Trumps nye spionvikar utløste politisk nederlag for ham. Overvåkingslov går ut på dato fredag.

7 hours ago 3



WASHINGTON D.C.: President Donald Trumps parti tapte klart en avstemning i Representantenes hus. Den handlet om forlengelse av en lov USAs terrorjegere bruker.

Bill Pulte er utpekt som midlertidig direktør for USAs etterretningsorganer. Det ble tatt så dårlig imot av demokrater at en viktig overvåkingslov ble stemt ned. Foto: Kevin Lamarque, Reuters / NTB

Publisert: 12.06.2026 21:26

Demokratene stilte med 199 nei-stemmer. 19 republikanere stemte også nei. Begrunnelsene var ulike og fulgte stort sett partigrenser.

– Skammelig og svært farlig, sa speakerspeakerEn speaker (formelt Speaker of the House) er den øverste lederen for Representantenes hus, det ene av de to kamrene i USAs kongress. Dette er et av de mektigste politiske vervene i USA, og personen er nummer to i arverekken til presidentembetet (kun slått av visepresidenten). Mike Johnson, en republikaner, etter tapet som var 218–198.

Les hele saken med abonnement

Read Entire Article