CIA har fått tillatelse til å drepe i Venezuela, melder The New York Times. Donald Trump bekrefter deler av innholdet.

Publisert 15.10.2025 22:29 Sist oppdatert nå
President Donald Trumps regjering har i hemmelighet gitt CIA tillatelse til å gjennomføre «dødelige operasjoner» i Venezuela, melder den amerikanske storavisen The New York Times onsdag.
– Det er hett for Venezuela nå, sier Trump til pressen.
Han nekter å svare direkte på spørsmål om mulige aksjoner mot president Nicolás Maduro, men bekrefter at CIA har fått tillatelse til å operere i landet.

– Hvorfor åpner du nå opp for CIA-operasjoner i Venezuela?
– For det første har de tømt fengslene sine inn i USA. De kom over grensen fordi vi hadde en åpen grensepolitikk. De er de verste lovbryterne, og de har latt tusenvis av fanger og psykisk syke mennesker komme inn i landet. Mange land har gjort det, men ikke som Venezuela, sier presidenten.
Videre hevder Trump at det kommer mye narkotika fra Venezuela til USA.
På spørsmål om hvorfor USA ikke bruker kystvakten til å stanse smuglingen, svarer han følgende:
– Vi har gjort det i 30 år, og det har vært helt ineffektivt. De har raske båter, men de er ikke raskere enn missiler. Det fungerte aldri da det ble gjort på en «politisk korrekt» måte.

Bomber båter
Utviklingen kommer etter flere uker med amerikanske bombeangrep mot båter på Venezuelas kyst.
Det er ikke kjent hvorvidt CIA planlegger konkrete operasjoner inne i Venezuela.

– Vi har kontroll til sjøs, mener Trump.
Venezuela anklager USA for å føre en ikke-erklært krig i Karibia. De oppfordrer FN til å etterforske amerikanske angrepene.
«Narkoterrorister»
Trumps administrasjon kaller de 27 personene de så langt har drept for «narkoterrorister». Det samme ordet bruker de om folk tilknyttet president Maduro.
New York Times skriver at det amerikanske militæret nå planlegger mulige eskaleringer i Venezuela. Også de trekker frem angrep inne i landet som en mulighet.
Fullmaktene CIA nå får, skal være del av dette. Målet skal være å kaste Maduro fra makten, skriver avisen.
Maduro har hatt makten i Venezuela siden 2013.
Anstrengt forhold
USA og Venezuela har hatt et anstrengt forhold i en årrekke.
I 2019 var USA blant landene som nektet å godta gjenvalget av Nicolás Maduro, etter et valg som ble ansett som verken fritt eller rettferdig.
Da Maduro igjen ble utpekt som vinner av presidentvalget i 2024, uttalte daværende utenriksminister Antony Blinken at opposisjonskandidaten Edmundo González var den egentlige vinneren.