Kvelden før den store dagen, fredag 3. juli, kom Donald Trump til Mount Rushmore. Det kjente monumentet der fire av USAs presidenter er hugget inn i fjell.
Der benyttet han anledningen til å mobilisere folk til å stemme republikansk ved det kommende mellomvalget.
– Amerika vil aldri bli et kommunistland, sa Trump i sin tale.
Foto: Kylie Cooper / REUTERS,NTBBa folk stemme republikansk
I talen sin skrøt presidenten av nasjonen og sa det var helt spesielle folk som gjorde at USA ble et fritt og selvstendig land.
– Amerikanere elsker frihet og uavhengighet. Vi trenger ingens tillatelse til å si og tenke det vi vil. Og vi kan bære våpen, sa presidenten og ble møtt med jubel.
Han hevdet engelsk har vært frihetens språk i USA i tusen år, og sa at selv om amerikanerne er et fredelig folk, vil de aldri rygge tilbake i fare.
– Amerika vil aldri bli et kommunistland. Vi taper mellomvalget hvis vi er dumme og ukloke, men hvis vi vedtar «Save America Act» vil vi ikke tape de neste 100 årene.
Ingen felles feiring
Amerikanske myndigheter har de siste årene planlagt nasjonaldagen med to parallelle komiteer.
Den ene i regi av Trump, den andre i regi av den amerikanske Kongressen.
Da USAs grunnlov ble skrevet, prøvde forfedrene å hindre at én person fikk for mye makt. På USAs 250-årsdag mener eksperter at Donald Trump gjør det stikk motsatte, han har gjort nasjonaldagen til et show for seg selv
«U. N. I. T. Y», altså «samhold», sang den amerikanske rapperen Queen Latifah for 33 år siden.
Nå er hun vertskap for folkefesten som finner sted den 4. juli i Los Angeles.
Queen Latifah er vertinne på festen i Los Angeles.
Foto: VALERIE MACON / AFP,NTBFeiringen på Vestkysten har vært planlagt i ti år. Festkomiteen er tverrpolitisk, heter «America250», og ble opprettet av Kongressen i 2016.
De har hatt som mål å feire nettopp samhold og demokrati på USAs 250-årsdag.
USA feirer uavhengighetsdagen 4. juli
Den markerer uavhengighetserklæringen fra 1776
Da løsrev koloniene seg fra Storbritannia
Dagen regnes som landets fødselsdag
Men da president Trump kom til makten igjen i 2025, satte han ned sin egen festkomite.
Komiteen hans, «Freedom 250», står nå bak store deler av feiringen i Washington D.C.
Ifølge USAs president Donald Trump vil åpningen av deres feiring av 250-årsdagen bli «folkemøtet over alle folkemøter».
Eirik Løkke
USA-ekspert og rådgiver i tankesmien Civita
Paraden avlyst på grunn av hete
«I have a dream» sa Martin Luther King Jr. til over 200.000 mennesker, fra en talerstol ved Lincoln Memorial i Washington D.C i 1963.
I talen, som er kjent som et at de viktigste øyeblikkene i kampen for svartes rettigheter, talte han om frihet og likhet.
APNå arrangerer Trump og Freedom 2025 en delstatsmesse på National Mall, et steinkast bort fra området der den berømte talen om frihet ble holdt.
Foreløpig har messen vært dårlig besøkt og en kvelende hete har ikke hjulpet på oppmøtet.
Heten setter også kjepper i hjulene for markeringene i flere byer. I hovedstaden er nasjonalparaden avlyst på grunn av ekstrem varme.
Paraden skulle etter planen startet lørdag ettermiddag norsk tid, men The National Weather Service har utstedt et farevarsel for ekstremvarme på grunn av en følt temperatur på opptil 43 varmegrader.
På The Mall møter NRK to kvinner som er fornøyd med Trump og den retningen han tar USA i.
– Min egen økonomiske situasjon har blitt mye bedre. Så jeg er fornøyd. Det som bekymrer meg er disse demokratiske sosialistene som blir valgt rundt i landet, som er ganske overraskende og skremmende, sier Angela som har kommet hele veien fra Hawaii.
Darlene (t.v.) og Angela syns USA er på vei i riktig retning.
Foto: Peter Svaar / NRKHun er ikke alltid fornøyd med måte Trump snakker på, men er glad for at han har fått olje fra Venezuela og tror han har en plan for å håndtere Kina.
Venninnen Darlene er enig:
– Jeg liker politikken hans, men ikke alltid måten han ordlegger seg på. Noen ganger går han litt langt.






Oppmøtet på messen i Washington har vært labert.
EBUTi delstater trakk seg
Ti delstater har trukket seg fra feiringen av det de hevder er økonomiske årsaker. Men en talsperson for Oregon, en av delstatene som har trukket seg, sa til CNN at det handlet om at arrangementet var for partipolitisk.
Underholdningen på messen har også vært preget av konflikt. Flere artister trakk seg fra feiringen like etter at det ble annonsert at de skule opptre tidligere i juni.
På sosiale medier og i aviser har messen fått kritikk for at det er lite folk, og for at bodene er halvhjerta planlagt.
Foto: ALEX WONG / AFP / NTBArbeidsdepartementet har sin egen bod
Foto: ALEX WONG / AFP / NTBFestivalen som sett fra Washington Monument i State Mall i Washington
Foto: ALEX WROBLEWSKI / AFP / NTB
– Arrangementet har fått et Trump-stempel på seg. Det sier USA-ekspert og Civita-rådgiver Eirik Løkke.
Han mener Trump har gått glipp av anledningen til å samle folk til en tverrpolitisk feiring.
I en uttalelse til CNN forsvarte Freedom 250 Trumps sentrale rolle i 250-årsjubileet. De påpekte at presidenter har en lang tradisjon for å delta i markeringen av landets grunnleggelse, og viste til alt fra Ulysses S. Grant under 100-årsjubileet i 1876 til Gerald Ford under 200-årsjubileet i 1976.
«Arc the Trump»
Midt på messeområde i hovedstaden har Freedom 2025 plassert en enorm prototyp av det som kan bli en slags triumfbue i Washington.
Triumfbuen skulle egentlig stått ferdig 4 juli, men er ikke påbegynt, og fortsatt omstridt.
Foto: Peter Svaar / NRKTrump prøver å få godkjent byggeplaner for «Arc the Trump», som skal stå midt på Capitol Hill.
– Det at han kaller det det, sier alt. Han ønsker å sette sitt eget preg på alt, sier professor Bailey. Jennifer Bailey er professor i statsvitenskap ved NTNU og underviser i amerikansk politikk.
Jennifer Bailey
- Professor i statsvitenskap ved NTNU
- Underviser om amerikansk politikk
Når Trump overtar festplanleggingen så representerer han ikke USA, men han representerer først og fremst seg selv, så partiet, sier statsviteren.
Jason Fields fra Florida trekker litt på skuldrene over Trump-fokuset.
– Det er bare sånn han er. Vi har fulgt ham siden han var på TV-showet Apprentice, og han fikk jo det til å handle om seg selv, også. Men det jeg virkelig liker med Trump er at han i sitt hjerte gjør det beste for landet vårt. Han kan ikke kjøpes ut eller bestikkes eller overtales av noen, sier han til NRK.
Jason Fields
Foto: Peter Svaar / NRKTrumps planer stanser ikke med en triumfbue.
– Trump har snakket om å sette ansiktet sitt på 250-dollarseddelen, og at ansiktet hans skal hugges inn i Mount Rushmore, forteller Bailey.
– Trump feirer Trump
Professor Bailey var til stede da USA feiret 200 år i 1976. Den gang var situasjonen en annen.
Da var ikke jubileet koblet til en spesiell president eller et bestemt parti. USA hadde akkurat lagt Watergate-skandalen bak seg, og folk var lettet, forteller Bailey til NRK.
– Fokus var rettet mot den amerikanske historien og landets muligheter.
Richard Nixon gikk av som president i 1974 etter Watergate-skandalen et par år tidligere. Her er han avbildet med sin etterfølger Gerald Ford. Han var president da USA feiret 200 år. Både Løkke og Bailey omtaler Ford som en samlende president.
NTB/APOgså Eirik Løkke sammenligner dagens feiring med den som var i 1976:
– President Ford var en helt annen person enn Trump. Han ville feire USA. Trump vil feire Trump, sier Løkke.
Kamp om historien
Det er et annet USA vi ser i dag, forteller Bailey. Landet er dypt splittet, og innbyggerne klarer ikke å samle seg om grunnleggende spørsmål lenger.
– Man er uenig om hvilket USA man skal ha, og hva man egentlig skal feire, fortsetter hun.
Trump har valgt å feire en «middelklasse, hvit kultur», som delstatsmessen er et eksempel på, mener professoren.
Løkke mener at republikanerne feirer Trump i dag, og beskriver arrangementet på østkysten som et kultmøte.
– Trump-tilhengere feirer ham som den beste presidenten noensinne.
Fredag kveld ble avsluttet med fyrverkeri over Mount Rushmore-monumentet.
Foto: Matt Gade / FR172300 AP,NTBTrump er på mange måter antitesen til verdiene den amerikanske revolusjonen kjempet for, sier Løkke.
– Da forfedrene skrev den amerikanske grunnloven, var det akkurat skikkelser som Trump de advarte mot. Nettopp derfor designet de et system med maktbalanse og motmakt, slik at en president som Trump ikke kunne styre som en eneveldig konge.
Interessert i mer utenriks? Hør den nyeste podkast-episoden fra Urix her:
Publisert 04.07.2026, kl. 09.24

















English (US)