Utskrivingsklare pasienter blir liggende på sykehus

1 hour ago 1



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 23. februar 2026 kl. 10:31

    Utskrivingsklare pasienter blir liggende på sykehus

    Antallet utskrivningsklare pasienter hos Helse Nord har økt betydelig det siste året.

    Det fører til at planlagte operasjoner utsettes, skriver itromsø.

    Helse nords virksomhetsrapport for januar viser at det i snitt lå 60 ferdigbehandla pasienter ved Universitetssykehuset Nord-Norge (UNN), ifølge nettavisen.

    I hele Helse Nord lå det daglig i snitt 115 utskrivningsklare pasienter i januar. Samme måned i fjor var tallet 83.

    UNN-direktør David Johansen sier at de mange utskrivningsklare pasientene skaper press i både akuttmottak og for operasjoner.

    Universitetssykehuset Nord-Norge er vist i bildet, med hovedinngangen tydelig gjort rede for. Bygningens fasade kombinerer både murstein og moderne glasselementer. Det er snø på taket, og små lys er festet under overbygningen. Omgivelsene er skumrende, noe som gir et vinterlig preg.

    Foto: Erik Waagbø / NRK
  • 23. februar 2026 kl. 10:02

    Voldshendelsen i Mo i Rana: – En person har blitt trua med våpen

    Politiet opplyser at en person i Mo i Rana har blitt trua med våpen på en privatadresse i Mo i Rana søndag ettermiddag.

    Det opplyser politiadvokat Torbjørn Sandbu.

    Det var like før kl. 1700 på søndag ettermiddag at politiets operasjonssentral fikk inn meldinga om voldshendelsen.

    En person skal ha blitt oppsøkt av flere gjerningspersoner og trua med våpen, ifølge Sandbu.

    Meldinga til politiet kom fra fornærmede etter at gjerningspersonene hadde forlatt.

    Politiet rykka ut til adressen og kom i kontakt med fornærmede.

    I timene etterpå søkte politiet etter gjerningspersonene, og fire personer ble pågrepet. De mener å ha kontroll på alle involverte.

    Politiet har starta kriminaltekniske undersøkelser og gjort etterforskningsskritt for å finne ut hva som har skjedd.

    Fornærmede er avhørt og det planlegges avhør av de pågrepne, opplyser politiet.

    en mann i uniform

    Foto: Bente Harriet Johansen / NRK
  • 23. februar 2026 kl. 09:25

    NHO: Bedrifter i nord mangler kompetanse

    Sju av ti bedrifter i Troms og Finnmark mangler kompetanse, viser NHOs kompetansebarometer for 2025.

    – Vi trenger et krafttak for digital kompetanse og KI, økt satsing på livslang læring og en styrking av fagskolesektoren, sier politisk rådgiver Ina Helene Olsen i NHO Arktis.

    Hun opplyser at kompetansebehovet er særlig stort innen tekniske fag, håndverksfag og fagskoleutdanninger.

    – Dette rammer spesielt små bedrifter – med tapte kunder, utsatte investeringer og redusert aktivitet som konsekvens. Bedriftene får for få kvalifiserte søkere, enten det gjelder formell utdanning, relevant erfaring eller spesifikke ferdigheter. Samtidig trenger mange ansatte påfyll for å møte nye krav, sier Olsen.

  • 23. februar 2026 kl. 07:19

    Nesten 1,9 millioner til brannsikring av gamle trehus i fylket

    I 2026 deler ni fylker 12 millioner til brannsikring av våre verdifulle trehusområder.

    I Norge er det rundt 220 områder på Riksantikvarens liste over tette trehusmiljøer. De gamle husene står tett i tett, og brannsikringa av dem byr derfor på ekstra utfordringer.

    Fra Nordland ble det søkt om vel 4 millioner kroner til brannsikring av gamle trehus.

    Nordland endte opp med nesten 1.9 millioner i 2026. (Bilde fra Sjøgata i Mosjøen)

    Blomsterbua Sjøgata Mosjøen

    Foto: Frank Nygård / NRK
  • 23. februar 2026 kl. 06:24

    Satte i gang politiaksjon etter voldshendelse

    Fire personer i Mo i Rana er pågrepet etter det politiet beskriver som en voldshendelse.

    De fire ble pågrepet i sentrum, i Mo i Rana, opplyser operasjonsleder June Strand Jensen.

    Voldshendelsen skal ha skjedd på en privatadresse, og politiet hadde satt i verk en politiaksjon søndag kveld.

    Politiet i Nordland opplyser at hendelsen etterforskes, og at de ikke kan gi flere opplysninger nå av hensyn til den videre etterforskninga.

  • 22. februar 2026 kl. 19:59

    Vannlekkasje i Bodø: Beboere må hente vann fra vannvogn

    En vannlekkasje i Vestbyen i Bodø har gjort at flere beboere i Elias Blix' vei er uten innlagt vann denne helgen. Kommunen har plassert ut en vannvogn, og det er foreløpig uvisst når problemet er løst.

    Det skriver Avisa Nordland.

    Lekkasjen ble oppdaget lørdag. Etter å ha forsøkt å justere vanntrykket, måtte Bodø kommune søndag stenge vannet helt av. De berørte beboerne må nå ty til vaskebøtter for å hente vann fra en utplassert vannvogn i gata.

    Kommunen har lokalisert selve lekkasjen, men utbedringen vil tidligst starte mandag. Årsaken er at det er mye tele i bakken, noe som gjør reparasjonsarbeidet krevende.

    Leder for Vann og avløp, Svein Ove Moen, opplyser at kommunen har sendt ut SMS til beboerne, selv om enkelte i nabolaget mener informasjonsflyten har vært mangelfull.

  • 22. februar 2026 kl. 19:26

    70 skyttere mellom 9 og 40 år var på Skillevollen

    – Veldig mange utøvere har blitt rekruttert på kort tid. De yngre har vært flinke til å dra med seg folk, sier arrangør Alexander Johansen.

    70 skiskytere deltok alt i alt på Nord-Norsk mesterskap i Skiskyting på Skillevollen i Rana.

    Arrangøren er godt fornøyd, og forteller at det flere dager var mange hundre tilskuere.

    Men suksessen var ikke garrantert i forkant av løpene.

    Et stort snøvær fredag med 40 cm snø i løpet av få timer kunne satt en stanser for arrangementet.

    – Det var en litt utfordring på fredag. Men takket være mange frivillige og god dugnadsånd gikk det veldig bra.

    De frivillige måtte derfor rigge alt ned igjen, tråkke ned snøer og så rigge opp igjen.

    Omtrent 70 frivillige deltok i dugnad sørget for at arrangementet gikk som det skulle.

    – Skiskyting har kanskje dabbet litt av i Nord-Norge. Det handler om lange avstander og at mange reiser på store nasjonale renn, forteller Johansen.

    Men det satt ikke en stopper for årets arrangement.

    Arrangementet samkjørte sonerenn og NNM. Derfor var skiløpere det fra 9 år til 40 år på Skillevollen på arrangementet.

    Et trekkplaster for de over 15 år denne gang var kvalifiseringsrenn for Bama-Yougstar.

    En skiskyter på Skillevollen

    Faksimile: Lars Petter Kalkenberg / NRK
  • 22. februar 2026 kl. 17:57

    Boligbrann i Bø – ber naboer holde vinduer og dører lukket 

    Rundt klokken 17.00 søndag kveld rykket brannvesenet ut til Eidet i Bø kommune etter melding om en boligbrann.

    Det skal ikke være personer inne i huset som er en enebolig.

    – Politiet er i kontakt med person som disponerer huset. Han bekrefter at det ikke er noen i huset, melder opperasjonsleder June Strand Jensen i Nordland politidistrikt.

    Det skal være mye røyk i området.

    – Det er ønskelig at naboer i området holder vinduer og dører lukket.

    Bladet Vesterålen meldte om saken først.

    Brannvesenet har iverksatt slokking. Det skal ikke være fare for spredning. Eier av boligen er varslet.

    Rundt klokken 17.45 ankom også politiet. Kl. 21.15 melder politiet at brannen er slukket og at de har startet etterforskinga av hendelsen.

  • 22. februar 2026 kl. 17:51

    Sp-topp i Leirfjord krever stans i betent bredbåndssak: – Vi framstår som «Muppet Show»

    Gruppeleder Trine Fagervik (Sp) krever at den omstridte saken om Leirfjord Bredband AS trekkes fra tirsdagens kommunestyremøte.

    Hun frykter grove saksbehandlingsfeil og mener kommunen framstår som et «Muppet Show».

    Det skriver Helgelands blad.

    Saken gjelder en svært kritisk revisjonsrapport som kan føre til at tidligere styremedlemmer i det kommunale bredbåndsselskapet blir anmeldt.

    Fagervik advarer mot det hun mener er alvorlige prinsipielle og juridiske feil. Videre reagerer hun sterkt på at de tidligere styremedlemmene ikke har fått anledning til å forsvare seg mot anklagene før rapporten ble ferdigstilt.

    Til Helgelands Blad understreker politikeren at rettssikkerheten må gå foran politisk tempo for å unngå at det fattes vedtak på et ufullstendig og feilaktig faktagrunnlag.

    Hun avviser blankt at engasjementet handler om å beskytte sin egen partifelle.

  • 22. februar 2026 kl. 15:18

    Trafikkulykke på E6 i Saltdal – tre personer sendt til sykehus

    Politiet melder om en trafikkulykke på E6 ved Saksenvik i Saltdal, nord for Rognan.

    Foreløpig er en person blir fraktet til sykehus med. redningshelikopteret, to personer er blitt fraktet til sykehus med ambulanse. Alle de involverte personene er bevisste.

    Begge kjørefelt er stengt forbi ulykkestedet

    Politiet meldte om ulykken litt etter klokka 15 søndag ettermiddag.

    Fire kjøretøy involvert og det er store materielle skader.

    Vegvesenet sier til NRK at bilister i området bør være klar over at de brått kan møte på kø.

    Politiet er kommet til stedet, og forsøker å få oversikt over skadestedet.

  • 22. februar 2026 kl. 12:39

    Sjåfør blir anmeldt og førerkort beslaglagt etter ulykke i tunnel

    Nødetatene rykket i 12.30-tida ut til en trafikkulykke på E6 ved Aspfjordtunnelen i Sørfold.

    Både Aspfjordtunnelen og Kalviktunnelen på E6 ble stengt i begge retninger, melder Vegtrafikksentralen.

    To tyngre kjøretøy og en personbil er involvert i ulykken, ifølge politiet.

    – Tre kjøretøy med til sammen 3 personer involvert, en i hver bil. Alle fremstår uskadet. Vegen er sperret, opplyser operasjonsleder Tommy Bech i Nordland politidistrikt.

    Entreprenør er på stedet, og bilberging er på vei.

    – Den ene bilføreren vil bli anmeldt, og politiet har tatt beslag i førerkort. Han annmeldes blant annet for paragraf 3 samt sikring av last.

    Det jobbes med å få ryddet veien, samtidig som politiet tar avhør på stedet, opplyser operasjosnleder Remi Johansen.

    Trafikkulykke i Aspfjordtunnelen i Sørfold

    Foto: Nordland politidistrikt
  • 22. februar 2026 kl. 12:07

    Ny trafikkulykke med utenlandske leiebil – asiatisk sjåfør risikerer å bli utvist

    Nødetatene rykker ut til E 10 ved Gimsøystraumbrua etter melding om en trafikkulykke mellom en leiebil med asiatiske turister og to andre personbiler.

    – Tre kjøretøy og til sammen 8 personer er involvert. To personer blir sendt legevakt for sjekk, opplyser operasjonsleder Tommy Bech i Nordland politidistrikt.

    Lik etter klokka 13 er alle biler fjernet ut av veien.

    Politiet har en teori om hvordan ulykken har skjedd.

    – Det fremstår som at en bil har kjørt inn i bil foran, som deretter har kommet over i motgående, og truffet en tredje bil. Alle de involverte er utenlandske statsborgere i leiebil, sier Bech.

    Politiet oppretter straffesak, og vil videre følge opp den asiatiske sjåføren med tanke på utvisningssak.

    Gimsøystraum bru

    Foto: Statens vegvesen
  • 22. februar 2026 kl. 11:38

    SV-lokallag med mistillit mot leiinga

    – Hemmeleghald av misnøye skapar berre meir misnøye, meiner lokallagsleiar og varaordførar i Tjeldsund kommune, Odd-Are Hansen.

    Tjeldsund låg tidlegare i Nordland, men ligg no i Troms.

    Etter valresultatet i fjor har SVs leiar Kirsti Bergstø fått kritikk frå fleire hald.

    Denne helga held Troms SV fylkesårsmøte. Blant punkta i programmet finn ein «Mistillit til partileiinga etter evaluering av valkampen». Forslaget er levert av lokallagsleiar og varaordførar i Tjeldsund kommune, Odd-Are Hansen.

  • 22. februar 2026 kl. 11:34

    Planetene står i parade – disse kan du se

    I slutten av februar står mange av planetene i solsystemet i en såkalt planetparade.

    Det vil si at de står så tett på linje på himmelen at man kan se dem samtidig. Men ikke alle planetene er synlige for det blotte øye.

    – Når planetene samler seg med en lavere vinkel, innenfor 90 grader mellom de fleste av dem, så kaller vi det en slags planetparade. Men da er problemet at sola også er med. Det skaper for mye lys, spesielt rundt soloppgang og solnedgang, sier Tor Einar Aslesen i Norsk Astronomisk Selskap til NTB.

    Aslesen forteller at det som er spesielt nå, er at Venus, Merkur og Saturn ligger på rekke og rad ved solnedgang.

    Det betyr at fra uka som kommer, kan du se dem på himmelen. Jupiter er også synlig på nattetid.

    Jupiter med sine største måner

    Foto: Stig-Arne Winnem
  • 22. februar 2026 kl. 11:19

    Ingen blåste rødt i Vesterålen

    Politiet har gjennomført trafikkontroll med fokus på promille ved Melbu og Stockmarknes i Hadsel.

    Resultat av kontrollene ble 44 kontrollerte uten reaksjoner på Melbu og 31 kontrollerte uten reaksjon på Stokmarknes, melder Nordland politidistrikt.

  • 22. februar 2026 kl. 08:25

    Fortsatt stor snøskredfare i hele fylket

    Varsom.no melder om betydelig fare for snøskred i Ofoten, Lofoten, Vesterålen, Salten, Svartisen og Helgeland søndag.

    Varslet er oransje og faregrad tre.

    Påfyll av nysnø søndag vil påføre ekstra belastning og føre til ytterlige ustabilitet.

    – Det kan være svært lett for en skiløper å løse ut skred. Fjernutløsning fra slakere terreng er mulig. Unngå alt skredterreng, også utløpsområder, lyder varselet.

    Farevarselet skyldes vedvarende svake lag i snøen, som lett kan utløse flakskred. Ifølge varsom.no er dette er det skredproblemet som tar flest liv.

    – Det er svært vanskelig å vite hvor skredproblemet er, selv for eksperter, så det lureste er å unngå skredterreng helt. Skredproblemet skyldes snøkrystaller som utvikler seg i snødekket i perioder med kulde. Drønnelyder og skytende sprekker er tydelige tegn, men fravær av faretegn betyr ikke at det er trygt. Det er størst sjanse for å løse ut skred der snødekket er tynt, nær rygger og framstikkende steiner. Fjernutløsning er mulig, skriver nettstedet..

    Naturlig flakskred

    Foto: Gunnar Grimstveit / NRK
  • 22. februar 2026 kl. 08:11

    Kjørte av veien fredag kveld

    En personbil med to personer havnet utfor veien på vinterføret ved Kvalnes i Gildeskål sent fredag kveld.

    Ingen alvorlige personskader, men politiet valgte å kjøre de to involverte i møte med ambulansen fra Bodø.

    Ikke mistanke om ruspåvirket kjøring. Bilen ligger utenfor veien, ikke til hinder for annen trafikk.

  • 21. februar 2026 kl. 21:48

    Narvikfjellet stenger helt i vinterferien – skaper sterke reaksjoner

    Narvikfjellet stenger hele alpinanlegget for ordinære gjester fra 28. februar til 15. mars for å avvikle junior-VM. Beslutningen kommer bare en uke før vinterferien og har utløst raseri blant både lokalbefolkningen og tilreisende turister.

    Det skriver Fremover.

    Opprinnelig skulle deler av anlegget holdes åpent under mesterskapet, men forsinkelser i utbyggingsarbeid og mangel på natursnø gjør at ledelsen nå ser seg nødt til å stenge alt av hensyn til sikkerhet og logistikk.

    På sosiale medier koker det av frustrasjon, og flere frykter et stort omdømmetap for Narvik som skidestinasjon.

    Ledelsen beklager situasjonen og tilbyr forlenget sesong i april, samt fryst pris på neste års heiskort som kompensasjon. Skientusiaster mener imidlertid dette ikke er nok, og etterlyser gratis tilgang til nærliggende anlegg som Riksgrensen eller Ankenes.

    Bildet er et illustrasjonsbilde tatt i en annen sammenheng.

    En gutt kjører slalom i Narvikfjellet under junior-alpint i VM 2020.

    Foto: Synnøve Sundby Fallmyr / NRK
  • 21. februar 2026 kl. 21:07

    Trafikkulykke i Bodø sentrum

    Politeit melder om en trafikkulykke med to kjøretøy involvert i Dronningens gate i Bodø.

    Det er ingen personskade på de involverte, kun mindre materielle skader.

    Partene skriver skademelding.

    Politiet forlater stedet.

    To biler har kollidert i Bodø sentrum

    Grafikk: Sofie Retterstøl Olaisen / NRK
  • 21. februar 2026 kl. 21:06

    Inter seiret i generalprøven før skjebnekampen mot Glimt

    Inter Milan sikret seg en 2–0-seier borte mot Lecce lørdag kveld.

    Kampen var det italienske storlagets aller siste test før tirsdagens avgjørende Champions League-møte med Bodø/Glimt på San Siro.

    Gjestene fra Milano stilte med et noe redusert mannskap i oppgjøret, og måtte blant annet klare seg uten kaptein Lautaro Martínez grunnet skader og suspensjoner.

    Etter en målløs første omgang og en annullert VAR-scoring tidlig i andre, slet Inter lenge med å bryte ned et kompakt Lecce-forsvar.

    Til slutt var det dødballer som ble redningen for gjestene. I det 75. minutt sendte Henrikh Mkhitaryan Inter i ledelsen etter et hjørnespark fra Federico Dimarco.

    Dimarco var igjen servitør da Manuel Akanji headet inn 2–0 mot slutten av kampen, og dermed punkterte oppgjøret.

    Med tre viktige poeng i bagasjen retter Inter nå alt fokus mot tirsdagens storoppgjør om en plass i åttedelsfinalen mot gultrøyene fra Bodø.

    Serie A - Spezia Calcio v Inter Milan

    Foto: Reuters

Spilles av

Hvordan velge hva du skal bli?

Neste

Read Entire Article