frydnes til NTB.

Vetle Lunde, senioranalytiker i kryptoanalyse-selskapet K33, forteller at slike endringer ofte skjer som følge av at noen få satser mye penger, men understreker at han ikke har oversikt over denne konkrete saken.
– Det kan enten være at noen har visst noe, eller at noen har vært veldig sikre, og derfor plassert mye penger, sier Lunde til TV 2.
Ifølge Rober Næss, investeringsdirektør og tallknuser i Nordea, er det «så godt som hundre prosent sikkert at noen har lekket» hvem som skulle få prisen.
– Dette lukter svidd, sier han til Dagens Næringsliv.