Tre Forsvarsmateriell-ledere pågrepet

19 hours ago 2



Akkurat nå

Økokrim mener de tre har samarbeidet om å kjøpe inn overprisede konsulenttjenester fra selskapet til den ene.

Foto: Terje Pedersen / NTB

Alle tre er siktet for grovt økonomisk utroskap.

VG meldte om saken først.

Personene som er pågrepet, er ledere i Forsvarsmateriell (FMA), ifølge Økokrim. Den ene er avdelingsdirektør.

Sammen med de øvrige pågrepne etterforskes han av Økokrim for å ulovlig ha økt timepriser på konsulenttjenester og for brudd på anskaffelsesreglene.

De to andre er ledere i FMA, skriver Økokrim i en pressemelding.

Forsvarsmateriell (FMA) er en norsk statlig etat som har hovedansvaret for materiellinvesteringer og materiellforvaltning i forsvarssektoren.

Dreier seg om konsulenttjenester

Økokrim skriver at sentralt i saken står anskaffelsen av konsulenttjenester fra den ene siktede lederens selskap.

Anskaffelsen innebar innleie av den siktede lederen til FMA, og senere endringsavtaler og forlengelse av hans konsulentbistand.

Denne anskaffelsen ble håndtert av den siktede avdelingsdirektøren og den andre siktede lederen i saken.

Økokrim mener det at timespris på konsulenttjenestene ble økt med 35 prosent, både var i strid med opprinnelig kontrakt og med anskaffelsesreglene.

– Noe vi tar på stort alvor

Etter økningen skal den ene lederen ha sluttet i FMA, for så å skulle begynne som konsulent i samme selskap.

– Mulig grov utroskap i offentlige anskaffelsesprosesser er noe vi tar på stort alvor. I slike prosesser må regelverket følges. Dersom noen i betrodde stillinger i forsvarssektoren utnytter dette kan det svekke en helt grunnleggende samfunnsfunksjon, sier påtaleansvarlig i saken og politiadvokat i Økokrim, Johan Løken.

Aftenposten har vært i kontrakt med Forsvarsmateriells pressekontakt på telefon. De har foreløpig avventet å svare på våre spørsmål.

Johan Løken er politiadvokat i Økokrim og er påtaleansvarlig i saken. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Advarte mot korrupsjon i forsvarssektoren

Økokrim advarte i en ny risikovurdering offentliggjort onsdag mot forhøyet korrupsjonsrisiko i forsvarssektoren.

De viste til hvordan den sikkerhetspolitiske situasjonen i Europa har ført til en betydelig opptrapping av forsvarsutgiftene i Norge.

Dette fører til at svært store økonomiske midler skal forvaltes innenfor en relativt kort tidsperiode.

– Økokrim har tidligere sett hvordan ekstraordinære situasjoner hvor unormalt mye penger skal forvaltes på kort tid, som under pandemien, kan føre til at for mye baseres på tillit og for lite på kontroll, skriver Økokrim.

Read Entire Article