Torsdag 19. juni: Dette skjedde i natt

3 hours ago 2



Jørn Eggum jobbet i fagbevegelsen siden 2010. Nå har han trukket seg som leder av Fellesforbundet.

 Terje Pedersen / NTB Foto: Terje Pedersen / NTB
Oppdatert torsdag 19. juni kl. 06:27

Her har du en kort oppdatering på hva som har skjedd i Norge og verden natt til tirsdag:

  • Jørn Eggum trekker seg som leder i Fellesforbundet og sentralstyremedlem i Arbeiderpartiet etter å ha innrømmet upassende forhold og meldinger til kvinner, noe han beklager og sier var brudd på etiske retningslinjer. Les mer om saken her.
  • Flere nordmenn merker at høye renter gjør hverdagen vanskeligere, og håper Norges Bank kutter renten klokken 10 torsdag. Økonomer tror likevel at renten blir holdt på 4,5 prosent inntil videre, og peker på september som mulig tidspunkt for kutt.
  • Flere republikanske senatorer sier til VG at USA må støtte Israel i krigen mot Iran, men det er uenighet om hvor langt landet bør gå. President Trump vurderer militær intervensjon, til tross for motstand i Kongressen og blant amerikanere. UD ber norske statsborgere i Midtøsten registrere seg.
  • Ferieavvikling hos Vy gjør at det blir færre togavganger fra 23. juni på flere linjer. Vy sier det er vanskelig å kombinere sommerferie for ansatte med å opprettholde fullt togtilbud. I tillegg stenges Hovedbanen mellom Oslo S og Lillestrøm i juli på grunn av arbeider.
  • En mann er siktet etter en eksplosjon i Nes kommune der flere vinduer og en vegg mellom to leiligheter ble blåst ut. De to leilighetene er nå ubeboelige. Mannen ble skadet og er fraktet til sykehus.
Publisert: 19.06.25 kl. 06:27

Slå på mørk modus i artikler

Read Entire Article