Trump fikset sjeldne katter

1 day ago 11



 SAUL LOEB / AFP / Nature Picture Library Foto: SAUL LOEB / AFP / Nature Picture Library

To av verdens mest sjeldne katter skal til USA etter president Trumps besøk i Saudi-Arabia.

Torsdag 5. juni kl. 10:47

Kortversjonen

  • To sjeldne arabiske leoparder skal sendes til USAs nasjonale dyrehage i Washington DC.
  • Avtalen kom under president Trumps besøk til Saudi-Arabia.
  • Smithsonian-instituttet har jobbet hardt for å sikre dyrene som er kritisk truet.
  • Det finnes færre enn 120 arabiske leoparder igjen i verden.

Blant alle kunngjøringene fra president Trumps reise til Midtøsten forrige måned, var det én som gledet ham spesielt. Den handlet hverken om penger eller militærmakt, men om katter.

Store, sjeldne og dødelige katter.

Saudi-Arabia har nemlig gått med på å sende to arabiske leoparder til USAs nasjonale dyrehage i Washington, ifølge The New York Times. De skal lånes ut til dyrehagen på ubestemt tid.

 ANNA MONEYMAKER / AFPSmithsonian Zoo i Washington DC kan allerede skilte med pandaer. Nå kan de snart vise frem arabiske leoparder til sitt publikum. Foto: ANNA MONEYMAKER / AFP

Smithsonian-instituttet har jobbet i flere måneder for å få tak i et par av disse utrydningstruede kattedyrene.

Det finnes trolig færre enn 120 arabiske leoparder igjen i verden, som lever i små, isolerte grupper i Jemen og Oman, opplyser Smithsonian Zoo på sine nettsider. Man regner de som utryddet i Saudi-Arabia.

– Så snart jeg nevnte leopardene, så jeg at oppmerksomheten deres ble fanget, forteller Brandie Smith, direktør for Smithsonians nasjonale dyrehage, om møtet med Trump og kronprins Mohammed bin Salman i Saudi-Arabia.

 Alex Brandon / APPresident Donald Trump og Saudi-Arabias kronprins Mohammed bin Salman. Foto: Alex Brandon / AP

Smith var til stede i det kongelige palasset i Riyadh da Trump ankom første dag av reisen. Etter å ha hilst på en lang rekke utenlandske dignitærer og forretningsfolk, møtte de to lederne dyrehagedirektøren.

– Trump hadde mange spørsmål om leopardene, som: «Hvor store er de? Hva spiser de? Hvor farlige er de?» Den typen ting, sier Smith til New York Times.

Et passende område må bygges for leopardene i dyrehagen, og det nøyaktige leopard-paret er ennå ikke valgt. Men hvis alt går etter planen, vil kattene ankomme hovedstaden mens Trump fortsatt er president.

 Hanne & Jens Eriksen / Nature Picture LibraryArabisk leopard i fangenskap i Oman. Foto: Hanne & Jens Eriksen / Nature Picture Library

Kunngjøringen om leopardene var bare nevnt i en enkelt linje langt nede i Det hvite hus' faktaark om investeringer sikret i Saudi-Arabia.

Da Det hvite hus viste frem sitt «faktaark» som fremhevet de ulike investeringene de hevdet å ha sikret seg i Saudi-Arabia, var det én linje, gjemt langt nede, som skilte seg ut: «Opprettelsen av en egen utstilling i Washington» for «den truede arabiske leoparden».

Read Entire Article