Styrer rett mot Robek

1 day ago 10



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 28. april 2026 kl. 22:45

    Hadsel styrer mot Robek

    Så langt i år ser det ut til at Hadsel kommune styrer mot et underskudd på 18,5 millioner kroner i år, skriver Bladet Vesterålen.

    Det er spesielt oppvekstsektoren som sprenger budsjettet, viser budsjettrapporten fra kommunedirektøren.

    Totalt ser Hadsel ut til å bruke 10,2 millioner kroner for mye på skole og oppvekst ved utgangen av året.

    Dermed står kommunen i fare for å havne på Robek-lista.

    Kommuneloven krever nemlig at et underskudd skal dekkes inn maks to år etter at det oppsto, for ikke å havne under økonomisk styring.

    Hadsel har et fortsatt udekket underskudd fra 2024 å jobbe med.

    Ordfører Hadsel kommune, Kjell-Børge Freiberg om Fiskebøl.

    Foto: Lars-Bjørn Martinsen / NRK
  • 28. april 2026 kl. 20:24

    Hærens musikkorps får ny sjef

    Kari Knardahl blir ny sjef for Hærens musikkorps og blir dermed korpsets første kvinnelige sjef.

    Det melder Hærens musikkorps i en pressemelding.

    Hærens musikkorps er en av de største profesjonelle kulturinstitusjonene i Nord-Norge, med 27 fulltidsansatte musikere.

    Knardahl er utdannet hornist fra Norges musikkhøgskole og har bakgrunn som pedagog og dirigent, og har blant annet vært universitetslektor ved UiT Norges arktiske universitet.

  • 28. april 2026 kl. 18:58

    Fotballforbundet tar selvkritikk og rydder opp i terminlista

    Norges Fotballforbund har gjort endringer i årets terminliste fordi kampprogrammet har blitt for tett, skriver NTB. Nå utvides fotballsesongen til å vare frem til 13. desember.

    Grepet innebærer blant annet at en hel serierunde i Eliteserien flyttes til nye datoer. Blant annet flyttes kampen mellom Bodø/Glimt og Vålerenga som skulle blitt spilt 5. juli, til høsten.

    Konkurransedirektør Nils Fisketjønn erkjenner at planleggingen ikke var god nok og tar selvkritikk for at de ikke tok høyde for alle utfordringene knyttet til VM.

    Fotballspillere i røde og gule drakter kjemper om ballen på en fotballbane. En spiller i rød drakt med nummer 10 forsøker å drible forbi en motspiller i gul drakt. En annen spiller i rød drakt står klar bak. Tilskuere sitter på tribunen i bakgrunnen. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

    Foto: NTB
  • 28. april 2026 kl. 16:58

    Disse kan rammes av streik i Nordland

    Flere hoteller og restauranter i Nordland rammes dersom streiken trappes opp.

    Fellesforbundet varslet tidligere i dag nytt streikeuttak i hotell- og restaurantstreiken fra søndag 3. mai. Ytterligere 1161 fagorganiserte fra 98 bedrifter tas ut i streik.

    I Nordland gjelder et nytt streikeuttak følgende bedrifter:

    • Camp Andfjord kantine (Andenes, 4)

    • Camp Fauske-Megården-Sommerset (Straumen, 2)

    • Clarion Hotel Helma (Mo i Rana, 13)

    • Thon Hotel Brønnøysund (Brønnøysund, 11)

    • Thon Hotel Torghatten (Brønnøysund, 1)

    • ISS Kantine Lns Rypefjord (Risøyhamn, 2)

    • Meyergården Hotell (Mo i Rana, 42)

    • Scandic Syv Søstre (Sandnessjøen, 12)

    • Team Helgeland AS (Mosjøen, 15)

    • Toma Camps (Evenes, 9)

    Meyergården Hotell

    Foto: Billy Jacobsen
  • 28. april 2026 kl. 14:51

    Skal utarbeide ny sametingsmelding om jordbruk

    Sametinget starter denne våren opp arbeidet med å utarbeide en ny sametingsmelding om jordbrukspolitikk i årene som kommer.

    – Det samiske jordbruket har endret seg mye siden siste jordbruksmelding fra 2007, sier sametingsråd Jon-Christer Mudenia (NSR).

    I en pressemelding skriver Sametinget at jordbruket i nord har en særskilt betydning i lys av dagens geopolitiske situasjon. Egen matproduksjon er avgjørende for å sikre nødvendig totalberedskap, og et aktivt jordbruk er viktig for å opprettholde lokal beredskap i samiske områder.

    Den nye sametingsmeldingen skal etter planen sendes på høring i november/desember.

  • 28. april 2026 kl. 14:42

    Trapper opp streiken ytterligere

    Fellesforbundet varsler nytt streikeuttak i hotell- og restaurantstreiken fra søndag 3. mai. Ytterligere 1161 fagorganiserte fra 98 bedrifter tas ut i streik.

    Med det nye uttaket, er totalt 3858 Fellesforbundet-medlemmer i streik, sier forbundsleder Christian Justnes i en pressemelding.

    Opptrappingen rammer kantiner og større hoteller langs hele kysten og på sentrale industristeder, skriver NTB.

  • 28. april 2026 kl. 13:43

    Økt snøskredfare i nord

    Det er sendt ut varsel om betydelig snøskredfare for områdene Ofoten, Salten og Svartisen fra og med onsdag.

    Det ventes mildvær og regn de kommende dagene.

    Det oppfordres til å unngå områder under glidesprekker.

    I Lofoten og Vesterålen og Helgeland er snøskredfaren vurdert som moderat. Her er det først og fremst bratte leområder i høyfjellet som er utsatt.

    Vær spesielt oppmerksom på ansamlinger av tørr fokksnø.

    Naturlig flakskred

    Foto: Gunnar Grimstveit / NRK
  • 28. april 2026 kl. 12:58

    Politiet: For tidlig å si noe om årsaken til brannen

    Politiet kan foreløpig ikke si noe om årsaken til brannen på Nordskot i Steigen natt til tirsdag.

    Advokat Torbjørn Sandbu i Nordland politidistrikt sier til Avisa Nordland at de har gjort avhør av vitner.

    Bygget som brant ned til grunnen var under oppføring.

    – Selve bygget er nedbrent. Forhåpentligvis vil det være trygt for kriminalteknisk og brannteknisk å ta seg inn og gjøre undersøkelser snart. Det er det som vil være fokuset de neste dagene, sier Sandbu til avisa.

    Bildet viser flammer og bygninger ved siden av

    Foto: Politiet / Politiet/NRK
  • 28. april 2026 kl. 12:28

    6,6 millioner til klimaprosjekter i Nordland.

    Fem prosjekter i Nordland får til sammen 6.6 millioner kroner i klimastøtte fra Miljødirektoratet.

    Til sammen er det delt ut penger til 123 prosjekter landet rundt, med en totalsum er på 123 millioner.

    Målet er å kutte utslipp av klimagasser fra blant annet avfallshåndtering, anleggsplasser og transport. (kilde: NTB)

  • 28. april 2026 kl. 12:00

    13 næringsforeninger ut mot Statnett: – Hele nettet må oppgraderes

    13 næringsforeninger i Nord-Norge tar i en kronikk et oppgjør med Statnett.

    I forrige uke annonserte Statnett at de innfører en stopp for nytt strømforbruk for prosjekter over 5 MW nord for Svartisen.

    Næringslivet mener dette betyr at Nord-Norge settes
    på vent.

    – I ei tid hvor hele landet snakker om nordområdene som Norges viktigste strategiske satsing, stopper utviklinga opp. Ikke fordi viljen mangler, men fordi kapasiteten i strømnettet er sprengt, heter det i kronikken.

    De neste ti årene anslår Statnett at forbruket i regionen vil øke med 60 prosent.

    Konserndirektør Gunnar Løvås i Statnett har sagt til NRK at de gjør dette av hensyn til forsyningssikkerheten i området.

    De 13 næringsforeningene har en klar mening om hva regjeringa og Statnett må gjøre:

    – Hele nettet må oppgraderes. Og det må skje raskt.

    Direktør Merete Nordheim i Bodø næringsforum (bildet) er blant dem som står bak kronikken.

    Merete Nordheim, direktør Bodø næringsforum

    Foto: Daniel Hong Hansen / NRK
  • 28. april 2026 kl. 10:36

    Folk med tannlegeskrekk skal få bedre hjelp

    Nordland får 10,7 millioner kroner til å styrke tilbudet til mennesker som har sterk tannlegeskrekk (odontofobi) og til tortur- og overgrepsutsatte personer.

    Det skriver stortingsrepresentant Mona Nilsen (Ap) i ei pressemelding.

    Hun opplyser at det i Nordland er oppretta fem tverrfaglige behandlerteam bestående av psykolog, tannlege, tannpleier og tannhelsesekretær. Teamene er lokalisert ved Vestvågøy tannklinikk, Sortland tannklinikk, Narvik tannklinikk, Saltvern tannklinikk i Bodø og ved Rana tannklinikk.

  • 28. april 2026 kl. 09:47

    Advarer mot ny lov: – Flytter makt fra kommunene til staten

    Forslaget til ny motorferdselslov må endres, sier nestleder i fylkesrådet i Nordland, Aina Nilsen (Sp).

    Nilsen mener staten vil få for mye makt over kommunene både i Nordland og resten av landet med det utkastet som nå ligger på bordet.

    Under høringa i Stortingets klima- og miljøkomité i går advarte Nilsen mot det hun mener er sentralisering av makt, stikk i strid med intensjonen. Hun mener kommunene må få større handlingsrom, ikke mindre.

    – Det er på høy tid å oppdatere lovverket, men ikke på en måte som svekker lokaldemokratiet, sier fylkesråden.

    To kvinner sitter ved et bord med dokumenter foran seg. Den ene kvinnen har på seg en svart genser, og den andre en grønn skjorte. Begge er konsentrerte og ser ned på papirene. I bakgrunnen er det en lys vegg og en laptop står på bordet.

    Foto: Nora Hammervik / NRK
  • 28. april 2026 kl. 09:39

    Nye krav for vann og avløp vil koste kommunene dyrt: – Vi er ikke verst stilt

    Nye krav fra EU til vann og avløp kan koste norske kommuner dyrt.

    Beregninger viser at det nye EU-direktivet kan få en prislapp på rundt 50 milliarder kroner. Ei regning som innbyggerne til syvende og sist må betale.

    I Rana åpnes i disse dager et nytt renseanlegg som møter de nye kravene.

    I tillegg skal etter hvert alle vann og avløpsrør byttes ut.

    Men ifølge seksjonssjef for vann og avløp, Hilde Sandstedt, vil ikke dette føre til noe gebyrsjokk:

    – Det skal avskrives over 40 år, så det slår ikke så hardt inn med en gang.

    Hun forklarer at Rana ligger lavt på gebyrer i dag.

    – Vi er ikke verst stilt, og ligger under gjennomsnitt for de kommunene vi blir sammenligna med. Vi slipper å starte på null, forklarer Sandstedt.

    Gul maskin i grøft, anleggsområde

    Foto: Frank Nygård / NRK
  • 28. april 2026 kl. 08:18

    Rapport om pollenallergi: – Mindre effektive på jobb

    Mange pollenallergikere har plager som gjør dem mindre effektive på jobb. Det koster samfunnet nesten 5 milliarder kroner i tapt produktivitet, ifølge rapport.

    Pollenallergi er en langt større folkehelseutfordring enn det ofte legges til grunn, konkluderer en rapport Oslo Economics har laga for Norges Astma- og Allergiforbund.

    – Dette er ikke bare litt snue for folk, sier generalsekretær Guro Birkeland til NTB

    Allergien kan påvirke blant annet søvn, konsentrasjon og dermed gå utover skole, jobb og generell livskvalitet. Noen kan opplever feberreaksjoner.

    Birkeland er bekymra for at pollenallergi ikke blir tatt alvorlig nok. (kilde: NTB)

  • 28. april 2026 kl. 07:32

    Norge bruker mer på forsvar enn USA

    Norge går forbi USA i utgifter til forsvar i 2025, ifølge nye anslag.

    Nato-tall viser at Norge i 2025 brukte 3,35 prosent av BNP på forsvar. USA ligger like bak med 3,22 prosent.

    Polen brukte mest, med 4,5 prosent.

    Ifølge SSB går Norge forbi USA, både i forsvarsutgifter per innbygger og som andel av BNP for første gang, skriver forskning.no

    På toppmøtet i Haag i 2025 ble Nato-landene enige om en opptrapping i forsvar og sikkerhet til 5 prosent av BNP innen 2035.

    Av dette skal 3,5 prosent gå til militært forsvar og 1,5 prosent til infrastruktur.

  • 28. april 2026 kl. 07:19

    Kvinne ble frifunnet for vold – retten åpner for ukjente rusmidler i drinken

    Ei kvinne som var tiltalt for å ha dytta en mann ned en trapp og angrepet to andre kvinner, er nå fullstendig frifunnet i Midtre Hålogaland tingrett, skriver avisa Fremover.

    Retten kan ikke utelukke at hun fikk puttet ukjente rusmidler i drinken sin uten å vite det.

    Kvinna, som var 19 år da hendelsene skjedde i mars 2025, var anklaget for alvorlig kroppsskade og vold.

    Nå har dommen falt, og kvinna frifinnes på alle punkter, og slipper også å betale erstatning, skriver Fremover.

  • 28. april 2026 kl. 06:46

     Meteorologen: Ikke den beste langhelga i Nord-Norge

    Fra og med i dag snur vinden fra nordvestlig til sørlig retning, og det blir mildere og våtere vær først i Nordland, deretter i Troms og Finnmark.

    – Det er nok ikke den beste langhelgen i Nord-Norge, sier vakthavende meteorolog Siri Wiberg ved Meteorologisk institutt til NTB.

    Lokalt kan det komme 10 til 20 centimeter snø i Nordland, Troms og Finnmark. Politiet advarte mandag de som har skifta til sommerdekk om å la bilen stå.

    Kaldluft fra Arktis fører til snøbygger i Nordland og Troms og Finnmark.

    Flere steder på Østlandet kan forvente opp mot 25 grader mot slutten av uka. (kilde: NTB)

  • 28. april 2026 kl. 06:33

    Full fyr i bygning under oppføring

    I Nordskot i Steigen har det natt til tirsdag vært brann i ei bygning.

    En time over midnatt meldte politiet at det fortsatt foregikk slokking på stedet.

    Politiet meldte først om brannen like etter klokka 23 mandag kveld.

    – Bygninga er overtent. Brannmannskapene er på stedet jobber med å hindre spredning til nærliggende bygg, het det i den første meldinga.

    – Per nå meldes det om at det ikke er spredningsfare til nærliggende sjøhus. Fortsatt spredningsfare til en butikk, var meldinga klokka 00.01.

    Operasjonsleder Veronica Helen Nylund opplyser at bygninga var under oppføring og at det ikke skal ha vært personer inni bygget.

    Tirsdag morgen sier Nylund til NRK at det nå bare er vakthold på brannstedet og at de etter hvert vil gå i gang med kriminaltekniske undersøkelser.

    Viser flammer opp fra bygg og omkringliggende bygg ganske tett på

    Foto: Politiet / NRK
  • 27. april 2026 kl. 21:21

    Dårlig sesong i Lofoten - men én rekord ble det

    Årets Lofotfiske ser ut til å være over, og tallene til Norges Råfisklag tyder på en dårlig sesong.

    Ved utgangen av uke 17 var det fisket 8.935 tonn torsk i Lofoten og Salten, mot 12.891 tonn på samme tid i fjor.

    I Vesterålen var det fisket 10.847 tonn torsk, mot 13.785 tonn på samme tid i fjor.

    Lofotposten, som hvert år siden 1958 har gitt kaffe til alle som fanger en torsk eller en skrei på over 30 kilo, kan også fortelle om en uvanlig laber sesong.

    Kun 9 fisk har vært store nok til å fortjene en premie, skriver avisen. Så få kaffetorsk har de ikke registrert noen gang, etter at de begynte å føre skikkelig statistikk i 2008.

    Samtidig ble tidenes største kaffetorsk tatt i år. Da Erik Arne Hansen og mannskapet om bord på «Vikanøy» fikk en torsk på 52 kilo.

    Erik Arne Hansen og mannskapet ombord på "Vikanøy" satte ny rekord i kaffetorsk med en fisk på 52 kilo.

    Foto: privat
  • 27. april 2026 kl. 20:30

    Stenger E6 i ni timer

    Statens vegvesen melder at de stenger E6 sør for Kvænflogtunnelen i Sørfold fra klokken 21 mandag kveld til klokken 06.00 tirsdag morgen.

    Årsaken er at de skal bytte ut noen stikkrenner.

    Omkjøringsruta er skiltet, og vil gå via fylkesvei 812 og fylkesvei 17 til riksvei 80, og eventuelt videre til E6.

    Kvænflogtunnelen på E6.

    Foto: Irene Skaue / Statens vegvesen

Spilles av

Fjellvettregler for parforholdet

Neste

Read Entire Article