Tilsyn avdekket seks feil ved atomanlegget på Kjeller

12 hours ago 7



Ved et tilsyn av atomanlegget på Kjeller i november i fjor ble det funnet seks avvik. To av avvikene er unntatt offentligheten.

Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet avdekket seks avvik under et tilsyn av atomanlegget på Kjeller i november i fjor. Foto: Ola Vatn / NTB

Publisert: 13.03.2026 12:45

– Vi tar tilsynsrapporten fra DSA på alvor og jobber systematisk med å komme opp på et nivå som DSA er tilfreds med, sier IFEs divisjonsdirektør Elisabeth Strålberg til Altinget , som omtalte saken først.

I november i fjor utførte Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet (DSA) et tilsyn av atomanlegget på Kjeller, som endte med seks avvik og to anmerkninger. To av avvikene og én av anmerkningene er unntatt offentligheten.

«Hovedinntrykket etter tilsynet er at IFE ikke i tilstrekkelig grad oppfyller sine plikter og ansvar for å, til enhver tid, være i tråd med gjeldende regelverk, pålegg og konsesjonsvilkår for anlegget på Kjeller», konkluderer DSA med i rapporten de skrev etter tilsynet.

Read Entire Article