Tok et tøft valg før bryllupet: – Ville gjøre mitt fra dag én

2 hours ago 1



Sara Pedersen-Thorsby i Italia

PÅ HELGETUR: Sara Pedersen-Thorsby har flyttet hjem til Oslo. i helgene drar hun ofte til Italia.

Foto: Privat

Ekteparet Sara og Morten Pedersen-Thorsby har store ambisjoner på hver sin front. Dermed måtte de ta et tøft valg.

– Noe av det beste med Morten er tilstedeværelsen hans og at han sprer så mye energi, sier Sara Pedersen-Thorsby og smiler.

NRK møter Sara og fotballkjæresten Morten på en av deres favorittkafeer – midt i travle Milano – i forkant av USA-VM.

På denne kafeen har de sittet mange timer sammen i løpet av deres to år lange forhold.

Sara Pedersen og Morten Thorsby på kafé i Milano

PAR: Norges landslagsspiller Morten Pedersen-Thorsby møtte sitt livs kjærlighet i Sara.

Foto: Lars Bryne / NRK

De siste månedene har det dog blitt færre samtaler over espressoer og pistasj-croissanter.

– Det blir jo ikke det samme over telefonen, men vi får ta til takke med det enn så lenge, sier hun.

Det nygifte paret har nemlig bestemt seg for å bo hver for seg – i hvert sitt land.

NRK møtte Morten Thorsby og hans forlovede Sara Pedersen i Milano for å snakke om tilværelsen som fotballfrue, VM og bryllup

MØTES OFTE: Selv om de bor i hvert sitt land, prøver de to å møtes flere ganger i måneden.

Foto: Pia Rivelsrud Christiansen / NRK

Jobber som advokatfullmektig

Det er et ganske uvanlig valg i fotballverdenen. For mange par føles det naturlig å bo sammen der proffkarrieren leder dem, og en stund var det også slik for Morten og Sara.

Hun hadde da studert en lengre periode i Italia.

De har en stor villa utenfor Genova, i tillegg har Morten bodd i en leilighet i Cremona, der han denne sesongen har spilt for Serie A-klubben Cremonese.

Morten Thorsby i huset sitt

ITALIENSK IDYLL: Paret eier en stor villa utenfor Genova.

Foto: Sara Pedersen-Thorsby

Hun kunne med andre ord levd et svært komfortabelt liv i Italia. Men å sitte hjemme mens Morten var på kamp og trening var ikke et alternativ.

Sara hadde et sterkt ønske om å bruke jussutdannelsen sin – og det er lettest hjemme i Norge.

– Jeg har jo vært fast bestemt på at jeg også ville gjøre mitt fra dag én, og Morten har vært veldig støttende med det, sier Sara.

Nå bor hun i Oslo og jobber som advokatfullmektig på corporate-avdelingen i Advokatfirmaet Selmer.

– Jeg ønsker å jobbe fordi jeg vil bidra. Jeg vil være med på norsk verdiskaping, og se at norske selskap går fremover, sier hun.

28-åringen fra Ålesund kikker på kjæresten sin og sier:

– Du støtter meg til tross for at du kanskje er litt mer ensom – at du ikke har noen som alltid er der. Hjemme i Oslo kan jeg gå på besøk til alle venninnene mine, men det blir jo ikke helt det samme for deg i Italia. Så det er jo en veldig stor gest.

Sara Pedersen smiler til Morten Thorsby

LEVER HVER FOR SEG: Sara bor i Oslo. Morten bor i Cremona.

Foto: Lars Bryne / NRK

Hyller jurist-kjæresten

Morten Pedersen-Thorsby lyser opp da han får spørsmål om hvorfor han falt for Sara, som han giftet seg med i slutten av mai.

– Sara er en ekstremt omsorgsfull, varm og god kjæreste, sier han og legger til:

– Vi har et godt forhold der vi setter hverandre først. Og vi støtter hverandre i alt det vi driver med. Sara har jo også store ambisjoner, så det har vært viktig for meg og var en av de tingene som jeg likte godt med Sara.

Den norske landslagsspilleren, som fikk sin VM-debut mot Frankrike, er glad for at de valgte å satse på karrierene sine.

– Jeg er veldig stolt av henne, og veldig stolt av oss. At vi gjør dette her. Det er ikke enkelt å være to stykker som skal ha en karriere samtidig i to forskjellige land, sier han.

Sara Pedersen og Morten Thorsby i Dallas
Morten Thorsby og Sara Pedersen etter seieren over Irak

VM-SUKSESS: Sara har fulgt Morten og det norske landslaget fra sidelinjen gjennom hele VM.

Foto: Privat

Morten er åpen om at han har hatt et krevende halvår i Italia. For å bli tatt ut til VM-troppen til Norge, valgte han å bytte klubb midt i sesongen til Cremonese.

Skader og trenerbytter preget imidlertid tiden etter overgangen.

Dermed var han lenge usikker på om han i det hele tatt kom til å få spille med flagget på brystet i fotball-VM.

Da var støtten fra Sara svært viktig.

– Jeg er ekstremt glad i å ha Sara ved min side, som en støttespiller. En ting er jo selvfølgelig det å kunne være der i hverdagen for hverandre, men også det å ha en person vi alltid kan snakke med, ringe når det er ting, sier han.

Elefanten i rommet

Morten har i flere år brukt stemmen sin som fotballspiller til å rette søkelyset mot klima og natur.

Han er derfor selv fullt klar over elefanten i rommet på den lille kafeen i Milano:

Et avstandsforhold hvor man er avhengig av å fly frem og tilbake for å se hverandre.

– Det er jo en annen ting som er litt vanskelig med å bo fra hverandre. Vi må faktisk fly for å se hverandre, så akkurat nå er det ikke et veldig klimavennlig parforhold. Jeg kjøper alltid klimakvoter, tillegg til andre ting, sier Morten og legger til:

– Men det er jo litt sånn som jeg pleier å si: Jeg er jo ikke perfekt i det hele tatt. Så akkurat nå har jeg litt å gjøre opp for. Samtidig er kjærligheten større enn det.

NRK møtte Morten Thorsby og hans forlovede Sara Pedersen i Milano for å snakke om tilværelsen som fotballfrue, VM og bryllupMorten Thorsby i telefonen

MYE PÅ TELEFON: Ekteparet snakker med hverandre på telefon hver dag. Morgen og kveld.

Pia Rivelsrud Christiansen / NRK

Drømmer om Vestlandet

Det store spørsmålet nå er når Morten kommer til å ta flyet hjem til Norge og Sara «for godt».

Den norske VM-stjernen er 30 år og har spilt utenlands i 12 år.

– Jeg er på toppen av karrieren min nå. Sara er i startfasen av sin. Det blir noen år nå hvor det vil overlappe litt, men en fotballkarriere varer ikke evig. Vi ser på dette som en investeringsperiode for et langt liv sammen, sier han.

Da vil i hvert fall natur og fjell være en viktig del av hverdagen og forholdet til Sara og Morten.

De to velger gjerne en fjelltur foran en fest.

– Ja, vi kobler veldig bra av i naturen, og finner roen der, sier Sara.

Morten forteller at han alltid har hatt en dragning mot Vestlandet, så da han på første date skjønte at Sara var fra Ålesund, ble han veldig glad.

Sara Pedersen og Morten Thorsby

NORSK FJELLHEIM: Sara og Morten slapper best av på fjelltur, kanskje helst på Vestlandet.

Foto: Privat

– Da hun sa Ålesund, utbrøt jeg «Nei, kødder du?». Jeg har liksom alltid drømt litt om å være fra Vestlandet. Fordi de har så mye finere natur enn oss på Østlandet, sier han.

– Da han kom til Ålesund første gang, sa han: «Her skal vi bo!». Så det kan hende at vi ender opp der til slutt, smiler Sara.

Inntil den tid kommer, fortsetter hverdagen med karrierer i høygir på hver sin kant av Europa.

Publisert 05.07.2026, kl. 06.03

Read Entire Article