Hundretusener av mennesker er uten strøm mens vinterstormen Goretti feier gjennom Frankrike og Storbritannia med kraftig vind, snø og bitende kulde.
Publisert: 09.01.2026 09:49
Fra England til Tyskland oppfordres folk fredag til å holde seg innendørs etter hvert som røde varsler er sendt ut.
I Cornwall og på Scillyøyene ventes det vindkast på opptil 160 kilometer i timen og farlige bølger langs kysten.
I Frankrike er 380.000 husstander uten lys, de fleste i Normandie, mens BBC opplyser at 65.000 har mistet strømmen i Storbritannia.
Skoler stengt i Skottland
Stormen kommer rett etter at et heftig snøvær har skapt kaos i store deler av Europa.
Hundrevis av skoler holder stengt for femte dagen på rad i Skottland og har gitt elevene en ukes ekstra fri på grunn av snø og is.
På Montmartre og ved Eiffeltårnet i Paris har folk stått på ski.
Det er nå også ventet opp til 30 centimeter snø i høyereliggende strøk i England og Wales. I Nord-Frankrike er store trær blåst ned.
I Manche-regionen i Frankrike blir folk advart mot å bevege seg utendørs med bil.
Mer snø i vente
Det er meldt om minst åtte dødsfall som følge av værforholdene, blant annet i Durrës i Albania. Der ble en mann tatt av en flom etter flere dager med tung snø og kraftig regnvær over Balkan.
I Nord-Tyskland er skoler stengt blant annet i Hamburg og Bremen. Togene forsinket på grunn av mye snø kombinert med vind. Det er ventet ytterligere 15 centimeter snø, ifølge værtjenesten DWD.

15 hours ago
1




.jpg)






English (US)