Hordaland tingrett besluttet onsdag å løslate den 33 år gamle mannen som er siktet for å ha drept svigermoren sin i Alver i oktober i fjor.
Tingretten har konkludert med at politiets beviser ikke lenger er sterke nok til å holde ham i varetekt, skriver Bergensavisen.
Mannen ble fengslet i fire nye uker for tre uker siden, men den nye vurderingen av fengslingen ble fremskyndet til denne uken.
Ifølge NRK er årsaken at politiet ikke har funnet siktedes DNA på offeret, eller avdødes DNA på siktede. Statskanalen viser til en ny DNA-analyse fra Kripos.
Forsvarer
Også siktedes nye forsvarer, John Christian Elden, bekrefter løslatelsen til NRK.
– Når retten skriver rett ut at det er høyst tvilsomt om siktede kan bli dømt på dette bevisbildet, er det naturlig nok også uforholdsmessig å holde han i varetekt. Det er en modig og klok avgjørelse, sier Elden til BA.
Erkjenner ikke straffskyld
Det var i oktober i fjor at en kvinne ble funnet livløs i Alver, og døde på Haukeland sykehus.
Hennes svigersønn ble senere siktet for drapet, og har siden vært varetektsfengslet.
Både avdøde og den siktede er norske statsborgere. Begge er opprinnelig fra Eritrea.
– De to er i familie. Avdøde var mor til siktedes kone, skriver politiet.
Mannen erkjenner ikke straffskyld og har i avhør gitt uttrykk for sjokk og vantro over drapsanklagene.
Vurderer anke
Retten understreker i kjennelsen at det formelt sett fortsatt er skjellig grunn til mistanke, men bemerker at mistankegrunnlaget «ikke er særskilt sterkt».
Han vil derfor bli løslatt mot meldeplikt og passbeslag dersom kjennelsen blir stående.
Politiadvokat Eli Valheim sier at påtalemyndigheten vurderer om de vil anke kjennelsen til lagmannsretten.
Politiet har vært tilbakeholdne med å si hva som har skjedd og hva slags skader kvinnen hadde.
De gikk ut og ba personer med video eller som var på tur i området, melde seg, og ønsket også kontakt med en syklist som skal ha blitt observert.

3 hours ago
1











English (US)