Tallknusere: 77 prosents sjanse for norsk gruppeseier

8 hours ago 3



Analytikerne i Football Meets Data mener Norge har stor sjanse for å vinne sin VM-kvalifiseringsgruppe og gå direkte til fotball-VM neste år.

Etter fredagens 3-0-seier over Italia er sannsynligheten for norsk gruppeseier oppjustert til 77 prosent.

I tillegg vurderer statistikkselskapet at Norge har 99,7 prosents sjanse for å bli minst nummer to i gruppa og dermed uansett få muligheten i VM-omspill.

Italias sjanse for gruppeseier er til sammenligning på 23 prosent. Laget har bare spilt én kamp så langt i VM-kvalifiseringen, mens Norge har vunnet sine tre kamper.

Samtidig har italienerne fortsatt sjansen til å sette opp en gruppefinale på siste kampdag hjemme mot Norge i november. Dersom begge lag vinner alle sine kamper i mellomtiden, vil målforskjellen avgjøre ved italiensk seier i siste kamp.

De norske spillerne har startet bra med en målforskjell på 12-2 etter kampene mot Moldova (b), Israel (b) og Italia (h).

Egil «Drillo» Olsen, mannen som førte Norge til VM i både 1994 og 1998, var gjest hos TV 2 fredag og mente at laget allerede er VM-klart.

– Vi skal til VM, utbrøt den tidligere landslagssjefen. (NTB)

Read Entire Article