OSLO/NEW YORK: Det norske systemet hylles. Men har det en bakside?
Publisert: 05.07.2026 13:32
Ni av elleve spillere som startet 16-delsfinalen for England, har minst en forelder med innvandrerbakgrunn.
For Frankrike var det ti av elleve.
I Norge har utviklingen gått motsatt vei. Hvorfor? Og hva betyr det for norsk fotball?
Det er langt fra de storslåtte VM-arenaene i Amerika til den slitne banen i bydelen Alna.
Banen omkranses av boligblokker. Målene er trevegger med maling på.
Hvis ballen treffer innenfor den røde streken, er det mål.
Barna bryr seg bare om ballen og leken. To gutter jubler over å havne på samme lag. Andre synger og klapper i hendene.
De kjappe meldingene kommer like tett som hælsparkene.
«Du kan ikke snakke! Jeg har flere mål enn deg!», sier en.
Tidligere landslagsspiller Harmeet Singh brenner for disse barna. Fotballøktene er en del av tilbudet til stiftelsen hans, Born to Play.
Da barna fikk høre om Singhs fotballbakgrunn, spurte de med store øyne: «Vokste du opp her?»
Nå jobber Singh for at avstanden herfra til VM-stadionene blir litt mindre.
Holmlia skilte seg ut
Antonio Nusa har norsk mor og nigeriansk far. Oscar Bobb har norsk mor og gambisk far. Thelo Aasgaard har norsk far, men vokste opp i England.
Økonomi er like relevant som innvandrerbakgrunn. Mange på det norske landslaget har ressurssterke foreldre.
Ingen i Norges VM-tropp er fra drabantbyene rundt Oslo. Det skiller seg fra Frankrike, der forstedene utenfor Paris er talentfabrikker. Samtidig er det en forandring fra tidligere.
I 2017 skrev Aftenposten: «Ingen steder i Oslo dyrkes det frem flere toppspillere enn på denne banen.»
Avisen besøkte Holmlia sør i Oslo. Der pekte folk på all den uorganiserte fotballeken som foregår hver dag, fra morgen til kveld.
– Om du ikke får alt servert og møter litt motstand, bygger du karakter som gjør at du blir god. Kanskje er det flere i Holmlia som opplever dette enn andre steder i Oslo, sa Håkon Grøttland, talentsjefen i Norges Fotballforbund (NFF).
Har norsk fotball laget et system som hindrer disse talentene?
Les hele saken med abonnement

1 hour ago
1





English (US)