Tre år siden sist: Vålerenga tar imot erkerivalen Lillestrøm

18 hours ago 8



– Det blir mange supportere, og vi forventer at man holder seg i skinnet.

Det sier stabssjef Harald Nilssen i Oslo politidistrikt før søndagens kamp på Intility på Oslos østlant.

Tre år har gått siden sist Vålerengas herrelag tok imot erkerivalen Lillestrøm på hjemmebane i eliteserien.

De to siste sesongene har de to naboene spilt i forskjellig divisjon.

Det er knyttet stor spenning både til det sportslige og til det som kan skje utenfor banen.

Vålerenga stadion blir nemlig stappfull av kongeblå og kanarigule supportere.

Stjal Kanari-fansens tifo

Opptakten til storkampen har ikke vært uten dramatikk.

Natt til lørdag ble nemlig store deler av LSK-supportenes tifo stjålet.

Kanari-fansen mener Vålerenga-supportere står bak.

Lillestrøm-tifo i cupfinalen mot Sarpsborg 08.

Slik så LSK-tifoen ut da de møtte Sarpsborg 08 i cupfinalen i fjor.

Foto: Marius Simensen / Bildbyrån

Lillestrøm Sportsklubb skriver på sine hjemmesider at de fordømmer tyveriet på det sterkeste.

– Omtrent 30 personer møtte opp for å stjele materialet, og våre vakter valgte å unngå¨konfrontasjon for egen sikkerhet, heter det.

LSK tror flertallet av Vålerengas supportere har avstand fra hendelsen og oppfordrer alle LSK-supportere til å støtte laget og avstå fra evetuelle hevnaksjoner.

– Slike handlinger vil kun gagne dem som sto bak tyveriet og være til skade for klubben, skriver LSK.

Romerikes Blad omtalte saken først.

Møt opp i god tid

Da de 16.555 billettene ble lagt ut for salg, tok det litt under en time før alle var revet bort.

For de som fikk sikret seg billett, er det viktig å møte opp i god tid.

En stor folkemengde med tilskuere ser på en fotballkamp. Flere personer bruker fakler som avgir mye røyk, og et stort supporterflagg er synlig. Tilskuerne har på seg skjerf og klær i lagets farger, og noen har ansiktsmaling. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Alle som skal på kamp blir oppfordret til å være tidlig ute.

Foto: NTB

– Det vil bli mye trafikk i området rundt Vålerenga stadion på søndag, det er åpenbart, sier Nilssen.

Avspark er klokken 14.30 søndag ettermiddag. Portene åpner klokken 13.

– For å sikre at alle rekker inn til kampstart kommer vi med en sterk oppfordring om å møte opp tidlig.

Det skriver Vålerenga på sine nettsider.

Hvis man kommer noe senere enn en time før kampen starter, er man ikke garantert å komme inn på stadion innen avspark.

 Vålerenga - Lillestrøm   (3-4)En gruppe fotballsupportere tenner bengalske lys og fyrverkeri på tribunen. Flere av dem har tildekket ansiktet med skjerf eller balaklava. Tilskuere med flagg og i supporterklær skaper stemning i en sportsarena. Bildet er tatt i skumringen, med flomlys som lyser opp arenaen. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Det kokte på Vålerenga stadion sist de to erkerivalene møttes i en Eliteseriekamp.

Holder supporterne atskilt

Stabssjef Nilssen sier at politiet har et godt samarbeid med klubbene.

– Vi forventer jo aldri bråk, men ber om at man skal fokusere på det sportslige.

Han legger til at det vil være mye synlig politi ved arenaen.

Hjemmelaget gjør også sitt for å sørge for at derbyet går trygt og godt for seg.

1-1, Vålerenga - LSK

Lillestrøm vant 4-3 i tilsvarende kamp i 2023.

Foto: NTB

– Vi er opptatt av god stemning og trygge rammer, og legger derfor opp til en logistikk som begrenser blanding av begge lags supportere, skriver Vålerenga på sine nettsider.

Bortesupporterne blir blant annet bedt om å reise med oppsatte busser fra Lillestrøm.

Hvis de tar T-banen, blir de nektet å gå av på Helsfyr. I stedet må de gå av på Hasle.

Vålerengas supportere får på sin side ikke lov til å være på bussholdeplassen Valle Hovin.

Publisert 19.04.2026, kl. 10.31

Read Entire Article