Støre møter pressen etter tolltrusselen

2 hours ago 2



Akkurat nå

Trumps varsel om straffetoll har skapt sterke reaksjoner blant ledende politikere og eksperter i en rekke land.

Lørdag kveld varslet USAs president Donald Trump økte tollsatser for Norge og en flere andre europeiske land som er uenige i kravet hans om å overta Grønland. Ekstratollen vil ifølge han vare helt til USA får kjøpe Grønland.

Kunngjøringen har utløst krisemøter i Europa lørdag kveld. Sveriges statsminister Ulf Kristersson skrev på X at de hadde intensive diskusjoner med de andre EU-landene, Norge og Storbritannia for å komme med et samlet svar.

– Natos rolle i Arktis må styrkes

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) sa lørdag kveld at Donald Trumps trusler om straffetoll er uakseptable.

– Slike trusler er uakseptable og hører ikke hjemme blant allierte. Norges standpunkt i saken ligger fast, sa han i en kommentar til NTB.

I et intervju med TV 2 sier statsministeren at han for «bare noen dager siden» sendte en tekstmelding til den amerikanske presidenten. I meldingen sto det at Norge er enig i målet om å øke sikkerheten i Arktis, men at dette må skje innenfor rammene av Nato.

– Og så har jeg advart mot handling som gjør at det blir splittelse mellom allierte, for i den verden vi står i nå, så er det viktig at vi står sammen, sier statsministeren.

Besøker Oslo

Danmarks utenriksminister Lars Løkke Rasmussen legger i dag ut på en rundtur for å diskutere sikkerheten i Arktis. Først skal han besøke Norges utenriksminister Espen Barth Eide i Oslo søndag ettermiddag.

– I en urolig og uforutsigbar verden har Danmark behov for nære venner og allierte. Det er Norge, Storbritannia og Sverige, og jeg vil bruke møtene mine til å takke for den store støtten som kongeriket har fått i en vanskelig tid. Felles for våre land er at vi alle er enige om at Natos rolle i Arktis må styrkes, og jeg ser frem til å drøfte hvordan, sier utenriksministeren.

Danmarks utenriksminister Lars Løkke Rasmussen og Grønlands utenriksminister Vivian Motzfeldt taler på en pressekonferanse ved Danmarks ambassade onsdag 14. januar 2026 i Washington. Foto: John McDonnell / AP

Kan være i strid med amerikansk lov

Ifølge New York Times er det ventet at amerikansk høyesterett i løpet av et par uker vil ta stilling til om Trumps politikk med omfattende tollavgifter er ulovlig. Det kan frata presidenten muligheten til å bruke dette verktøyet mot andre land.

Professor i nordområdestudier, Rasmus Gjeddsø Bertelsen, sa lørdag til Aftenposten at det som skjer nå er kattens lek med musen.

– Norge, Danmark og andre europeisk land blir utsatt for økonomisk krigføring fra USA, på lik linje med det land i Latin-Amerika og Midtøsten har opplevd i en årrekke. Dette er noe vi ikke er særlig godt utrustet til å møte, sier han.

Professor i statsvitenskap, Hilmar Mjelde, kalte det et «politisk selvmål av historiske proporsjoner».

Read Entire Article