«Har vært litt lav på livsgnist i det siste nå, men har begynt å snu.»
Det tok et halvt døgn fra NRK ba om et intervju, til dette svaret kom fra Astrid Øyre Slind. I neste setning meldte hun seg klar.
– Det går greit, men jeg har hatt bedre uker i livet enn de to siste, sier hun når intervjuet starter.
En kjapp rekapitulering av de to siste ukene for alle som ikke har dem like friskt i minne som Slind selv:
- Søndag 22. februar var hun en av de store favorittene på OL-femmila i Val di Fiemme. Forholdene var også perfekte for 38-åringen fra Oppdal. Etter ei mil på håpløse ski, brøt hun løpet.
- En uke senere, altså sist søndag. Sto hun på start i Vasaloppet, et løp hun vant i 2022. Fire mil ut i det ni mil lange løpet måtte hun bryte med store smerter i en skulder.
FØRST FERDIG: Lenge før OL-femmila var avgjort, tuslet Astrid Øyre Slind ut av intervjusonen.
Foto: Terje Pedersen / NTB– Bommet
– Jeg tenker mye på at jeg ikke prøvde å bytte ski, for det blir veldig stor avstand fra sølv til bronse, sier Slind når hun ser tilbake på femmila.
Løperne hadde mulighet til å bytte ski én gang i løpet av rennet. NRKs eksperter, og flere med dem, var svært overrasket over at ikke Slind valgte å bytte ved første mulighet. Før muligheten bød seg igjen, hadde hun brutt.
– Det var fordi vi snakket om at man helst burde gå tre runder før man byttet ski, så tenkte jeg at hvis jeg klarer å «kjøtte med» i en runde til, så har jeg litt større sjanse, forklarer hun.
Slind vil aldri få svar på om skiene som lå og ventet i båsen var bedre, men innser at de neppe kunne ha vært verre.
– Et raskt dilemma som jeg bommet på, konstaterer hun.
GULLKVARTETTEN: Heidi Weng, Karoline Simpson-Larsen, Astrid Øyre Slind og Kristin Austgulen Fosnæs sikret norsk OL-gull i stafett.
Foto: Terje Pedersen / NTBOL-depresjon
Slind reiste likevel hjem som olympisk mester, etter at hun selv avgjorde stafetten i Norges favør. Men at et internasjonalt mesterskap for andre år på rad endte uten individuell medalje, gnager henne litt.
– Det er det folk møter meg med, at jeg er olympisk mester. Men det er bare at det hadde vært veldig stas å ha en individuell medalje i tillegg, for å ha begge deler. Det hadde vært noe eget å bevise at jeg kan når det gjelder.
Det føler hun altså ikke at hun klarte.
– Det ble en liten OL-depresjon på meg da jeg kom hjem. Det er litt verre å motivere seg for å gå ut på økt og stå i det enn det var før OL, erkjenner Slind.
Til tross for at heller ikke Vasaloppet gikk som hun håpet, er hun likevel i ferd med å snu det til noe positivt.
SER MOT FALUN: Astrid Øyre Slind vil bidra til norsk VM-suksess på svensk snø om et år.
Foto: Terje Pedersen / NTBBekrefter: Satser videre
Overfor NRK bekrefter Astrid Øyre Slind at hun nå har tatt den endelige beslutningen om å satse mot VM i Falun neste år.
Gode resultater før OL har gitt tro, håp og lyst. Etter OL har hun begynt planleggingen sammen med trener Chris Jespersen.
– Jeg har begynt å tenke på hvordan jeg skal løse neste sesong. Om jeg skal gjøre det samme eller lade opp i lavland eller hva jeg skal gjøre.
– Hva har dere konkludert med?
– Det er ikke en klink konklusjon, men det er vel å lade opp til touren som jeg har gjort, med høyde, og kanskje høyde noen uker etterpå. Og så er det en vurdering på å dra ned for å få kjørt litt hardere, vedlikeholdt mer styrke, vedlikeholde høyde med noe varmetrening. Det er noen baller i lufta, sier Slind.
Målet: VM-gull
Målene for neste vinter er spikret, og de handler blant annet om et individuelt VM-gull i Falun.
– Jeg vet det er en ti klassisk der som passer meg perfekt. Så den har jeg lyst til å vinne. Det er en Tour de Ski jeg har lyst til å vinne også, og en verdenscup sammenlagt på distanse jeg har lyst til å gjøre det bra i. Så jeg har noen mål, ja, bekrefter hun.
PALLJUBEL: Astrid Øyre Slind og Julie Bjervig Drivenes ble nummer tre i lagsprinten i Goms før OL, Drivenes' første pallplass i verdenscupen.
Foto: NORDICFOCUS / BildbyrånBekreftelsen på at Slind fortsetter, blir godt mottatt av andre.
– Det synes jeg er veldig bra, det er jeg veldig glad for. Hun er veldig fin å ha på laget, og jeg har kost meg veldig på tur med henne i år, så det er jeg glad for å høre, sier Julie Bjervig Drivenes, som ble nummer fire på lagsprinten i OL sammen med Slind.
– Jeg synes det er gøy å ha med Astrid, og hun har vært en av de beste norske de siste årene, så det er bra at hun fortsetter, sier Lotta Udnes Weng.
Jager Kollen-revansj
Det er også flere mål å jobbe mot denne vinteren for Astrid Øyre Slind. Neste lørdag er det for andre gang i historien femmil for kvinner i Holmenkollen.
Slind ble nummer to i den første og hittil eneste, da hun tapte spurten mot Ragnhild Haga i 2023.
– Det er noen centimeter der jeg kunne ha tenkt meg å gå fortere. Kollen blir show, jeg gleder meg til å gå der, slår hun fast.
Publisert 06.03.2026, kl. 20.00














English (US)