To tyske turister i 20-årene er siktet for å ha startet flere branner i Lofoten. Nå knyttes de opp mot uløste branner på Frøya i Trøndelag i fjor, skriver TV 2.
De to tyske turistene er varetektsfengslet i fire uker og siktet for å stå bak flere branner og hærverk i Laukvik siden 5. juli. Mennene nekter straffskyld.
Siktelsen omfatter flere alvorlige hendelser, inkludert å ha tent på bårekapellet i Laukvik, et vedskjul, og en gressbrann. De er også tiltalt for å ha satt fyr på flere kar med fiskehoder, som førte til et tap på rundt en million kroner.
Også i juli i fjor var det tilsvarende dramatikk på øya Frøya i Trøndelag. På 11 dager i juli ble det oppdaget sju ulike branner, blant annet i en hytte, et grendehus, en redskapsbod og på to holmer, skriver TV 2.
Dokumentasjon fra sosiale medier som TV 2 har hentet inn viser at de to tyske turistene befant seg på Frøya i juli i fjor.
Politiinspektøren i Nordland politidistrikt, Steffen Ravnåsen, beskriver sammenhengen som «veldig interessant å undersøke».
– Det blir et tema for politiets videre undersøkelser nå, sier Ravnåsen til TV 2.
(©NTB)